Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

GÜNGÖR BERK’TEN “FETHİYE MEYDANLARI”

3. Güngör Berk | 25 Nisan 2021 | KöşeYazar A- A+

          Muğla’dan sonra yeşil bir orman denizi içindeki karayolundan, dağ tepe aşarak Fethiye’ye gelirsiniz. Yol biterken Yanıklar’da, birden bütün renkleri ve güzelliğiyle Fethiye Körfezi karşınıza çıkar. Şaşırırsınız! Mendos Dağı ve Baba Dağı’nın eteklerine tutunmuş Fethiye’ye, denize ve doğudaki çoğu zaman karla örtülü Akdağlar’ a baka kalırsınız! Ulaşılması zor da olsa aydınlık, güzel, benzersiz bir kente varmanın sevincini duyarsınız. Yanıklar’dan düze iner ve Fethiye’yle kucaklaşırsınız.

Fethiye deyince aklınıza ilk gelen, denizden sonra birden iki bin metre yüksekliğe çıkıveren Mendos Dağı ve Baba Dağ’dır. Sonra dağ yamaçlarında, ev biçiminde kayalara oyulmuş Likya anıtmezarları gözünüze çarpar. Bunların en büyüğü tapınak görünümündeki  “Hermapias oğlu Amintas”ın mezarıdır. Sonra da geçmiş zamanda denizin içinde olduğu bilinen ama günümüzde karada,  Kaymakamlık Binası Doğu yanında bulunan lahit mezarı anımsarsınız. Kaya yolu ortasında bırakılan ve İskelenin yanında duran lahit mezarlar da Likya’dan günümüze kalanlardır. Kentte yaşarken her gün gözünüz onlardadır. Likya döneminin kaya mezarları ile lahit mezarları dört bin yıl öncesinden gelen Fethiye’nin günümüzdeki simgeleridir.

Fethiye’nin simgeleri sadece bunlar mı? Limana indiğinizde, İskeleye doğru yürürken yanından geçersiniz. Belki öyküsünü anlatan, yazan da olmuştur. 1957 Depremi sonrasında kurulan Fethiye’nin ilk simgelerindendir. “İskele Meydanı” ortasında, dört uzun palmiyenin gölgesinde, alçak ve sade bir kaide üstünde, bayrağımızla birlikte yer alan bir Atatürk Büstü… Karagözler’e uzanan Atatürk Caddesi’nden Çarşı Caddesi’ne dönülen küçük kavşağın ortasında durur. Yanından geçerken belki her zaman farkına varmadığınız, belki her zaman bakmadığınız ama her zaman onun orada olduğunu bilmenin rahatlığını duyumsadığınız… Tepesi Delik’in depremden kurtulmuş evlerinin yalnızlığını paylaşırcasına, güvenli bir duruşla batıya, ileriye bakar.

Bu Atatürk Büstü İskele Meydanı yetersiz kaldıktan, Fethiye Fayı’nın yolu üzerinde bulunan “Cumhuriyet Meydanı” düzenlendikten ve at üstündeki Atatürk Anıtı burada yerini aldıktan sonra da Fethiye’de yaşayanlarla birlikteliğini sürdürdü. Bu gün de sürdürüyor. Zaman içinde bazı kent yöneticilerinin aklına belki yerini değiştirmek gelmiş olsa da mutlaka bunun için geç kaldıklarını düşünmüşlerdir. İskele Meydanı’ndaki Atatürk Büstü, bu gün de Fethiye’de yaşayanların sevdiği, benimsediği, alıştığı bir simgedir.

Cumhuriyet Meydanı’nda “ata binmiş üniformalı” Atatürk Anıtı yer alır. Anıt kaidesinin ön yüzünde Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın “Kurtuluş”ta, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da yapılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde, ordulara verdiği ünlü emir yazılıdır: Ordular! İlk Hedefiniz Akdenizdir! İleri! Fethiye gelişip büyüdükçe Cumhuriyet Meydanı da tören ve etkinlikler için küçük, dar ve yetersiz kaldı. Bu süreçte bir bölümünün araç parkı olarak kullanılması, anıt yakınındaki bölümde yakışıksız bir tuvalete yer ayrılması, içinden denize doğru Eski Fethiye’deki Paspatur azmağını çağrıştıran bir suyolunun geçirilmesi meydanın kullanımını sınırlandırdı. Fethiye’nin yeni bir kent meydanına gereksinimi doğdu.

Geçen dönem Belediye Başkanımız Behçet Saatçi: Kentlerin en önemli simgeleri meydanlarıdır, diyordu. Bu anlayışla yeni bir kent meydanı için dolgudaki Uğur Mumcu Parkı yeniden düzenlendi. Parkın Özer Olgun Kültür Merkezi önünde kalan beş bin metrekarelik başlangıç bölümünde meydan oluşturuldu. Meydanda “sivil giysili ve ayakta Ülkü’yle duran” bir Atatürk Anıtı da yerini aldı. Cumhuriyetin “Kuruluş” ideolojisini yansıtan Anıtın ön yüzünde Atatürk’ün “Ne Mutlu Türküm Diyene!” sözüne yer verildi. Güneş içindeki bu kent meydanının adı  “Beşkaza Meydanı”dır. Günümüzde Fethiyeliler bu kent meydanında buluşmakta, kültür ve sanat etkinliklerine, müzik dinletilerine, fuarlara, toplumsal çalışmalara ve törenlere katılmaktadır.

İskele Meydanı, Cumhuriyet Meydanı, Beşkaza Meydanı Fethiye’nin simgeleridir. Bu meydanlar Eski Fethiye’yi gözden kaybetmeden, Eski Fethiye ve Fethiyelilerden, denizden uzaklaşmadan sahilde sıralanıyor.

Fethiye, geçmişteki küçük sahil kasabasından çağdaş bir kente doğru gelişip büyüyor. Yeni yerleşimlerin de güzel kentimize yakışan, Fethiyelilerin nefes alacağı,  adları özgürlük, bağımsızlık, adalet olan meydanları olmalı. Bu meydanlara yakışacak Atatürk anıtlarıyla…

305 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,5430
EURO 10,1290
BIST 11,9198
ALTIN 496,40

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle