Hoşgeldiniz  

Gelir Testinde Son günler kuyruğu

admin | 27 Şubat 2012 | Güncel A- A+

Fethiye’de bulunan 13 bin 800’e yakın sosyal güvencesi olmayan ve 19 bin 272 yeşil kart sahibi Fethiye Kaymakamlığı’nda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda işlemlerini yaptırıyor. Şu ana kadar işlemlerini yaptırmayan vatandaşlar son iki günde uzun kuyruklar oluşturdu. Fethiye’de son iki güne kadar 5 bin 700 müracaat alınırken, bunların 5 bin 400 ailenin işlemi yapıldı.

Türkiye genelinde 9.1 milyon yeşil kartlı ve SGK’da kaydı bulunmayan 1.7 milyon kişinin gelir testi yaptırması için son tarih 29 Şubat. Bu tarihe kadar gelir testi yaptırmayan kişiler aylık 213 TL prim borcu ödemeye mahkum olacak. Zaman daralınca Vakıf önünde kuyruklar uzadı.

Yılbaşından itibaren yürürlüğe giren zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi yaptırması gereken kişiler için son iki gün. Bu nedenle Vakıf önündeki kuyruk oldukça uzadı. 1 Ocak’tan bu yana yeşil kartlılar ve SGK’da kaydı bulunmayanların gelir testi yaptırırken, gelir testine halen başvurmayan vatandaşlar var. Yeşil kartlılar için vize süreleri dolana kadar süre tanınmasına rağmen, kapsam dışı olan 1.7 milyon kişinin 29 Şubat 2012 tarihine kadar gelir testi başvurusunda bulunmaları gerekecek. Aksi halde başvuruda bulunmayan kişilerin geliri asgari ücretin 2 katı olarak değerlendirilecek ve bu kişilerden 213 TL aylık prim alınacak.

SGK’ya kaydı bulunmayan ve vize süresi dolan yeşil kartlıların yaptırmak zorunda olduğu gelir testi için gerekli başvuru, kişinin kayıtlı ikametgahının bulunduğu il veya ilçe idari sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacaklar. Özürlülük ve yaşlılık gibi nedenlerle bizzat başvuruda bulunamayacak olanların başvurusu vekili tarafından yapılabilecek.

Fethiye’de bulunan 13 bin 800’e yakın sosyal güvencesi olmayan ve 19 bin 272 yeşil kart sahibi Fethiye Kaymakamlığı’nda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda işlemlerini yaptırıyor. 29 Şubat’ta dolacak olan zaman daralınca kuyruklar da uzadı. Mesai saatlerinin başlamasıyla birlikte müdürlüğün önüne gelen vatandaşlar, Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmek için evraklarını yeniledi. Gelir beyanı sırasında sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara evlerindeki eşyalar ve üzerlerindeki taşınmazlarla ilgili sorular yöneltildi. Yetkililer vatandaşların mağdur olmamaları için işlemlerini son güne bırakmamaları gerektiğini hatırlatmalarına rağmen yine de son günlere kalması dolayısıyla kuyruklar uzadı.

Yürürlüğe giren zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulamasına destek veren vatandaşlar, gelir testi için belirlenen sürenin uzatılmasını talep etmişti. Bazı vatandaşlar, uygulamanın ne anlama geldiğini bilmedikleri için müracaatın son günlere kaldığını belirtti.

Gelir tespitinde, aynı evde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük anne ve büyük babadan oluşan aile esas alınacak. Aynı aile üyelerinden biri veya birkaçı başvuruda bulunsa bile başvuru formunda hanede yaşayan tüm fertlere ait bilgiler yer alacak. Aile içinden birden fazla kişi gelir testine tâbi tutulacak kişi durumundaysa tek form ile başvuru yapılabilecek.

1 Ocak-30 Haziran 2012 dönemi için aile içindeki kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan herkes prim ödemek zorunda kalacak. Geliri asgari ücretin üçte birinin (295.50 TL) altında ise primleri devlet ödeyecek. Geliri asgari ücretin üçte biri (295.50 TL) ile asgari ücret arasında ise kişi 35.46 TL prim ödeyecek. Geliri asgari ücret (886.50 TL) ile asgari ücretin iki katı arasında ise kişi 106.38 TL prim ödeyecek. Geliri asgari ücretin iki katından (bin 773 TL) daha fazla ise kişi 212.76 TL prim ödeyecek.

Bir işte çalışarak gelir elde eden ve kendi adına sosyal güvencesi bulunan öğrenciler, genel sağlık sigortalılıklarını kendileri kazandıkları için herhangi bir şey yapmalarına gerek yok. Onlar istedikleri şekilde sağlık kurumlarından hizmet almaya devam edebilirler.

Ancak bu kişiler, sigortasız olarak çalıştırılıyor iseler, işverenden sigorta yaptırması talebinde bulunmalılar. İşveren sigorta yaptırmıyorsa en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine veya Alo 170’i arayarak ‘şikayette’ bulunabilirler. Bu kişiler 25 yaşını geçmişler ise ailelerinin sağlık güvencesinden yararlanamayacaklar. Ayrıca kendilerine aylık gelirlerinin bin 770 lira olduğu varsayılarak aylık 213 lira prim borcu çıkarılacak. 25 yaşın altında olanlar ‘öğrenci belgesi’ ibraz etmek suretiyle anne, baba veya eşinin sağlık güvencesinden yararlanabilecekler. Herhangi bir işte çalışmayan ve 25 yaşını doldurmamış öğrenciler, anne, baba veya eşinin sosyal güvencesinden yararlanabilecek. Bunun için öğrenci belgesini en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne teslim etmesi yeterli olacak.

375 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4571
EURO 9,0408
BIST 10,1725
ALTIN 436,76

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle