Hoşgeldiniz  

Gazeteciler Cemiyeti’nin Semineri Tamamlandı

admin | 18 Mart 2012 | Güncel A- A+

16–17 Mart 2012 tarihleri arasında Aydında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Alman Kondran Adaneur Vakfının ortaklaşa düzenledikleri ve Aydın, Muğla, Denizli ve Manisa İl ve İlçelerinden yerel basın mensuplarının katıldığı 62. Yerel Gazetecilik Meslek içi semineri büyük ilgi gördü. Fethiye Gazetesinden Erkan İlik ve Erol Dolu’nun da katıldığı 62. Yerel Gazetecilik Meslek İçi Eğitim Seminerine yaklaşık 150 kişi katıldı.

16 Mart 2012 Tarihinde Aydın Anemon Otelde başlayan seminerin başlangıcında Aydın Gazeteciler Cemiyetin Suat Deniz, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Turgay Olcaytuğ ve Aydın Valisi Kerem Al birer konuşma yaparak seminere başarı diledikten sonra, Söke Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Esmer’in Başkanlığında Gazeteci Yazar Nail Güreli, ‘Hepimiz gazeteciyiz ama içinde bulunduğumuz şu günlerde Anadolu Ajansında gazeteciler zorluklar çekiyor’ diyerek konuşmasına başladı.

Bir gazetecinin sorunu hepimizin sorunudur. Gazeteciler Halkı Bilgilendirme hakkını kullanıyorlar. Halk doğru bilgi almadığı müddetçe gerçeklerden uzak

Doğru Bilgi + Doğru Tavır + Doğru Tercih = Gerçeklerin öğrenilmesi demektir, diyerek gazetecilerin de doğru yerde örgütlenmesi gerektiğini belirtmiştir.

İsviçre’de 10 Milyon Nüfus var ama bir kişi dört örgüte üye oluyor. Kendi sorunlarına karşı duyarsız olan gazeteci olmaması gerektiğini söyledi. Daha sonra Gazeteci Yazgülü Aldoğan, basında şiddet konusuna değindi. Yazgülü Aldoğan şiddet medyada en çok kullanılan haberlerdendir. Eğer gazetelerde şiddet haberleri olursa okuyucu buna daha çok ilgili gösteriyor Gazetelerde şiddet daha önceleri 3. sayfada yer alıyordu ama son günlerde bu tür haberler birinci sayfadan verilmeye başladı.

Günümüzde bir başka konu da medyanın siyaset tarafından yönlendirilmesidir. Daha önceden tanımadığımız bazı isimler ortaya çıktı. Sizlerde zorlukları yerel gazetelerde yaşıyor olabilirsiniz, dedi.

İkinci oturum, yılların spor gazetecisi Orhan Ayhan’ın başkanlığında gerçekleşti.

Seminerin bu bölümünde Dünya Gazetesi Ankara Temsilcisi Taylan Erten, Yerel Basında Ekonomi Haberciliğini konusunda konuşarak, Anadolu’da birçok ekonomik olaylar oluyor. Bunların çoğu ulusal basında yer almıyor. Bundan dolayı yerel gazeteler kendi bölgelerinde ekonominin olumlu veya olumsuz yanlarını dile getirmesi gerekiyor. Bunun için ekonomi ile insan ilişkileri konusunu sayfalarına taşımaları lazım. Türkiye yerel basını kendini okuyucusuna ancak böyle kabul ettirir. Yerel medya bulunduğu yerde her konuda olduğu gibi ekonomi konusunda da kimsesizlerin kimsesi olmak zorundadır, dedi.

Hürriyet Gazetesi Diplomasi muhabiri ve hürriyet. com. haber sitesi Ankara temsilcisi gazeteci Zeynep Gürcanlı da, internet haberciliği üzerinde konuşarak internetin medyada rolünü anlattı.

Bizim Gazete yazarı Kerim Evren, gazetelerden imla ve yazım hataları üzerinde durarak, haberlerde cümle eklerinin önemli olduğunu belirtti. Duayen gazetecilerden Tümer Argın, Medya’da Planlama ve Görsellik konusunda yerel gazetelerin İmajı üzerinde yapılan hataları belirterek, sağlıklı bir yayın için okuyucu profiline ve yayın amacına göre görselliğin önemi üzerinde durdu.

Yerel basının zor şartlarda usta çırak ilişkileri ile bugünlere gelindi. Bu çoğu zaman babadan oğla geçen bir tutku oldu. Benim anlatacaklarım teknik görüntüler diyerek, çalışanların gazetesini okuyucuya canlı bir şekilde sunması gerekir. Gazete adeta bir süper markettir. İçinde et reyonu da, ekmek reyonu da, sebze reyonu da olmalıdır. Gazeteyi çıkarırken bir planlama yapmak gerekir. Gazetenin yayın amacı halkı bilgilendirmeden geçer. Gazeteyi okurken katlanmasının yöntemine kadar düşünmek gerekiyor. Çünkü yazılar okurken katlanabilecek şekilde olmalıdır. Birinci sayfada önemli haberlere yer vermek gerektiğini söyledi.

Seminerin ikinci günü olan 17 Mart 2012 Cumartesi günü Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç’ın yönettiği oturumda Gazetecilerin örgütlenme konusunda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş söz alarak, gazetecilerin örgütlenmesi önemli bir konudur. Basın Milletin müşterek sesi ama bazen sıkıntı yaşıyoruz. Sedat Simavi’nin ‘Kalemini kır ama satılma’ sözüne sadık kalmak gerekiyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin amacı gazetecilerin doğruluktan yana tavır almalarına destek vermektir. Cemiyetimizin düzenli olarak toplantılar gerçekleşmektedir. İstanbul’da bir basın müzemiz olup tüm gazetecilerin buraları gezmesini bekliyoruz. Basın müzesinde her türlü düşünceden olup da öldürülen gazetecilerin resimleri var. Bizim isteğimiz hangi düşünceden olursa olsun gazetecilerimizin tutuksuz yargılanmasıdır. Türkiye’nin birçok yerinde gazetecilerimizin örgütlü olmalarını isteriz, dedi.

Milliyet Gazetesi foto muhabiri Ercan Arslan da, gazetelerde yayınlanacak haberlerde kullanılacak olan fotoğraflar üzerine konuşarak bir de çektiği fotoğraflardan slâyt gösterisi gerçekleştirerek, foto muhabirliğinin önemi üzerinde şunları söyledi.

‘Gazeteciler mesleğe genelde foto muhabiri olarak başlarlar. Şimdi dijital bir devrim yaşıyoruz. Gazetelerde yapılan haberlerin fotoğrafları gazetelerin okunmasına destek olur. Fotoğraflar bir haber için çok önemlidir. Çünkü insan zekâsının % 80’ni görselleri dikkat çekiyor. Bunun için haberin içinde olan resim aynen verilmesi gerekiyor. Ayrıca fotoğraf altına birkaç cümle ile fotoğrafı tanımlayan yazı yazılmalıdır. Bir gazetecinin iyi bir fotoğraf arşivi de bulunmalıdır, dedi. Öğleden sonra Muğla Anadolu Ajansı Müdürü Kenan Gürbüz’ün Başkanlığında yapılan seminerde yerel gazetelerde resmi ilanlar üzerine konuşmalar yapıldı.

Bu konuda Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, yerel gazetelerde resmi ilan yayınıyla ilgili bilgiler verirken, Türkiye’de Basın İlan Kurumunun örgütlenmesi konusunda da bilgiler verdi.

Resmi ilanların gazetelerin internet yayınında da yer verilmesi gazetelere %10 fazla ilan verilmesine için destek olunacaktır, diyerek her yıl Kasım ayından sonra resmi ilanların ücretlerinin artması için Bakanlar kuruluna bu konuda kararlar veriyoruz dedi.

Basın İlan Kurumu İstanbul Bölge Müdürlüğü Şube Müdürlerinden Mehmet Köşker’de ‘yerel basın deyince sadece resmi ilan almak için yayınlanan gazeteler akla geliyor. Ama gazetelerin yayınlanması resmi, ilanlar için değil, aynı zamanda habercilik açısından da değerlendirilmesi gerekiyor.

İyi bir yayın yapan yerel gazetelerin resmi ilan payları da iyi olacaktır. Biz Yerel gazetelerimizin daha iyi şekilde yayınlanması için Erzurum’da olduğu gibi birleşmesinden yanayız. Böylece hem kalite gelecek hem de daha iyi gazeteler çıkacaktır dedi.

Son oturum Aydın Denge Gazetesi Yayın Yönetmeni Atilla Karpınar’ın başkanlığında gerçekleşti.

Bu oturumda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Atay, iyi gazete nedir dediğimiz zaman, okunan ve haber veren gazete demek olduğunu söylüyorum. Bunun için gazetenin fotoğrafları da iyi olması gerekiyor. Sadece bir haber ile gazete çıkmaması lazım. Kontrolsüz ve özensiz gazete yapmamak gerekiyor. Haberler Muhabir Kullanılarak ve karşı tarafa da sorularak yapması gerekir, diyerek sözlerine son verdi.

Son konuşmayı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Özdemir yaparak, gazeteciler donanımlı olmalıdırlar muhakkak arşivlerinin olması gerekir. Bulunduğunuz yerin sosyal yapısı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Özellikle yabacı dil bilmelisiniz. Gazeteci görevinde bağımsız davranması gerekiyor. Eline geçen her türlü bilgiyi araştırarak haber yapmalıdır’ dedi.

Seminerin sonunda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Turgay Olcaytuğ, bir değerlendirme konuşması yatı. Arkasından Seminere katılan tüm yerel basın mensuplarına birer katılım belgesi verilerek seminer sona erdi.

Seminere Fethiye’de Fethiye Gazetesinden Erkan İlik ve Erol Dolu’dan ayrı, Gerçek Fethiye ve Ege gazetelerinden yerel basın mensupları katıldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

373 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4571
EURO 9,0408
BIST 10,1725
ALTIN 436,76

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle