Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

FTSO 4 PROJEYE 1.5 MİLYON LİRA HİBE ALDI

Erkan Ilik | 30 Ocak 2014 | Genel, Güncel A- A+

FTSO 4 PROJEYE 1.5 MİLYON LİRA HİBE ALDI

Fethiye ekonomisinin büyümesinin önünde engel olarak görülen sorunların çözümü için çalışma yapan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasınca, 4 proje için yaklaşık 1.5 milyon lira tutarında hibe desteği alındı.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, GEKA’nın altyapı, teknik destek ve doğrudan faaliyet desteği olmak üzere 3 alanda açtığı teklif çağrılarının üçünden de destek alırken dördüncü hibe destek ise Avrupa Birliğinden geldi. FTSO proje birimince hazırlanan projeler ve aldıkları hibe destek miktarı ise şöyle; GEKA’dan Turizm Altyapı çağrısından alınan Rotamız Babadağ 750 bin lira, teknik destek çağrısından alınan EFQM Mükemmellik Modeli eğitimleri için 15 bin lira, Doğrudan faaliyet desteği çağrısından Fethiye Kruvaziyer Projesi Fırsat Analizi Projesi için 66 bin lira, Avrupa Birliği’nden alınan kısa adı MELİG olan Meslek Lisesi İşinin Güvencesi konulu projeye 241 bin Avro.

FTSO proje birimi tarafından bir yıl içinde hazırlanan 4 projenin hibe desteği almasının ardından, diğer kurum ve kuruluşlara örnek oluşturacak niteliğe büründüğüne dikkat çekiliyor.

Projelerin basına tanıtıldığı toplantıda konuşan FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, özellikle MELİG Projesinin halka inme aşamasında basının desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek basın kuruluşlarından destek istedi.

Dün FTSO Likya Salonunda hibe desteği alınan projelerin basına tanıtımının yapıldığı toplantıya Fethiye’de bulunan tüm yerel basın kuruluşlarının temsilcileri ile ulusal haber ajanslarının temsilcileri katıldı.  Toplantıda projeler hakkında sunum yapan FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, Proje biriminin oluşturulmasının ardından peş peşe alınan hibe kredilerin, proje biriminin gerekliliğini gözler önüne serdiğini söyledi.  Şahin, proje biriminin oluşturulması sürecinin 2009- 2013 yılı stratejik plan çalışmalarına dayandığını belirterek 2011 yılında zayıf yönlerini güçlendirmek için proje birimini kurduklarını söyledi.

Açıklamasında alınan hibe krediler ve hangi sorunların çözümü için adım atıldığı hakkında da bilgiler veren Füsun Şahin, özellikle Meslek Lisesi İşinin Güvencesi Projesinin ülke geneline örnek olacak nitelikte olduğuna dikkat çekerek, halka inme aşamasında basın kuruluşlarından destek istedi.

İlçemizde işletmeler ile mesleki ve teknik eğitim veren okullar arasındaki bağın kurularak birçok sorunun ortadan kaldırılmasını hedefleyen Meslek Lisesi İşinin Güvencesi projesi ile Avrupa Birliğinden yaklaşık 241 bin Avro hibe destek alındığını belirten FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının açtığı bu hibe çağrısının temel amacı, mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılmasıdır. İlçemizde mesleki ve teknik eğitim veren okullar ile işletmeler arasında bağ yok. İş dünyasının ihtiyacı olan ara eleman için yeni bölümler açılması veya mevcutların kapasitesinin geliştirilmesi gerekiyor.  Mesleki ve teknik eğitimin kalitesi yeterli değil, çok ciddi altyapı ve ekipman eksikliği var. Ailelerin mesleki ve teknik eğitime yaklaşımı olumlu değil. Hazırlayacağımız projede öncelikle mesleki ve teknik eğitimin hem öğrenme ortamının iyileştirilmesi, hem öğretmenlerin ve müfredatın iyileştirilmesi, hem mesleki ve teknik eğitimin öğrenci açısından daha cazip hale getirilmesi, hem de özel sektör ile okullar arasında işbirliğinin sağlanması gerekiyordu.

Bu sorunların ortadan kaldırılmasıyla hem işletmeler ihtiyacı olan nitelikli elemana kavuşur, hem de gençler doğru meslek seçimine yönlendirilip daha bilinçli olarak yetişirler düşüncesiyle kısa adı MELİG olan Meslek Lisesi İşinin Güvencesi projesini hazırladık ve başvurumuzu yaptık. Projemiz kabul edildi. Mesleki Lisesi İşinin Güvencesi projesi ile turizm sektörünün ihtiyacı  olan mutfak ve servis dallarında eğitim kalitesini artırılması, meslek liseleri ile işletmeler arasında köprü kurulması ve  mesleki eğitim konusunda farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Proje kapsamında Fethiye Turizm ve Otelcilik Okulunun mutfağına yaklaşık 60- 70 bin Euro’luk demirbaş alınacak. Son sınıf öğrencileri Antalya’da yapılan uluslararası mutfak ve konaklama ekipmanları ihtisas fuarına götürülecek. Öğretmenler de mesleki ve teknik bilgilerinin yenilemesi amacıyla İstanbul’da bulunan mutfak sanatları akademisine götürülecek. Proje kapsamında bilboardlarda mesleki eğitim ile ilgili ilanlar, hazırlanan kamu spotları yerel televizyonlar ile sosyal medyada yayınlanacak, köylerde tiyatro oyunları sergilenecek, okullara afişler asılacak, farkındalık çalışması yoğun bir şekilde devam edecek.

Meslek Lisesi İşinin Güvencesi projenin süresi 12 ay. Toplam bütçe 267.682,86 avro. AB’den 240.914,57 avro katkı alınacak.   Fethiye Otelcilik Turizm ve Ticaret Meslek Lisesi ile Fethiye Rehberlik ve Araştırma Merkezi MELİG Projesinde Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının proje ortakları olacak” dedi.

Okullarla özel sektör arasında yaşanan kopukluğu “Üyelerimiz bize satış elemanına ihtiyacımız var diyor ya da garson ve mutfak elemanı diyor. Mesleki okullar garson, mutfak elemanı ya da satış elemanı alanında bölüm açsınlar diyorlar. Okullara bakıyoruz sekreterlik bölümü açmışlar. Piyasada sekretere ihtiyaç yok ki. Okul yönetimi kendi arasında hangi bölümün açılacağına karar verip açıyor. Okulların özel sektörle bağı yok. Aslında karar verme sürecinde esnaf odası, ticaret odası gibi meslek kuruluşlarıyla beraber bir platform oluşturularak karar verilmesi gerekiyor” şeklinde açıklayan Füsun Şahin, “Öncelikle mesleki ve teknik eğitim veren okullarla özel sektör arasında bir bağ yaratmalıyız dedik. Onlar birbiriyle konuşur olmalı, aynı platformda oturmalılar ve sektörün ihtiyacı ne, okulların ihtiyacı ne bunlar konuşulmalı dedik. Okulların ciddi altyapı ve donanım ihtiyaçları var, uygulamalı eğitim yapacak işletme bulamıyorlar. Bunun dışında Muğla’da il istihdam ve mesleki eğitim komitesi var. Valinin başkanı olduğu komisyonda İşkur temsilcileri var, Odalardan temsilci çağırıyorlar. Burada okulların müfredatı belirleniyor. Hangi bölümlerin açılması gerektiği belirleniyor. Ama meslek kuruluşları böyle bir komisyonun bu şekilde çalışması gerektiğinin farkında değil. Yani bizim ilçeden ile bu bilgiyi aktarmamız gerekiyor. Buradan bilgi gitmiyor, şimdi komisyon işlevsiz. Yasada kurulmuş ama işlevsiz. Burada bir yapı kurmamız gerekiyor dedik ve bu projeyle şöyle bir yapı kurduk; Fethiye’deki tüm mesleki eğitim kurumlarını kuracağımız platformun içine alacağız. Turizm Otelcilik Okulu, Endüstri Meslek Lisesini, Kız Meslek Lisesini alacağız, Milli Eğitim Müdürü gelecek esnaf odası, ticaret odası gelecek, onların da temsilcileri olacak, bunlar her ay toplanacak. Sektörel ihtiyaç analizleri yapılacak, hangi ara elemana ihtiyaç var belirlenecek. Bu platformda hangi bölümlerin açılacağı konuşulacak, belirlenecek. Bu projeyle özel sektör ile okulların bağı kurulacak” dedi.

Stajyer öğrencilerin dağıtılmasında yaşanan sorunun ortadan kaldırılması için bir web sayfası hazırlanacağını belirten Şahin “Bu web sayfasında staj yapacak öğrencilerin listesi olacak, stajyer isteyen işletmelerin listesi olacak. Öğrenciler staj yapacakları işletmeleri seçebilecekler ve staj yaptıkları işletmeler hakkında yorumları olacak. İşletmelerinde öğrenciler hakkında yorumları olacak. Burada okul, işletme, öğrenciler bu sanal platformda bir araya gelecekler” dedi.

Gençlerin mesleki ve teknik eğitimi tercih etmediğini belirten Şahin, “Herkes üniversiteye gitmek istiyor. Keza aileleri de öyle. Mesleki rehberlik konusunda maalesef milli eğitim bu alanda güçlü değil. Ülke genelinde böyle. Oradaki rehber öğretmen öğrencilere psikolojik danışmanlık gibi hizmet veriyor. Mesleğe yönlendirme işlevi biraz geride kalıyor. Proje kapsamında çocuklar ilköğretim aşamasındayken mesleklerin tanıtımın yapılacak. Doğru meslek seçimi nasıl yapılır bu konuda seminerler düzenleyeceğiz. Mesleki ve teknik eğitim veren okulları ziyaret ettireceğiz. Bu çocuklara meslek seçiminin önemi konusunda ilginç bir film var onu seyrettireceğiz. Meslek seçiminin önemi konusunda anne babaların, velilerin, köy halkının katılacağı tiyatro gösterimi hazırlayacağız. Afişler hazırlayacağız, billboardlar hazırlanacak, televizyonlarda yayınlanacak kamu spotları hazırlanacak.

Gezici tiyatro ekibince temsiller verilecek. Köyün muhtarından ailelere, çocuklara herkes izleyecek. Bağlıağaç, Alaçat, Esenköy, Güneşli, Karadere, Kemer, Eşen, Ortaköy, Zorlar’da meslek seçiminde farkındalık yaratmaya çalışacağız. Doğru mesleği seçmek gerekiyor. İlçemizdeki işletmelerin nitelikli ara elemana ihtiyacı var. Nitelikli eleman yetiştirmenin yolu akıllı çocukların hepsinin üniversite tercihi yapması değil, mutlu olabileceği meslekleri seçmesidir. Bunun için farkındalık yaratacağız. Bunların yanında farkındalık çalışması kapsamında kırsal kesimden ilköğretim aşamasında yaklaşık 20 öğrenciyi, önceliği kız öğrencilere vererek, Fethiye’de mesleğinde öne çıkmış meslek koçlarının yanında bir ay tutacağız. Bu çocukların yemek parasını, yol parasını verip cebine de harçlık koyacağız. Örnek olarak harita teknikeri ne yapar, yanında onu öğrenecek.  Çocuklar mesleklerle ilgili bilgi sahibi olacak” dedi.

Proje kapsamında Turizm Otelcilik Okulunun mutfağına demirbaş alınacağını belirten Şahin, “İşkur ile görüşmemizde Fethiye’de en çok ihtiyaç olan alanın servis ve mutfak elemanı olduğunu gördük. Bunları Fethiye Turizm ve Otelcilik Okulu yetiştiriyor. Fethiye Turizm ve Otelcilik Okuluna destek vermemiz, eğitim koşullarını yükseltmemiz lazım. Proje kapsamında Fethiye Turizm ve Otelcilik Okulunun mutfağına 30 Bin Euro’luk demirbaş alacağız. Bunun dışında son sınıf öğrencilerini Antalya’da yapılan uluslararası mutfak ve konaklama ekipmanları ihtisas fuarına götüreceğiz. Öğretmenlerin de mesleki ve teknik bilgilerini sürekli yenilemesi gerekiyor. Öğretmenleri de İstanbul’da bulunan mutfak sanatları akademisine götüreceğiz. Fethiye Turizm ve Otelcilik Okulu öğrencileri ile işletmecileri buluşturup 108 saat uygulamalı eğitim yaptıracağız. Buradaki başarılı çocukların staj yaptıkları o işletmelerde istihdam sağlaması için ortam sağlayacağız” dedi.

ROTAMIZ BABADAĞ PROJESİ

GEKA turizm altyapısının iyileştirilmesi konusunda proje çağrısında bulunmasının ardından hazırlanan Rotamız Babadağ Projesi ile 750 bin lira hibe desteği aldıklarını belirten Füsun Şahin, “Projenin 1 milyon lira bütçesi var. 750 bin lira hibe desteği aldık. Bu çalışmalara Fethiye Ticaret ve Sanayi Odanın katkısı 250 bin lira. Babadağ turizm bölgesi ve altyapı sorunları var. Altyapı sorunlarının başında yol geliyor, alternatif pist yapılması geliyor. Babadağ’ın özel bir kitlesi de yamaç paraşütü alanında faaliyet gösteren şirketler, atlayış yapan sporcular 1700, 1800 ve 1900 rakımdaki pistlere alternatif olarak bulut altı diye tabir edilen rakımda pistler istiyorlardı. 1200 metre kotunda bir pist hazırlıyoruz, piste giden yolları yapıyoruz. Bunun yanında mevcut Babadağ’a çıkan yolun parke taşı döşenen kısmından başlayarak 4 km lik bir kısmın daha parke döşenmesi sağlanacak. Bu sayede Babadağ yolunu daha da iyileştirme yoluna gidilecek. Bu proje kapsamında 3 orman yangın yolunu da yapmış olacağız. Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından bir tanıtım çalışması yapılacak. Özellikle 1200 metre kotundaki pistin açılışında yamaç paraşütü olabilir, adrenalin sporcularından olabilir, Türkiye ya da dünyaya bu alanda mal olmuş sanatçılardan bir kişiyi buraya getirip ulusal ve uluslararası alanda basının ilgisini çekerek Babadağ’ın ve bu pistin tanıtımını yapacağız” dedi.

FETHİYE KRUVAZİYER PROJESİ FIRSAT ANALİZİ PROJESİ

Kruvaziyer limanının yıllardır Fethiye gündemini meşgul ettiğini belirten Füsun Şahin, tüm kesimlerin İlçemizde kruvaziyer liman olmasını istediğini ancak bu konuda bilimsel verilerle değil, başka yerlerde var, bizde de olsun mantığıyla hareket edildiğini söyledi. Kruvaziyer limanın İlçemize ne getirip ne götüreceğinin bilimsel olarak araştırılması için hazırlanan

Fethiye Kruvaziyer Projesi Fırsat Analizi Projesi ile GEKA’dan 66 bin liralık destek alındığını belirten Füsun Şahin “Proje ortağımız Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi. İlçemize yapılması düşünülen kruvaziyer limanının ekonomik, mali, sosyal tüm yönleri ile analizi yapılacak. Proje sonunda Fethiye’de kruvaziyer limanının yapılıp yapılmamasına ilişkin nesnel veriler ortaya çıkacak. Herkes kruvaziyer liman istiyor. Kruvaziyer limanın rantabl olup olmadığını bilmiyoruz. Kuşadası’nda görüyoruz, Rodos’ta görüyoruz binlerce turist getiriyor bizde de olsun diyoruz. Criuse Limanı nedir bunu bilmiyoruz. Bize uygun mu değil mi bilmiyoruz. Türkiye’de criuse yapan limanlar var. Alanya var, Mersin var, İzmir, Kuşadası var. Bunların durumunun incelenmesi gerekiyor. Sinop’ta yapıldı şu anda atıl vaziyette. Kuşadası ile görüştüğümüzde, “Bizde konaklama sektörü çok güçlü değil, criuse konusunda iyiyiz ama güçlü yanımız Meryem Ana gibi hacıların geldiği bir yer var” diyorlar. Bu nedenle Kuşadası en fazla cruise çeken liman konumunda. Yapılan araştırmada limandan ziyade cruise işleten gemiler para kazanıyor. Dünyada bu alanda Amerikalı şirketler tekel konumunda.

Fethiye’nin bu konudaki fırsatları neler önce buna bakmak gerekiyor. Biz buraya criuse yaptığımızda nasıl pazarlayacağız? Pazarlama stratejimiz ne? Fethiye’nin cazibe alanları ne bunları biliyor muyuz? Bunlar pozitif olarak çıkarsa, bunun pazarlama ilkelerini koyabiliyorsak, limanın nereye doğru şekilde konumlandırabileceğimizi bu projeyle ortaya koyabiliyorsak, o zaman yerel yönetim ve Büyükşehir belediyesinin de desteğini alarak Ulaştırma Bakanlığı’na diyeceğiz ki bilimsel olarak hazırlanan rapor burada, ön fizibilite çalışması burada bunu istiyoruz diyeceğiz. Bilinçli olarak isteyeceğiz. Proje şubatta başlasa 3 ayda tamamlanır diye düşünüyoruz. Rapor tamamlanırken bir çalıştay düzenlenecek. Criuse konusunda taraflarla Ulaştırma Bakanlığı’ndan, Denizcilik Müsteşarlığından, Büyükşehir belediyesinden, yerel yönetimden temsilciler gelecek. Bu konuya kim tarafsa tüm paydaşlarla beraber elimizde oluşturduğumuz bilgileri paylaşacağız” diye konuştu.

EFQM MÜKEMMELLİK MODELİ YOLCULUĞU

Bir yıl içinde alınan dördüncü hibe kredi desteğini FTSO’nun mükemmellik Modeli eğitimleri için alındığını belirten Füsun Şahin, “Kalkınma ajansı kurumsal olarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız destek veriyor. Bu projeyi de kendimiz için yazdık. Kalite yönetim sistemlerini iyi götürüyoruz. Oda olarak bu konuda yol aldık, “kaliteli olmanın sonu yok, daha iyi şeyler yapabiliriz” dedik. “Daha iyisini nasıl yapabiliriz?” diye düşündük, Türkiye’de ilk 500’e giren şirketlerin, sanayicilerin uyguladığı bir sistem olan EFQM Mükemmellik Modelini uygulayalım dedik. Bu konuda alacağımız eğitimler, danışmanlıklar teknik desteğe giriyor. Kalkınma ajansından 15 bin liralık hibe aldık. Odanın cebinden para çıkmadan bu desteği alarak EFQM Mükemmellik Modeli eğitimlerini aldık” diye konuştu. (FG)

FTSO 4 PROJEYE 1.5 MİLYON LİRA HİBE ALDI (5)_640x456 FTSO 4 PROJEYE 1.5 MİLYON LİRA HİBE ALDI (6)_640x360

472 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle