Hoşgeldiniz  
..................................................................................

FETÖ-DİN-PARA

1. Asım Cezayirlioğlu | 02 Ağustos 2017 | KöşeYazar A- A+

FETÖ-DİN-PARA

15 Temmuz sürecinden beri yaşadıklarımız herşeye şüphe ile yaklaşmamız gerektiğini bize acı bir şekilde öğretti. Dün dini kisve olarak kullanıp yol alanların ülkemize ne bedeller ödettikleri hepimizin malumu. Hedefine ulaşmak isteyen bu yapı (FETÖ) toplumun her kesimine nabza göre şerbet vermiş. Duruma göre Ya Atatürkçü, ya muhafazakar, ya sol fraksiyona mensup biri, kısaca ne olması gerekiyorsa o posta bürünmüşler. İki tane unsur var ki onu hem kullanmışlar hem de hükmetmişler. Bu iki unsur politikaların da unsuru sayılabilir, biri para diğeri ise din.
Ülkenin mali kaynaklarının bir kısmına hükmederek milletin parasını kendi çıkarları için sonuna kadar kullandılar. Yasal yolla elde edemediklerini, şantaj kullanarak FETÖ yapılanmasına kaynak aktarmaya devam ettiler. Para ile ülkeyi çökertirseniz o ülkeye daha kolay sahip olursunuz. Bunu çok iyi bilen FETÖ mensupları ülkeyi ele geçirmek için parayı sonuna kadar silah olarak kullandılar. Diğer unsur ise din üzerinden toplumu ele geçirme yöntemiydi. FETÖ elebaşının sempatizanlarına çocukluk çağından itibaren vermiş oldukları eğitim ile kendilerine bağlı bir nesil yetiştirdiler. Bu süreçte dar kadronun FETÖ elebaşını kutsayan sözleri, istihbarat sonucu elde edilen bilgilerin, alimin bilgisi olarak lanse edilmesi ve meydana gelecek olayların önceden haber alınarak FETÖ elebaşına aktarılması neticesinde kitlelerin kontrol altına alınması önemliydi. Toplumun eğitim ve din alanında ortaya çıkan ihtiyacını fırsata çeviren Pensilvanya şarlatanı, utanma duygusunu bir kenara bırakarak bizim bir suçumuz yok diyerek herşeyi Erdoğan üzerine yıkmaya çalışmakta. Bu yaklaşım FETÖ mensuplarını bir müddet daha ayakta tutar. Zaman FETÖ elebaşı için zarar yazmaya devam edecek.
FETÖ; bugün devlet çarkının doğru işlemesinin önündeki en büyük engel. Devletin içinden atılmaya çalışılan bu yapının kademe kademe gizlilik planı uygulaması temizliğin yapılmasında en büyük sorun. Daha büyük sorun ise kimin Nasıl bir düşünceye sahip olduğunun devlet tarafından bilinmemesi/bilinememesi. FETÖ kendi amaçlarını hayata geçirebilmek için herşeyi araç olarak kullanmaktan geri durmadılar.
Cemaatların ulvi amaçları var. Türkiye’deki dini cemaatlerden bahsediyoruz. Özünde İslamın öğrenilmesi ve öğretilmesidir ulvi amaçlar. Ancak görüyoruz ki ulvi amaçlar bir kenara bırakılmış. Kapitalist sisteme dahil olarak; okullar, şirketler kurarak ulvi amaçlara hizmet etmeye çalışıyorlar.   Halbuki kapitalist sistemin kuralları ile hareket etmek yukarda belirttiğimiz amaçlar ile çelişmektedir. Madde ön plana çıkarılmış ve herşeyin bir bedeli var anlayışı ile para birinci sıraya yerleşmiştir. Bu anlayış ve yaklaşım cemaatların dejenere olmasına neden olmakta. FETÖ’nün asıl amacı farklı olduğu için bu alanda at koşturmuş. Burada FETÖ kendisi amaç haline geliyor. Bazen de bu kadar insan nasıl kandırılır diye dertleniyoruz. Soru çalarak eğitimli insanların bu hale gelmesini sorguluyoruz. Birincisi küçük yaşlardan itibaren ağırlıklı olarak girecek olduğu sınavların soruları kendilerine veriliyor. En önemlisi de hangi mesleği seçeceğine kendisi değil, tabii olduğu cemaat abileri karar veriyor. Bu süreçte sorgusuz bir itaat kültürü oluşuyor.
İtaat kültürünü sağlam hale getirmek için eşlere de sınav soruları verilerek iki taraftan kontrol altına alınıyor. Cemaat-ı terk etme niyeti ortaya çıktığı zaman hem kendi durumu, hem de eşlerin durumu bu tur niyeti olan insanların önünde en büyük engel. Hak etmedikleri şeyleri yasal olmayan yollardan elde ettikleri için en ufak çizgi değişikliğinde karşılarına sopa olarak çıkmakta.
Ayrıca cemaate tabi olan kişiler sürekli takip altında.
FETÖ yapılanmasında yükselmenin temelinde liyakat değil sadakat var. Bu yapıda üst düzey insanların daha alt düzeydeki kişiler tarafından kontrol edildiğini görüyoruz.
FETÖ hücre tipi bir yapılanma bu nedenle çözülme zor. Hücreler arası bağlantı ise ev sorumluları veya imamlar tarafından sağlanmakta. Bu yapıya mensup üst düzey devlet görevlilerinin birbirleri ile ilişkileri hücre yapılanmasını deşifre edeceği için kişilerin sorumlulukları farklı kişilere verilmiş. Bu işleyiş FETÖ üyelerinin amaçlarına ulaşması için son derece rasyonel bir yapı. Tezat gibi gelecek ama örgüt içi ilişkiler rasyonel değil.
FETÖ konusunda bölge bölge temizlik planlaması daha kolay olacaktır. Kendilerinin haklı olduğunu rüyalar üzerinden ispatlama yolunu seçen Haşhaşilerde, haklılık seçeneği bitmeyecektir. Bugün kontrollü darbe söylemini piyasaya sürenler, siyasetin bunu sahiplenmesini can simidi olarak görmektedirler.
Velhasıl sevgili dostlar cemaat olarak yola çıkıp toplumu uçuruma sürükleyen yapılar iyi tahlil edilmeli. Dün sizin çocuklarınıza sahip çıkıyoruz diyenler aslında mankurt hale gelmiş bir topluluk ortaya çıkardılar. Kullandıkları en önemli silah din ve para idi. Unutmamak gerekir ki paraya dayalı anlayış ile islamı öğreteceğiz diyen yapılar iyi sorgulanmalı. Bugün ödediğimiz bedelleri gelecek nesillere tekrar yaşatmamak için ince eleyip sık dokumakta fayda var.
asimcezayirlioglu@hotmail.com

1840 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,6776
EURO 8,9430
BIST 1,1634
ALTIN 459,45

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle