Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Fethiyeli Bebek 100 Gramlık Karaciğer İle Hayata Tutundu

admin | 11 Ocak 2012 | Güncel A- A+

Doğumundan kısa süre sonra karaciğer nakli bekleyen Şerif Ali Bebek, küçültme yöntemi kullanılarak bağışlanan karaciğerden alınan 100 gramlık parça ile hayata tutunmayı başardı. Bebeğin sağlıklı bir hayat sürdüreceğini belirten Doç. Dr. Murat Kılıç, “Küçültme yöntemini kadavrada ilk kez gerçekleştirdik, Şerif Ali 2.5 aylık ama bir büyük gibi hayata tutunuyor” dedi. Fethiye de ikamet eden Pembe – Saim Çökçe çiftinin üçüncü çocukları olan Şerif Ali bebeğe trafik kazasında yaşamını yitiren ve organları bağışlanan 19 yaşındaki Nil Buket Gülergin hayat verdi. Doğumundan yaklaşık 20 gün sonra rahatsızlanan bebeğe karaciğer nakli teşhisi konan ve annesinin Akdeniz Anemisi taşıyıcısı olduğunu için nakile uygun görülmediği minik bebek için uygun donör haberi aileye İzmir’den ulaştırıldı. İzmir Kent Hastanesi’ne sevk edilen minik Şerif Ali’ye 19 yaşındaki
genç kızın karaciğerinin nakil yapılmasının uygun görüldüğünü aktaran Doç. Dr. Murat Kılıç Şerif Ali’nin daha 10 haftalık bile olmadan akut hepatit B nedeniyle karaciğerinin iflas etmesinin büyük şansızlık olduğunu belirterek kan grubunun sıfır olup bulunması adeta mucize sayılabilecek bağışın gerçekleşmesinin büyük bir şans olduğunu aktararak, “Bebek 2 aylı olduğu için 5 kiloydu. Uygun görülen karaciğeri parça halinde küçülttük. Ancak karaciğeri iki parçaya ayırdığımızda yüzde 70’lik kısmı erişkin geri kalan kısmı ise bir çocuk hastaya takılabilir duruma gelebiliyor. Ancak Şerif Ali bebek çok küçük olduğu için ilk aldığımız parça 250 gramdı. Ama bebek 5 kilo olduğu için karnını kapatamayabilirdik. Tekrar küçültme yöntemine başvurarak elde ettiğimiz 100 gramlık parçanın naklini gerçekleştirdik” dedi.
KADAVRA NAKLİNDE KÜÇÜLTME İLK KEZ YAPILDI
Daha önce 2-3 aylık bebeklerde yapılan nakil yönteminin gerçekleştiğini açıklayan Doç. Dr. Murat Kılıç, genelde bu tür nakil yapılan bebeklerin sağlık durumlarının sıkıntılı olduğunu ancak Şerif Ali bebek de her şeyin yolunda gittiğini söyledi. Yaklaşık 10 gün sonra bebeğin taburcu olacağını dile getiren Dr. Kılıç, “Küçültme yönteminin kadavrada ilk kez gerçekleştirdik ancak canlı vericilerde bu yöntemin kullanılıyor” dedi.
Bebeğinin bundan sonraki yaşamını sağlıklı sürdüreceği için mutlu olduğunu belirten Anne Gökçe, “Uygun donör haberi geldiğinde baygınlık geçirdim. Herkes organ bağışı konusunda daha duyarlı olmalı. Herkesin evladı sevdikleri sağlıklı hayat sürmeli” sözleri ile yaşadığı mutluluğu özetledi.
  

271 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8802
EURO 9,3262
BIST 10,4906
ALTIN 465,84

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle