Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Fethiye’de Ölüdeniz İsmi ve Spor

eroldolu | 03 Nisan 2015 | KöşeYazar A- A+

EROL  DOLU

        Fethiye’de Ölüdeniz İsmi ve Spor

Turizm konusunda spor ile ilgili daha önceleri yazdığım yazılarda da belirttiğim gibi Bölgemizde Muğla’nın Marmaris ve Bodrum ilçeleri gibi Fethiye ismi de uluslar arası alanda  Dünya coğrafyasıyla bütünleşmiş ve Fethiye denince akla hemen Ölüdeniz isminin söylendiğini hepimiz biliriz.

Fethiye ve Muğla dışında veya yurt dışında Fethiye isminin yanında hemen Ölüdeniz ismi  hafızalara gelmektedir. Hepimiz dışarıda Muğla Fethiyeliyiz dediğimizde, karşımızdaki insan bize hemen Ölüdenizin güzelliğinden söz eder.

Ölüdeniz gerçekten güzel bir görünüm sergiliyor. Uzunyurt tarafından geldiğimiz zaman, yüksekten Ölüdenize bakmak insanı büyülüyor. Ne zaman oradan Ölüdenize baksam, Ölüdenizin Dünya’da ne kadar güzel bir yer olduğunu düşünüyorum ve diyorum ki, insanların yurt dışından buraya gelmesi kadar güzel bir olay olamaz.

Ayrıca Hisarönü istikametinden de Ölüdenize doğru inerken karşımıza çıkan Ölüdenizin Mavi güzelliği insanı bir başka yönden  etkileyerek Ölüdeniz’de yüzmek insana ayrı bir neşe kaynağı yaratıyor.

     Ölüdeniz’in en büyük özelliklerinden birisi de Orman, Doğa ve Deniz olarak Üçünün bir arada olmasıdır.

     14 Mart 2005 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan Yakın Doğu Üniversitesinin davetlisi olarak Kıbrıs’a Basın gezisine gitmiştik. Lefkoşe’de Beş Parmak Dağlarına doğru bir arazi üzerinde kurulmuş Yakın Doğu Üniversitesine bağlı bir Restorantta öğle yemeğindeydik. Restorandın büyük duvarında Ölüdenizin çok büyük bir resmini gördüm. Yanımda oturan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ağabeyimiz Ünal Türkeş’e Ölüdenizin orada bulunan resmini gösterdim. Gerçekten insan seviniyor. Bizler Dünya’nın en güzel yerlerinde yaşıyoruz.  

Dünya turizmine bu derece değer katan, Ölüdeniz’de turizm ile et ve tırnak gibi olması gereken spor ortamlarına baktığımız zaman, istenilen düzeyde turizm olayları, spor ortamlarına aktarılmamaktadır.

    2005 Ocak ayı içerisinde Kanal F televizyonunda Gazeteci arkadaşımız Erdoğan Cankuş’un yönetiminde Fethiye ve Muğla bölgesinde Amatör Spor olaylarını tartıştığımız bir gurup Amatör Spordan yana spor adamlarıyla beraberdik.

Ölüdenizsporun yöneticilerinden Atik Ünlükaya da Proğramdaydı. Atletizm camiasından da ben ve diğer Atlet arkadaşımız Yavuz Şap vardı.

Bize konuşma sırası geldiği zaman Fethiye’de dahil Ölüdeniz’de turizm olaylarına değer katmak ve Ölüdeniz isminin uluslar arası alana daha çok yayılması için burada spor faaliyetlerinin gerçekleşmesi ve özellikle turizm sezonunu başlangıcı olan 15 Nisan günleri Ovacık-Hisarönü istikametinden başlayıp Ölüdeniz sahiline kadar Turizm Yol Koşusunun gerçekleşmesi için  ilgi gösterilmesini belirtmiştik. Orada bu konuda Ölüdenizsporun yöneticilerinden Atik Ünlükaya arkadaşımız bu konuda yardımcı olacağını söyledi ama 15 Nisan 2005 tarihinde bu spor olayı gerçekleşmedi.

Bu 15 NİSAN tarihinde olmaz ama 15 Nisan 2016 Tarihinde Turizm Sezonunun açılış günü burada en azından yarışma amacı dışında bir Yediden yetmişe herkesin katılacağı bir Turizm Halk Koşusu yapılmalıdır.

Ölüdeniz yukarıda da belirttiğim gibi, uluslar arası özelliği olan bir beldemiz.

     Diğer yönden benim her zaman söylüyorum. Ölüdeniz spor Kulübü Futbol liginde de en azından Üçüncü ligde olmalıdır. Bunun içinde gayret gösterilmesi gerekir.

Çünkü Ölüdenizin ismini spor ortamlarına da taşımaları için çaba göstereceklerine inanıyoruz.

 

957 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,6721
EURO 8,9373
BIST 1,1633
ALTIN 459,15

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle