Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Fethiye Süt Üreticileri Birliği Türkiye’ye Model Oluyor

admin | 02 Ekim 2011 | Güncel A- A+

Kurulduğu günden bu yana yapılan çalışmalarla büyük yol kat eden Fethiye Süt Birliği, yaptığı çalışmalarla Türkiye genelinde uygulanmak üzere örnek alınıyor. İki dönemdir başkan seçilen Turgut Tokmak ve yönetim kurulu üyeleri özellikle üreticilerin sorunlarının aşılmasında büyük rol oynamış ve bakanlık yetkililerinin dikkatini çekmiş durumda. Yeni adıyla Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Havyancılık Dairesi Genel Müdürlüğü Hayvancılık Dairesi Başkanı Muhittin Eyimaya Fethiye’ye gelerek incelemelere başladı. Fethiye Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Özellikle tarımsal kalkınma kooperatiflerinin ve vatandaşların kurduğu işletmelerde incelenerek birliğin uygulamalarıyla yakalanan başarı masaya yatırıldı. Bakanlık çalışmaları yerinde görerek uygulanan yapılandırmayı Türkiye model olarak sunacak. Birlik Başkanı Turgut Tokmak çalışmalarla ilgili olarak verdiği bilgilerde, Fethiye süt üreticileri birliğimiz tarım ve köy işleri bakanlığının 13.11.2006 tarih ve 296 sayılı onayı ile tescil edilerek kurulmuştur. Kuruluşumuzdan bu yana yaptığımız ilkeli,etkin ve verimli çalışmalar sonucu birliğimiz geçimini hayvancılıktan sağlayan insanların ilgi odağı olmuş ve bu gün itibariyle üye sayımız 4100’e ulaşmış kısacası.Başta tarımsal amaçlı kooperatiflerimiz olmak üzere ilçemizde üretim kolu ile ilgili tüm tarımsal örgütler birliğimiz çatısı altında toplanarak ciddi anlamda bir güç birliği oluşturmuştur.

Birliğimiz çatısı altında faaliyet gösteren çok ortaklı 27 adet tarımsal amaçlı kooperatifimize tarım ilçe ve il müdürlüğümüzün ciddi katkıları ile 1 tanesi yatırım programından olmak üzere 7 adet ortaklar mülkiyetinde ‘’süt sığırcılığı projesi’’ uygulanmış ,ayrıca or-köy-ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifi kaynakları ile son 5 yılda üyelerimize yaklaşık 2500 adet damızlık süt sığırı getirilerek hayvancılığımız önemli ölçüde geliştirilmiştir.

Ayrıca S.S. Kayadibi Köyü Tarımsal Kalkınma kooperatifimize Bakanlık Yatırım Programından 30*10 300 Başlık Sabit sağım üniteli damızlık süt sığırcılığı projesi uygulanmış olup damızlık hayvanlar ekim 2011 tarihi itibariyle işletmeye gelmiş durumdadır.  Son yıllarda süt hayvancılığına talep artmış olup, ilçemizde 6-7 tane büyük hayvancılık işletmesi kurulmuş ve faaliyetini sürdürmektedir. Daha 10 yıl Süt satışı dahi bilinmediği gibi 2002 yılında 10 ton/gün olan pazarlanabilir çiğ inek sütü varken bu çalışmalarımız sonucu 2011 yılı itibariyle pazarlanabilir süt miktarı 80 ton /gün’e ulaşmış bulunmaktadır. Birlik üyelerimizin %100’e yakın kısmı kırsalda yaşayan çoğunluğu ekonomik ve sosyal yoksulluk içinde bulunan kişi ve ailelerden olması nedeni ile bu durumdaki üyelerimiz için hayvancılık devamlı ve düzenli bir gelir kapısı haline geldiği gibi üretim ve pazarlama imkanları da geliştiğinden ek istihdam yaratılmış ve köyden kente göç önemli ölçüde önlenmiştir.

Birliğimize bağlı 25 adet süt toplama ve soğutma merkezi olup, her sahadaki görevlilerimizce üyelerimizin günlük ürettikleri çiğ inek sütleri sabah akşam toplanıp her parti için günlük numuneleri alınıp analizleri yaptırılarak gıda güvenliği içerisinden tamamen kayıt altında pazarlamasını yapmaktayız. Birliğimizce her 3 ay da bir ilçemizin sütleri ihale edilerek ihale fiyatı üzerinden bakanlıktan kod numarası almış ruhsatlı mahalli ve ulusal süt firmalarına satışı yapılmakta bedelleri teminat altına alındığı gibi yem ve benzeri üretim girdilerinin daha ucuza temin edilmesi konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

HAYVANCILIK DESTEKLEME FAALİYETLERİMİZ.

Her yıl ‘’Hayvancılığın Desteklenmesine ilşkin’’ olarak yayımlanan uygulama tebliği hükümlerine göre, süt,buzağı,anaç sığır ve yem bitkileri desteklemeleri ile ilgili uygulama ve bilgilendirme çalışmalarımız yıl boyu en etkin araç ve yöntemler kullanılarak sürdürülmüştür.

B-ÇİĞ SÜT DESTEKLEMESİ.

Tebliğ hükümlerine göre tarın ve köyişleri bakanlığı ile Türkiye süt üreticileri merkez birliğimizce ortaklaşa oluşturulan ulusal süt kayıt sistemi(USKS) nin kurulumu tamamlanarak 28.06.2009 tarihinden itibaren hizmete açılmıştır. Birliğimiz bu konuda eğitime tabi tutulmuş ve ilçemizde örgütlü ve örgütsüz tüm süt üreticisinin süt destekleme işlemlerini yürütmek üzere yetkilendirilmiştir. Hak sahibi üreticilerimizin süt destekleme priminden azami ölçüde faydalandırılması konusunda toplantı ve eğitimler verilmektedir. İlçemizde üretilen sütlerin %85’i reel değerler üzerinden kayıt altına alınmıştır. Bilindiği gibi süt beslenmemizde çok önemli bir gıda maddesi olmanın yanında çok kolay bozulabilme özelliğine sahiptir. Birlik ve kooperatiflerimiz olarak sütteki kalite ve hijyen koşullarını iyileştirmek ve dolayısı ile gıda güvenliğine uygun olarak tamamen kayıt altında pazarlamak temel hedefimizdir. Bu çerçevede 2011 yılında süt toplama merkezimize çalışma izni ve gıda sicili alma konusunda çalışmalara başlanmıştır. Özellikle bundan bir yıl önce tüm ülke genelinde süt fiyatlarının üretim maliyetinin çok, çok altına düşmesi sonucu damızlık hayvanlar kesilmiş çoğu işletmeler kapanmıştır. İlçemizde bu zor koşullara rağmen yöremizin insan kaynağı, ekolojik ve ekonomik yapısının verdiği avantajlar da kullanılarak zararına da olsa işletmelerimiz bölgemizde süt alımı yapan sanayicileri görüşülerek pazarlamanın aksamaması için azami gayret gösterilmiş ve bunda da başarılı olunmuştur. Birlik olarak üreticilerimizi bilinçlendirmek sütte kaliteyi yükseltmek işletmelerimizde daha profesyonel bir anlayışı hakim kılmak sektörün sürdürülebilir bir kalkınma modeli ile gelişmesine katkı sağlamayı hedeflemekteyiz. Bu bilinç ile çalışmalarımızı sürdürmekte tüm bölge üreticilerimizin sorunlarının daha etkin ve verimli bir şekilde çözülmesi için ilgili kurum ve kuruluşlar ile ortak çalışmalarımız devam etmektedir. Birliğimizin uyguladığı süt alımları ve diğer çalışmaların Türkiye geneline örnek olarak sunulacak olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Zira biz üreticilerimizi ve üyelerimizin haklarını koruyarak onların mağdur edilmemesi için çaba sarf ediyoruz.”dedi.

EYİMAYA, “BİRLİK TÜRKİYE GENELİNE ÖRNEK

Yeni adıyla Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Havyancılık Dairesi Genel Müdürlüğü Hayvancılık Dairesi Başkanı Muhittin Eyimaya, “Fethiye Süt Üreticileri Birliğinin yapılanma şekli üreticilerin ürünlerinin değerlendirilmesi sorunlarının aşılması ve bu bölgede yapılan tesisler bizler tarafından örnek alınarak Türkiye geneline model olacak çalışma haline getirilecek.”dedi.

516 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8842
EURO 9,4139
BIST 10,5566
ALTIN 459,07

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle