Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Fethiye Kendi Böğürtlenini Yetiştiriyor

admin | 09 Ağustos 2011 | Güncel A- A+

Fethiyeli girişimci Yunus Önver tarafından Çalış mevkiinde yetiştirilen ve daha önceki dönemlerde şehir dışına da gönderilen böğürtlenler artık Fethiye’de kalıyor. Üretilen böğürtlenler aşırı talep nedeniyle Fethiye’de tükeniyor. Büyük çoğunluğunu turizm tesislerinin aldığı böğürtlenler kilogramı 6 liradan satışa sunulurken, böğürtlenin faydaları konusunda bilgi edinen vatandaşlar da böğürtlen almaya çalışıyor. Belirli aralıklarla toplanan böğürtlenlerin yetiştirilmesi konusunda uzun uğraşlar verdiğini belirten Yunus Önver, “Vatandaşlarımız böğürtlen meyvesinin faydalarının farkındalar. Özellikle turistlerin istekte bulunması nedeniyle doğal ve gübresiz olarak yetiştirdiğimiz böğürtlenlerin tam olgunlaşmış olmasına özen gösteriyoruz. İnsanlarımız sağlığına dikkat ediyor. Çok nadir bulunan bir meyve olması nedeniyle piyasada çok fazla bulunmuyor. Daha önce şehir dışına gönderimde bulunuyorduk ancak Fethiyeliler bu nadir meyvenin farkına vardı. O nedenle talebi karşılamaya çalışıyoruz. Pazarlarda satılıyor ve vatandaştan da iyi rağbet var. Herkesin denemesini isterim.”dedi.

BÖĞÜRTLENİN FAYDALARI

Organik asitler, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Böğürtlene siyah ve mor renkleri veren madde antioksidan niteliğe sahiptir.

• Böğürtlendeki antioksidanlar inflamasyonu azaltıcı, kan damarlarını güçlendirici, diyabet, hipertansiyon ve kalp gibi kronik hastalıkların oluşma riskini azaltıcı etki gösterirler.

• Böğürtlende yer alan antioksidanlar ve renk veren maddeler bağışıklık sistemini güçlendirici ve kanser türlerine karşı koruyucu etki taşır.

• Böğürtlende bulunan ellagik asit adlı madde antikansorojen etkiye sahiptir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler böğürtlenin kanser ve tümör hücrelerinin gelişimini engellediğini ve küçülttüğünü göstermiştir.

• Bir araştırmaya göre böğürtlendeki siyanidin-3-glukozid adlı madde hücre kültüründe, ultraviole B ışını ile oluşturulmuş ve deri tümörlerinin oluşumundan da sorumlu olan serbest oksijen radikallerini etkisiz hale getirmiştir. Ayrıca, böğürtlen, oksidatif stresi azaltarak özofagus kanserine karşı koruma sağlamaktadır. Böğürtlen tansiyonu düşürerek ve kanın pıhtılaşmasını engelleyerek felç riskini azaltmaktadır.

• Böğürtlene koyu rengini veren antosiyaninler iltihap azaltıcı etkiye sahiptir.

• Böğürtlen beta-karoten, lutein, zeaksantin, beta cryptoxanthin, alfa-cryptoxanthin, quercetin, kaempferol, klorojenik asit, gallik asit ve kateşin gibi antioksidanlar bakımından da zengindir.

• Böğürtlende bulunan lutein ve zeaksantin adlı karotenoidler ultraviyole radyasyon zararlarına karşı makulayı korurlar. Bir kase böğürtlen 170 mcg lutein ve zeaksantin içerir.

• Kanın pıhtılaşmasında ve kalsiyumun emiliminde rol oynayan K vitamini için iyi bir kaynaktır.

• Bir kase böğürtlen 135mg of Omega-3 asitleri içerir.

   Ağız, diş eti ve bademcik iltihaplarında olumlu etkisi vardır. Böğürtlen yapraklarıyla hazırlanan çay akut ishal, ağız ve boğaz iltihabı gibi sorunlarda kullanılır. Ancak böğürtlen yaprağı hamileler için sakıncalıdır.

   Böğürtlen suyu ses kısıklığına karşı kullanılabilir. Ilık taze böğürtlen suyu gargaradan sonra küçük yudumlarla yutulur.

   BÖĞÜRTLEN ÇAYI: 1 kahve kaşığı dolusu böğürtlen yaprağının üzerine bir bardak kaynar su döküldükten sonra 15 dakika demlenir ve süzülür. Gün içerisinde birkaç defa gargara yapılır. Gargara için hazırlanan çay tatlandırılmaz. Yine ishal için hazırlanan çay bağırsakta istenmeyen mayalanma olasılığını azaltmak için şekerle tadlandırılmadan içilmelidir.

360 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
BIST 10,4091
ALTIN 449,54

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle