Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Fethiye de Toplu tecavüz davasında Yağmura Rağmen Protesto

admin | 16 Aralık 2011 | Güncel, Kültür A- A+

Fethiye 2007 yılında 8 kişinin tecavüzüne uğradığı iddiasıyla şikayetçi olan 29 yaşındaki B.S.’nin, 4 yıllık mücadelesinin ardından açılan davanın 6’ıncı duruşması yapıldı. Tutuksuz yargılanan 6 sanıktan hepsinin hazır bulunduğu duruşmaya B.S. katılmadı.

Türkiye Tecavüze Karşı Kadın İnisiyatifi’ üyesi 40’a yakın her duruşmada olduğu gibi yine eylem yaptı.  Turizmci B.S., 2007 yılının Haziran ayında Fethiye‘deki Gebeler Kaplıcası’nda, iddiaya göre tecavüz ve işkenceye maruz kaldı. Kendisine tecavüz eden 8 kişiyi teşhis eden ve suç duyurusunda bulunan kadının başvurusu, o dönem ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ gerekçesiyle savcı tarafından kabul edilmezken, diğer tüm başvurular da sonuçsuz kaldı. Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuru ve kadın örgütlerinin baskısıyla savcı dosyayı yeniden gündeme aldı ve 2 kişi hakkında ‘kişi hürriyetini engelleme ve nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla dava açıldı. Geçen 26 Ocak’taki duruşmada, diğer 6 şüphelinin de ‘sanık’ sıfatıyla yargılanmasına karar verildi.
Bugün Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6’ıncı duruşmasına, tutuksuz sanıklar M.K. (58), V.K. (60), V.K. (56), G.K. (52), A.N.O. (57) ve S.K. (62) katılırken, tecavüze uğradığı iddia edilen turizmci B.S. duruşmaya katılmadı. B.S.’yi önceki duruşmalar 10’un üzerinde avukat savunurken bu duruşmada 4 avukat hazır bulundu.
KADINLAR YAĞMURDA EYLEME DEVAM ETTİ
Günler öncesinden duyurular yaparak örgütlenen ‘Türkiye Tecavüze Karşı Kadın İnisiyatifi’ grubu üyesi yaklaşık 40 kişi, her duruşmada olduğu gibi bugün yine Fethiye Adliyesi önünde eylem yaptı. Sayıları her duruşmada azalan kadınlar, ‘Tecavüzcüler tutuklansın, Fethiye‘deki davanın takipçisiyiz’ yazılı pankart açtı. Adliye binasının çevresinde yürüyüp slogan atan kadınlar, adliyenin giriş kapısında toplandı.  Kadınlar, ‘Erkek adalet değil gerçek adalet’, ‘Tecavüzcü çete tutuklansın’ şeklinde slogan attı. Ellerinde ‘Devlet tecavüzcüyü koruma’, ‘Tecavüz çetesi yargılansın’, ‘Tecavüzcü tanık değil sanıktır’, ‘Yaşasın kadın dayanışması’, ‘Erkek tecavüz ediyor, devlet koruyor’, ‘Fethiye‘deki tecavüzcüler yargılansın’ yazılı dövizler taşıyan kadınlar, ıslıklar ve alkışlarla seslerini duyurmaya çalıştı. Beş farklı kadın basın açıklamasını okuyarak, tecavüzcü çetenin tutuklanmasını istediklerini belirtti. Yağmurun yağmaya başlamasıyla birlikte kadınlar bir süre şemsiyelerini açarak ve yağmurluklarını giyerek direndi. Kadınlar, fırtınayla beraber şiddetini artıran yağmura daha fazla dayanamayarak, polisin kontrolünde adliye binasına girdi. Polisin adliye içinde kadınların pankart ve afiş asmasını engelledi. Bir süre pankartını açan kadınlar daha sonra afişleri indirdi. Bir önceki duruşma B.S.’nin avukatları tarafından sanıklara ait bilgisayar ve hard disk kayıtlarında B.S.’nin fotoğraflarının olduğu belirtildi. Bunun üzerine mahkeme sekiz sanığa ait bilgisayar ve fotoğraf makinesi hard disklerini Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi Bilirkişi’sine gönderdi. Bu duruşma gelen raporda “Belirtilen dosyalar içerisinde B.S. isimli şahsa ait veya benzerliği ile dikkat çeken herhangi bir şahsa ait fotoğraf veya video kaydına rastlanılmamıştır” denildi. B.S.’nin avukatları kayıtları incelemek isterken Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi bilgisayar ve hard disk kayıtlarını yeniden incelemek ve delilleri toparlamak için duruşmayı 17 Şubat tarihine erteledi.

   

608 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,0053
EURO 9,5258
BIST 10,7050
ALTIN 465,16

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle