Hoşgeldiniz  

Fethiye Bugün Tertemiz Yapılacak

admin | 23 Eylül 2011 | Güncel A- A+

Deniz Temiz Derneği, Fethiye Belediyesi, Fethiye Ticaret Odası, Çalış Güzelleştirme Derneği’nin destekleriyle ve Çalıca İlköğretim okulu öğrencilerinin katılımlarıyla temizlik yapılacak. Bugün saat 16:00’ da Dünya temiz denizler için Fethiye de harekete geçiyor. Tüm Türkiye’ de kıyıları temizlemek için kollar sıvanacak Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezinde 16.00’da toplanarak gruplar Şat Burnu ve Koca Çalış bölgesinden Çalış gün batımı alanında bir araya gelerek toplanan atıklarla kompozisyon hazırlanarak Halkın dikkatini çekmek amacıyla sergilenecektir. Kampanyanın temel amacı, insanların kıyı temizliği yaparak sorunun çözümünde bir rol oynamalarını sağlamak, halkın dikkatini bu soruna çekerek, bilinçlenme sağlamak ve kirliliğin nedenlerini ve nereden geldiğini öğrenmektir. Faaliyet esnasında toplanan atıkların kayıtları incelenerek atıkların cins ve kaynağının istatistiği yapılarak, kampanyaya katılan ulusal ve uluslararası tüm ülkelere bir rapor halinde sunulmaktadır. Elde edilen bilgiler faaliyet tipine göre 5 ana gurupta toplanmaktadır:

1. Tatil ve Plaj Faaliyetlerinden Kaynaklanan Atıklar: Piknik, festival ve plajda çok çeşitte atık oluşabilir, sokak ve otoparklardan kaynaklanan atıklar da buna dahildir.

2. Sigara ve İzmarit Kaynaklı Atıklar: Puro, Sigara, sigara filtresi, izmarit ve sigara paketinden kaynaklanan atıklardır.

3. Denizdeki Faaliyetlerden Kaynaklanan Atıklar: Lüks gemi seyahatleri, balıkçılık, askeri gemiler, deniz petrol rafineleri kaynaklı atıklardır.

4. Çöp Kaynaklı Atıklar: İnşaat malzemeleri, araba parçaları, beyaz ev eşyası ve bunun benzeri atıklardır.

5. Tıbbi Kaynaklı Atıklar: Tıbbi atıklar doğru bir şekilde depolanıp atılmaz ise, kanalizasyon yolu ile denize kolayca ulaşabilirler. Bu atıklar bazen çok tehlikeli ve zararlı olmanın yanı sıra çevrede de kolayca fark edilmeyen tehditler oluşturabilirler.

Kampanyanın amacı sırf atıkların toplanması değil, kirlilik ile mücadele edilmesi ve önlenmesi için girişimlerde bulunulmasını sağlamaktır. İnsanların bu doğrultuda bilinçlendirilmelerine yönelik bilgiler vermek ve hızla büyüyen deniz kirliliği problemi karşısında, onların da mücadelede bireysel bir katkıları olabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır.

405 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4148
EURO 8,9913
BIST 10,1356
ALTIN 442,24

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle