Hoşgeldiniz  
..................................................................................

FETAV’DAN “COVİD-SİZ YAŞAM” PROJESİ

Erkan Ilik | 10 Eylül 2020 | Genel, Güncel, gundem, Kültür, Mugla, Siyaset, siyasi A- A+

FETAV’DAN “COVİD-SİZ YAŞAM” PROJESİ


Fetav (Fethiye Turizm Tanıtım Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı) “Covid-Siz Yaşam” projesini hayata geçirdi. Projenin açılış etkinliği tarihi Kayaköy Mahallesinde gerçekleşti. Proje kapsamında etkinlikler Fethiye’nin diğer mahallelerinde de gerçekleşecek. “Covid-Siz Yaşam” projesinin Kayaköy mahallesinde ilk etkinliğine; Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Cemil Emre Süel, İlçe Jandarma Komutanı Rüştü Şen, Fethiye Sağlık İlçe Müdürü Dr. Ruhsar Doyuk, Fethiye İlçe Tarım Müdürü Şaban Sarıkaya, Kayaköy Muhtarı Metin Ekiz, Karakeçililer Muhtarı Ahmet Aybek ile mahalle sakinleri katıldı.
“EĞİTİMLER 22 MAHALLEDE GERÇEKLEŞECEK”
Kayaköy ve Karakeçililer Mahallelerinden vatandaşlara Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu akademisyenleri tarafından Covid-19 tedbirleri konusunda ayrıntılı eğitim verildi. “Covid-Siz Yaşam projesinin açılış toplantısına katılan Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat ““Covid-19’u doğal afet gibi değerlendirmemiz gerekiyor. Fetav’ın bu projesi beni çok heyecanlandırdı. Maske ve sosyal mesafeye dikkat edelim. Projede görevli arkadaşlara bu çalışmada başarılar diliyorum” dedi.Proje sorumlusu Esra Ünsay yaptığı konuşmada ”Projeyi tanıtıp bu projeyle 22 mahallede 6 ayda Covid-19 ile ilgili alınması gereken önlemler, proje uzmanlarımız tarafından anlatılacak. Özellikle kırsal mahallelere gidilip seminerler verilecek. Proje kapsamında halkımıza 20 bin ücretsiz maske dağıtacağız. Çeşitli afiş ve broşürlerle pandemiye karşı alınacak önlemleri halkımıza anlatıp farkındalığın arttırılmasına çalışacağız. Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Sevdiklerimiz için önlem alıyoruz. Hedefimiz Fethiye’nin tüm kırsal mahallelerine ulaşmaktır” dedi. Fetav Müdürü Dilek Dinçer ise “Proje, 22 mahallede eğitim çalışması olarak gerçekleşecektir. Öncelikle Covid’siz yaşam diliyorum. Bu kötü hastalığa yakalanmadan bu günleri inşallah atlatırız” ifadelerini kullandı.


“SAĞLIK BAKANLIĞIMIZIN YAYINLADIĞI KURALLARA MUTLAKA UYALIM”
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ali Akgün, Covid-19’un önlenmesi ile ilgili olarak sunum yaptı. Akgün, Covid-19’un belirtilerinden korunma yöntemlerine kadar bilgiler aktararak pandeminin ağız, burun hatta gözlerden de alınabildiğini, elleri yıkarken yüzük, saat gibi şeylerin çıkarılmasını istedi. “Tüm dünyayı etkileyen bu salgın, korona virüsünün etken olduğu solunum yolu enfeksiyonudur” diyen Akgün “Çin’de Wuhan kentinde çıktı. Şu anda 27 milyonu geçen vaka var. 1 milyonu Türkiye’de. Bu virüs, iyi yönlü mutasyona uğramadı. İlk başta aldığımız tedbirleri unutup rehavete dönüştük. Hasta olan insanların damlacıklarının etrafa saçılmasıyla yayılmaktadır. Bu yüzden maske, mesafe ve hijyen çok önemli. Bazı sağlıklı gördüğümüz insanların saçtığı damlacıklar da hastalığın yayılmasını arttırmaktadır. Sağlık Bakanlığımızın yayınladığı kurallara mutlaka uyalım” şeklinde konuştu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mahmut Beler ise maske takma ve çıkartma kurallarını uygulamalı olarak anlatıp maskenin kola takılmamasını, cepte taşınmamasını hatta iki saatte bir değiştirilmesini, iplerinden tutarak çıkarıp mutlaka çöp kovalarına atılması gerektiğini söyleyerek; kesinlikle tokalaşma yapmayınız, dedi.

552 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
BIST 1,1633
ALTIN 458,62

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle