Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Esnaf Hastanesinde Bir İlk Daha Gerçekleşti

Erkan Ilik | 15 Şubat 2014 | Eğitim, Genel, Güncel A- A+

 

Her iki el parmakları doğuştan yapışık olan Nida, Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi doktorlarından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyon sonrasında sağlığına ve ellerine kavuştu.

Kalkan’da yaşayan 10 yaşındaki Nida okulun yanı sıra akordeon ve çok sesli müzik kurslarına katılıyordu. Akordeonu çok sevmiş ve çalmayı arzu etmişti. Fakat elindeki problemden dolayı çalmakta güçlük çekiyordu. Nida’nın azmi Kalkan ilkokuluna müzik sınıfı kazandıran 69 yaşında, emekli, şu anda da akordeon öğretmeni olan Sadık Öğretir’in dikkatini çekmişti.

Nida’ya yardım edebilmek için araştırmalar yapan Sadık öğretir konuyla ilgili olarak;“Nida enerji dolu pozitif bir çocuk. Her iki el parmaklarının doğuştan yapışık olmasına rağmen akordeon çalma konusunda çok hevesli ve azimli. Tüm bu isteğine karşılık yaşadığı zorluk beni çok etkiledi ve onun için yapılacak bir şeylerin olması gerektiğini düşündüm ve ellerindeki problemin fotoğraflarını yurt dışına gönderdim. Fakat yurt dışında böyle bir operasyon süreci her konuda bizler için zor olacaktı. Daha sonra İngiliz bir dostum Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’nde görev yapan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Mahmut Sunay’dan ve başarılarından bahsetti. Nida’nın durumunu görüşmek üzere Dr. Mahmut Bey’in yanına geldiğimde Nida’nın ameliyatını yapabileceğini duymak beni çok mutlu etti. Dr. Mahmut Bey tarafından yapılan ameliyatlar çok başarılı geçti. Artık Nida çok sevdiği akordeonu rahatça çalabilecekti. Nida’nın parmaklarına,  hayatın her döneminde ihtiyacı olacaktı. Bundan sonra işlerini daha rahat halledecek, ileride anne olduğunda çocuğuna bakabilecek ve yemek yapabilecekti. Nida’ya bu mutluluğu yaşatan başta doktorumuz Mahmut Sunay olmak üzere tüm Esnaf Hastanesi çalışanlarına teşekkür ederim’’ dedi.

Op. Dr. Mahmut Sunay operasyonla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Her iki elde parmak yokluğu şikayeti ile gelen hastamızda çok nadir olarak görülen Amniyotik Bant Sendromu olarak bilinen bir patoloji mevcuttu. Anne karnında gerçekleşen bir takım problemler sonucu hastalarımız uzuvlarını,  parmaklarının bir kısmını ya da tamamını kaybedebilmekte veya bazı hastalarda ise, tıpkı kızımızda olduğu gibi, parmakların tamamen birbirlerine yapışması söz konusu olmaktadır. Boksör eldiveni şeklinde olan parmakları, 2 seans başarılı ameliyatın sonunda birbirlerinden ayırarak hastamızı çok kıymetli ellerine ve sağlığına kavuşturduk. Bu tarz ameliyatların Fethiye gibi güzide bir ilçemizde yapılabiliyor olması halkımız açısından çok değerlidir.”

Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi doktorlarından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Sunay Estetik ve Plastik Cerrahi alanlarında her türlü ameliyatın yapılabildiğini dile getirdi

10 yaşındaki Nida durumu ile ilgili olarak; “Doğduğum zaman iki elimde de parmak yoktu. Parmaklarım birbirlerine kaynamıştı. Bir bardağı iki elimin arasına koyarak su içiyordum. Okulda ve günlük hayatımda çok zorlanıyordum. Gönüllü öğretmen ve çok sesli müzik öğretmenimiz Sadık amcamız Kalkan çocuklarına akordeon ve çok sesli müzik kursları veriyordu. Ben de katıldım. Ellerimdeki problem nedeniyle çok zorlanıyordum. Sadık amcamın gayretiyle Esnaf Hastanesi’ne gelerek Doktor Mahmut amcam ile konuştuk. Doktor amcam iki ameliyat geçirmem gerektiğini söyledi. İlk ameliyatım Haziran ayında oldu. 14 Ocak’ta ikinci ameliyatımı Doktor Mahmut amcam başarıyla gerçekleştirdi. Artık tek elimle bir bardağı tutarak su içebiliyorum. Akordeonu daha rahat ve daha güzel çalabileceğim. Okul ve günlük hayatımın çok daha kolay ve mutluluk içinde geçeceğine inanıyorum. Öncelikle Doktor Mahmut amcama, Sadık öğretmenime ve herkese çok teşekkür ediyorum. Doktor Mahmut amcamı hiç unutmayacak ve her zaman sevgi ve saygıyla anacağım.’’dedi.(FG)

Esnaf Hastanesinde Bir İlk Daha Gerçekleşti (4)_640x480 Esnaf Hastanesinde Bir İlk Daha Gerçekleşti (1)_640x480

3723 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle