Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Eski Müdürden Fethiye Polisine Teşekkürle Veda

Erkan Ilik | 29 Mart 2014 | Genel, Güncel A- A+

Muğla Emniyet Müdürlüğü görevinden alınarak Polis Müfettişliğine atanan Ahmet Akbal, Fethiye’deki teşkilat mensuplarıyla vedalaştı. Halkların Demokratik Partisi ilçe merkezine yönelik saldırıda ortaya konan tutum nedeniyle Fethiye polisine teşekkür eden Akbal, “O günkü davranışlarınız farklı olsaydı bugün Fethiye’de bu toplantı yapamıyor olabilirdik. Türkiye hala Fethiye’yi konuşuyor olabilirdi. Sizlerin fedakârlıklarıyla, saatlerce ayakta durmanızla, halkımızın ve sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle sadece Fethiye’yi değil Türkiye’yi rahatsız edecek olayları önlemiş olduk. Alnınız açık, başınız dik olabilirsiniz” dedi.

2012 yılında geldiği Muğla’da başarılı çalışmalara imza atan Akbal, polis müfettişliğine atanması dolayısıyla Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde meslektaşlarıyla son kez bir araya geldi. Veda konuşmasında demokrasi, hukuk ve insan haklarına dikkat çeken Akbal, “İnsan haklarına dayalı, hukukun üstünlüğüne dayalı olarak görevimizi yaparken bazen hepimiz, ben de dâhil birbirimizin hakkına, hukukuna saygı göstermeyi ihmal ediyoruz. Benim size tavsiyem, birbirinizin hukukuna saygı gösterin, birbirinizi daha çok sevin, birbirinizin kusur ve eksiklerini tamamlayıcı olun,  öteleştirici olmayın. Ortak payda noktalarımızı iyi biliyorsunuz. Onların üzerinde görev odaklı çalışmanız lazım. Bunlardan biri bizim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmamızdır. Polisliği bir kenara bırakın, hepimiz önce vatandaşız. Sonra anlı şanlı Türkiye Cumhuriyeti’nin emniyet teşkilatının polisleriyiz. İkinci ana ortak paydamız bu. Üçüncüsü ise Fethiye’de emniyet teşkilatının birer ferdiyiz. Bu üç ana ortak paydada birlik beraberlik içinde olacaksınız. Birbirinize daha fazla sevgi saygı göstereceksiniz. Birbirinizin kusurlarını ortaya koyan değil kusurları örtmek için sevecen olacaksınız. Buradan giden arkadaşlarınızın alnı açık, başı dik gitmesi için gayret göstereceksiniz. Sizler de bir gün gideceksiniz, emekli olacaksınız. Emekli arkadaşlarınıza saygı gösterin, Geldiklerinde onlara sıcak davranın. Gazilere, şehit ailelerine mutlaka sevecen ve sıcak yaklaşın. Nasıl vatandaşın hakkına, hukukuna saygı gösteriyorsak birbirimizin de hakkına, hukukuna saygı göstereceğiz” diye konuştu.

“Ülke seçim atmosferinde ve sıkıntılı günlerden geçiliyor. Seçimin tansiyonu çok yüksek. Ama çok az bir süre kaldı. Emniyet teşkilatı, güvenlik güçlerinin çalışmalarıyla kazasız belasız inşallah huzur ve güven içerisinde vatandaşın demokratik hakkı olan oy kullanmasını sağlayarak seçimi yüzümüzün akıyla atlatacağız. Bu ve bundan sonraki günler için özellikle yapmış olduğunuz çalışmalarda her zaman dikkat ettiğiniz hukukun üstünlüğü anlayışını arttırarak devam ettirin” diyen Akbal, hukukun üstünlüğünden taviz verilmemesini istedi.

9-10 Mart tarihlerinde meydana gelen olaylara da değinen Akbal, “Sadece şunu söylemek istiyorum: Muğla Emniyet Müdürlüğü’nün, Fethiye Emniyet Müdürlüğü’nün orada hiçbir kusuru yok. Demokratik ve hukuk kuralları içerisinde görevini yapmıştır. Polisin orada hiçbir suçu ve kusuru yoktur. Suç işleyenleri de tespit ederek adli makamlara intikal ettirmiştir. Olay bundan ibarettir. Bizim Muğla’da politikamız şudur: Bütün insanlar, bütün sivil toplum kuruluşları, bütün partiler ve derneklerin demokratik hukuk kuralları içerisinde toplantı ve gösteri yürüyüşleri yapma hakkı vardır. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri ne zaman şiddete dönüştüğünde ona müdahale şekli bellidir. Fethiye’deki olayda polis teşkilatımız hukuk kuralları içerisinde, hiçbir kusuru olmadan görevini yapmıştır. Suç işleyenlerin de sokakta elini kolunu sallayarak bırakmamıştır. Hepsini delilleriyle beraber adliyeye göndermiştir. Emniyet teşkilatı, burada büyük bir faciayı önlemiştir. 92-93 yıllarındaki olayların bir benzerinin olabileceğinin bir senaryosu olmuş ve bizim duruşumuzla Allah’a çok şükür hiç kimsenin burnu kanamadı. O günkü davranışlarınız farklı olsaydı bugün Fethiye’de bu toplantı yapamıyor olabilirdik. Türkiye hala Fethiye’yi konuşuyor olabilirdi. Sizlerin fedakârlıklarıyla, saatlerce ayakta durmanızla, halkımızın ve sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle sadece Fethiye’yi değil Türkiye’yi rahatsız edecek olayları önlemiş olduk. Alnınız açık, başınız dik olabilirsiniz. Fethiye halkı, devletine ve milletine saygılıdır. Üç-beş provokatörün Fethiye’yi temsil ettiğine inanmıyorum. Onlar da adliyede gerekli cezalarını bulacaklardır” dedi.

Fethiye’deki meslektaşlarına teşekkür ederek veda eden eski Muğla Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, “Beni alnım açık, başım dik gönderiyorsunuz. Bunda hepinizin payı var” diye konuştu. Akbal’a fotoğrafının bulunduğu bir tablo hediye edildi.

il emniyet müdürü akbal veda etti (1)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (2)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (3)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (4)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (5)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (6)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (7)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (8)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (9)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (10)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (11)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (12)_640x360 il emniyet müdürü akbal veda etti (14)_640x360

814 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle