Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................

Eski Fethiye Yazıları

3. Güngör Berk | 07 Mart 2020 | KöşeYazar A- A+

Eski Fethiye Yazıları

 

 

TELMESSOS YAPITI

 

Eski Uğur Mumcu Parkı doğu girişinin önünden yürüyüp geçerken farkına varırdınız. Arabayla geçerken de gözünüze çarptığı olurdu. Yolun kenarında duran tanıdık birisi gibiydi. Girişin bir yanındaki taksi durağıyla diğer yanındaki büfenin arasında dinelmişti. Göz göze gelirdiniz ama durmazdınız, yolunuza dümdüz devam eder giderdiniz.

 

Çiçeklendirilmiş küçük bir alanın ortasına yerleştirilmişti. Çiçekleri ezmeden alçak bir yükseltiye çıkmıştı. İnsan boyunda, soyut biçimde işlenmiş metal bir gövdenin üstüne oturtulmuş, metalden yapılmış, narin bir “Likya Sikkesi” idi. Adı: Telmessos Yapıtı’ydı.

 

Telmessos, bu günkü körfezin bitiminde,  özgürlük ve bağımsızlık tutkunu Likyalılar tarafından kurulmuş ilk Fethiye’dir. Kenti Güneş Tanrısı Apollon kurmuş ve Finike Kralının küçük kızından doğan oğlu Telmessos’un adını kente vermiş. Telmessos, “Işıklar Ülkesi” Likya’nın aydınlık, küçük ama kendi adına para bastırabilen önemli bir liman kasabasıdır.

 

Telmessos Yapıtı, Fethiye’nin tarihini simgelemek amacıyla Fethiye’ye kazandırılan ilk çağdaş sanat yapıtıydı. Britsh Museum’da sergilenen ve Fethiye Müzesinde örneği bulunmayan bu Likya Sikkesi, MÖ. 410 -400 yıllarına aittir. Kentte basıldığı bilinen ve üzerinde kentin adının Telebehi olarak yazıldığı en eski sikkedir.

 

Telmessos Yapıtı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi heykel bölümü öğretim görevlileri tarafından ve dekan Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın yardımlarıyla yapılmıştı. Yapıtı Fethiye’ye kazandıran arkeolog Pınar Döğerli Kafaoğlu’ydu. Pınar Döğerli’nin dedesi Yüzbaşı Hilmi Döğerli, Bağımsızlık Savaşımızda, iki yüz kişilik milis taburunun komutanı olarak görev yapmış, Fethiye Kuvayı Milliye’sinin önemli kişilerindendir.

 

Telmessos Yapıtı’nın açılışı, Cumhuriyetimizin yetmiş beşinci yılı kutlamaları çerçevesinde, 19 Mayıs 1998 günü gerçekleştirilmişti. Fethiyeliler her ne kadar “Yeni Dünya Düzeni” değerini temsil ediyorsa da, bir sanat yapıtına dönüştürülmüş ilk paralarını sorgulamaksızın benimsemişti.

 

O dönemdeki bir yöneticimiz kentte başka sanat yapıtları da olsun istemiş ve Köprübaşı’ndaki “tahliye kanalı”nın üstüne, içinden su geçen, beton bir “Kaya Mezarları Yapıtı”nı oturtmuştu. Herhalde Fethiye’nin simgesi olarak düşünülmüştü. O günlerde, böyle yol ortasında gördükleri bu yapay mezar için “İyi olmuş!” diyen çıkmadı. Zaten birkaç yüz metre ilerde, yamaçtaki kayalarda ve Kaya’ya giden yol üzerinde, asılları tüm görkemi, ustalığı ve estetik değerleriyle duruyordu. Kendisinden sonra gelen yönetici bu yapıtı ortadan kaldırınca da çok kişi “İyi oldu!” demişti. Kentin sanat yapıtları hepimizi ilgilendiriyordu. Yerel yönetim, kenti süsleyecek sanat yapıtı tasarımlarında, halkla birlikte karar vermeliydi. Doğrusu buydu.

 

Telmessos Yapıtı, Uğur Mumcu Parkı doğu girişinde, o günden sonra yakın bir zamana kadar fazla göze batmadan, bizimle birlikte yaşadı. Yanından geçerken çoğu zaman düşünmeden edemezdik. Nasıl bu güzelim parka “Tam Bağımsız Türkiye” sevdalısı Uğur Mumcu’nun adını vermiş vefalı yöneticilerimiz olmuşsa, açıldığından beri parkta eksikliği duyulan bir “Uğur Mumcu Yapıtı”nı kazandıracak  “Fethiye Sevdalısı” yöneticilerimiz de olmalıydı. Hem yakışmaz mıydı?

 

Sonra zaman aktı, Fethiye büyüdü. Önce İskele Meydanı sonra da Cumhuriyet Meydanı etkinlikler için yetersiz kaldı. Geniş bir Kent Meydanı tasarlandı. Bu tasarı “Beşkaza Meydanı” adıyla yaşama geçirilir, devamında yer alan Uğur Mumcu Parkı yeniden düzenlenirken Telmessos Yapıtı’na da yol göründü. Yakınlardaki başka bir kaldırım kenarına sessizce taşınıverdi. Üstelik şimdi eskisi gibi yalnız da değil. Telmessos’tan çıkıp gelmiş iki taş yapıtla birlikte bize bakıyorlar.

 

Bu gün Uğur Mumcu Parkı’nın doğu girişi önünden geçerken isim levhasını görürsünüz. Uğur Mumcu’yla göz göze gelirsiniz. Sonra kulaklarınızda yankılanan sesini duyar gibi olursunuz: “Sizin için öldük ey halkım unutma

 

GÜNGÖR BERK

1136 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,2777
EURO 9,7756
BIST 1,1748
ALTIN 497,95

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle