Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU’nun Kaleminden, “ÜNAL TÜRKEŞ’TEN FETHİYE BELEDİYESİNE ‘Yunus Nadi Heykeli’ni Gerçekleştirelim’”

Erkan Ilik | 29 Nisan 2014 | Genel A- A+

EROL DOLU’nun Kaleminden, “ÜNAL TÜRKEŞ’TEN FETHİYE BELEDİYESİNE  ‘Yunus Nadi Heykeli’ni Gerçekleştirelim’”

          Doğup büyüdüğü Seydiler Köyü bugün SeydiKemer İlçesine bağlanmış olsa da Türk Basın Tarihinde Fethiye’den Yunus Nadi gibi bir isim çıkarak Türkiye’nin Basın tarihine adını Altın harflerle yazdırmıştır.

İstanbul’da BASIN MÜZESİNE gidenler Yunus Nadi’nin fotoğrafını Müzede bulunan Gazetecilerin Resimlerinin bulunduğu bölümde görürler.

     ‘Milli Mücadele yıllarında ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş aşamasında Atatürk’ün yanından ayrılmayan Yunus Nadi, Türkiye’nin de değerli bir gazetecisidir.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünal Türkeş gelecek nesillere YUNUS NADİ’Yİ Basın ile ilgili her konuşmasında yıllardan bu yana sürekli anlatır. Her 24 Temmuz Basın Gecesinde Yunus Nadi’yi önemini anlatır. 13 Aralık 2010 tarihinde Konya’da basın gezisi sırasında Ünal Türkeş yaptığı konuşmasına orada bulunanlara ‘size Türk Basınının duayeni Yunus Nadi’nin memleki Muğla Fethiye’den selam getirdim’ diyerek başlamıştı.

Ünal Türkeş’in ATATÜRK’ÜN ETRAFINDAKİ MUĞLALILAR adlı kitabından yararlanarak Yunus Nadi’nin hayatını araştırdım.

     ‘Yunus Nadi, 1879 yılında Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Seydiler köyünde dünyaya geldi. (Seydiler şimdi SeydiKemer İlçesinde bağlandı) İlkokulu Fethiye’de bitirdikten sonra Rodos’ta Süleymaniye Ortaokuluna ve arkasından İstanbul’da Galatasaray Lisesini tamamladıktan sonra Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1900 yılında MALUMAT gazetesinde gazeteciliğe başladı. Burada yazılarına devam ederken 1901 yılında Abdülhamit’e karşı gizli örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle 22 yaşında Midilli’de Üç yıl hapse mahkûm oldu. Ama Yunus Nadi baskılara direniyordu. 1908 yılında İkinci Meşrutiyetin ilan edilmesinden sonra tekrar İstanbul’a dönerek İlk Adım ve Tasvir-i Efkâr gazetelerinde yazmaya başladı. Daha sonra 1910 yılında İttihat ve Terakki Fıkrası tarafından yayınlanan Rumeli Gazetesinde Başyazarlığa getirildi. 1912 yılında Osmanlı Mebusan Meclisinde Aydın Milletvekili olarak bulundu. 1918 yılında İstanbul’da kendine ait YENİ GÜN gazetesini çıkarmaya başladı. Yunus Nadi 2 Nisan 1920 tarihinden sonra Mustafa Kemal ve arkadaşlarına Milli Mücadelede destek olmak için Yeni Gün gazetesini gizlice Ankara’ya taşıyıp yayına burada devam etti. 23 Nisan 1920 Meclisinde İzmir Milletvekili olarak görev aldı. Daha sonra Yunus Nadi 7 Mayıs 1924 tarihinde Yeni Gün gazetesi yerine bu günkü adını Atatürk’ün verdiği CUMHURİYET gazetesini yayınlamaya başladı. Kendisi de Cumhuriyet döneminden başlamak üzere 1945 yılında vefatına kadar Muğla milletvekilliği yapmıştır.’

Geçen hafta Cuma günü (25 Nisan 2014) Erkan İlik ve Ahmet Çaçaron ile beraber Muğla’da, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünal Türkeş ağabeyimizin yanına uğradık. Sohbet ederken konu Yunus Nadi’ye geldi. Daha önce de yazdığım gibi Yunus Nadi Fethiye açısından önemli bir isim. Ünal Türkeş bize ‘geçen yıl 27 Eylül 2013 tarihinde Fethiye’de Kuva-i Milliyecileri anma toplantısında Fethiye Belediye Başkanı Behçet bey yanına geldi. Sizin benden Fethiye’de Yunus Nadi Heykelini yapmam için bir isteğiniz oldu. Sizin bu isteğinizi yerine getireceğim Ünal Bey dedi. Ama bugüne kadar bu konuda ne gibi çalışmalar oldu bilmiyorum. Muğla ve Fethiye Toprağından Yunus Nadi gibi bir Gazeteci çıkmış ve Türk Basınına yön vermiş. Fethiye Belediyesi Yunus Nadi’nin Heykelini Fethiye’de gerçekleştirirse başta Fethiye Basını olmak üzere Muğla Bölge Basınını onura eder’ dedi. Bakalım Fethiye Belediyesi bu konuyu gündemine alacak mı?

 

 

439 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle