Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Erol Dolu’nun Kaleminden “TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ”

Erkan Ilik | 10 Nisan 2014 | Genel A- A+

        ‘TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ’

                                      ( 1 )

 

Daha önce de yazmıştım. Yunus Nadi ailesinden olan Ali Abalı Türk Basınının ve Türk sporununun Fethiye’den çıkardığı en önemli isimlerden birisidir. Ben de kendisini yıllardan bu yana tanırım. Muğla Bölgesinde Spor ve Basın camiasından da kendisini birçok insan tanır. Kendisi ben hala Bayramlarda telefonla ararım.

Ali Abalı başta Cumhuriyet Gazetesi olmak üzere birçok Basın organında yazılar yazdı. Onun yazmış olduğu yazıların birçoğunu ben Arşivlerimde saklarım.

Kendisinin 4 Temmuz 2007 tarihinde Cumhuriyet Gazetesinde yazmış olduğu yazıyı Arşivlerimde buldum. Ali Abalı yazısında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin tarihsel gelişimini bilimsel olarak konuyu anlatmış. Ali Abalı ağabeyimizin yazdığı bu yazıdan bazı bölümleri anlamını hiç değiştirmeden aktarıyorum.

     ‘Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi önümüzdeki yıl 2008’ de 100. yılını kutluyor… TMOK sporu sevenlerin kurduğu ve aynı şekilde Türk sporuna koşulsuz ve çıkar gözetmeden omuz verenlerin yer aldığı bir ulvi kuruluştur… TMOK Türk sporuna her zaman öncülük etti, yol gösterdi. Bir gün gelecek, devlet spordan elini çekecektir. İşte o zaman sporumuza lokomotif edecek kuruluş bu komite olacaktır. TMOK artık bu güçtedir… Hasbelkader TMOK’nin en eski ayakta kalan 4–5 üyelerinden birisiyim. Şöyle arkama baktığım zaman 45 yılın geçtiğini. Vaktiyle medya kuruluşlarından görev almaya çalışırken, rahmetli hocamız Burhan Felek üstadımız beni TMOK’a üye olarak aldı ve spor konusuna ağırlık vermemi, TMOK’a yardımcı olmamı öğütlemişti. O günlerden bu günlere geliş elbette ki inişli çıkışlı oldu. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin bazı genel kurulları Şişli’de Apartmanların Bodrum katlarında, komşulardan toplanan taburelerde tüneyerek gerçekleştirdiğimizi dün gibi, içim burkularak hatırlıyorum. Bu nedenle sevgili arkadaşımız Togay Bayatlıdan önceki başkan merhum Sinan Erdem’in kazandırdığı bugünkü tesislerde TMOK gerçek itibarına kavuştu… Selim Sırrı Tarcan’dan başlayan rüzgar, bizleri mutlu edecek sonuçlara mutlaka ulaşacaktır.’

Ali Abalı’nın büyük anlam ifade eden bu yazısından ana bölümleri aynen aktardım.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ülkemizin en büyük spor örgütlerinin başında gelir ve Uluslar arası Olimpiyat Komitesinin üyesidir. Kuruluşu 20. Yüzyılın başlarına rastlar. Osmanlı imparatorluğunda 1900’lü yılların başında Cemiyet ve Dernek kurmak yasaktı.      Ama 1908 yılında İkinci Meşrutiyetin ilanı ile böyle yasaklar ortadan kalkmaya başladı ve 1907 yılında Modern Olimpiyatların kurucusu Baron Pierre de Coubertin İstanbul’a gelir. Devrin en büyük spor adamı ve ülkemizin ilk Beden Eğitimi öğretmeni olan ve ismi bu gün bazı spor tesislerine verilen Selim Sırrı Tarcan ile görüşür.

İkinci Meşrutiyetin ilan edilmesinden sonra Selim Sırrı Tarcan’ın çabalarıyla 26 Temmuz 1908 tarihinde bu günlere gelen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi kurulur ve 1911 yılında uluslar arası Milli Olimpiyat Komitesine üye oldu. En son yaptığımız araştırmaya göre Dünya üzerinde 198 olan uluslar arası Olimpiyat Komitesine Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi 15. sırada yerini almaktadır.     Cumhuriyet döneminde Atatürk, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine büyük değer  verdi. Bunun için 1924 Paris Olimpiyatlarına ülkemizin katılması için 16 Ocak 1924 tarihinde yapılan bakanlar kurulunda 171 sayılı kararı yürürlüğe koymuş ve genç Türkiye Cumhuriyeti ilk defa 1924 Paris Olimpiyatlarında temsil edilmiştir. ( DEVAMI YARIN)                       

410 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle