Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Erol Dolu’nun Kaleminden “KURULUŞUNUN 23. YILINDA MUĞLA ASKF”

Erkan Ilik | 31 Mart 2014 | Genel A- A+

           EROL DOLU

 

     KURULUŞUNUN 23. YILINDA MUĞLA ASKF

Demokratik Ülkelerde toplumların örgütlenmesi demokrasinin gereği olarak toplumsal varlığımızın üretkenliği açısından da önem taşır.

Her konuda olduğu gibi sporda da örgütlenmek özellikle Amatör Sporda örgütlenmek sporumuzun geleceğine yön vermek açısından da önemlidir.

Ben de yıllarını Muğla bölgesinde Ulusal ve Uluslar arası alanda Amatör Spora veren birisi olarak nerede Amatör Spor dallarıyla ilgili bir konu olsa duyarlılık gösteririm.

Kendim12 Eylül 1980 öncesi İzmir Amatör Sporcular Derneği üyesi olarak Amatör Spor’u küçük yaşamdan bu yana yakından takip ederim.

     Ankara’da bulunan Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Kamu yararına çalışan bir spor örgütü olarak İllerde bulanan Amatör Spor Kulüpleri Federasyonlarının bağlı bulunduğu en üst kurumdur. İlçeler de dahil, İllerde bulunan Amatör Spor Kulüplerinden en az On beş tanesi birleşerek Amatör Spor Kulüpleri Federasyonlarını, Federasyonlar da Ankara’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonun meydana getirir.

1981 yılı Ağustos ayında bir gün bir gazetede Amatör Spor ile ilgili bir haber okudum. Haberi okuduğum gazetede belirtilen adrese bir mektup yazdım. Belli bir zaman sonra yazdığım Amatör Spor ile ilgili bu yazıya karşılık tarafıma zamanın Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı Rıza Sümer imzasıyla 16.09.1981 tarih ve 1981/157 sayılı yazı ile bir cevap aldım.

Bunun üzerine Rıza Sümer tarafından yukarıda belirttiğim yazıyı evde kütüphanemde aradım ve arşivlerimden bularak aynen aktarıyorum.

     ‘Sayın Erol Dolu

     Amatör spordaki olumsuzlukların ortadan kaldırılması ve sporcularla yöneticilerin daha iyi koşullara kavuşturulması için çaba gösteren Federasyonumuz, sizin bu yakın ilginizi takdir ile karşılamaktadır. Yazınız federasyonumuzun görüşler bölümüne alınmış olup, çalışmalarımızda yararlanılabilecek değerli belgeler ve kaynaklar arasına konmuştur.

Görüşlerinize ve ilginize teşekkür eder, Muğla’da da bir Federasyonun kurulması için tanıştığınız kulüp yöneticileriyle, görüşlerimizi kabul ederlerse bize başvurmalarını sağlamanızı dileriz. Böyle bir girişim olursa gerekli bilgiler size gönderilecektir.

Yaşamınız ve sporculuğunuz mutluluk ve esenlik içinde geçsin. Üstün başarılar dileriz.

Yönetim Kurulu adına

Rıza Sümer.’

Bu yazı geldikten sonra Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonunu daha yakından tanıdım. Ama bu yazıdan iki ay sonra askere gitmek zorunda kaldım ve askerlik sonrası da Ankara’da Tapu ve Kadastro Okuluna gittim. Okuldan sonra Memuriyetim gereği Muğla dışına bulunmak zorundaydım. 1988 yılında Fethiye’ye geldim ve Muğla bölgesinde spor etkinliklerini takip etmeye tekrar başladım.

Bu zaman içerisinde Muğla Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunun kurulması çalışmaları başladı. Muğla Merkez ve İlçelerden de bazı yöneticilerin katılmasıyla Ankara’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonundan gelen yöneticilerle beraber İki defa toplanarak çalışmalar yaklaşık bir yıl devam ettikten sonra Muğla ve İlçelerinde faaliyet gösteren on beş Amatör Spor Kulübünün kongrelerinden Muğla Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna üye olmaları için gerekli kararlar alındı ve 20 Mart 1991 tarihinde Muğla Valiliğine gerekli müracaat yapılarak Muğla Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu resmen kuruldu ve bugün Mehmet Top Başkanlığında Muğla’da faaliyetlerine devam ediyor.

 

 

 

459 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle