Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU’nun kaleminden, “KÖY-KENT PROJESİ ÜZERİNE”

Erkan Ilik | 24 Nisan 2014 | Genel A- A+

EROL DOLU KÖY-KENT PROJESİ ÜZERİNE

 

Günümüz Türkiye’sinde köylerimiz önemli nüfusun barındırıldığı yerleşim alanlarının başında gelir. Gelirleri genelde Tarım ve Hayvancılıktır. Ama son yıllarda hem Tarım, hem de Hayvancılık ülkemizde de zor durumdadır.

Cumhuriyet öncesi köylerimiz tam bir sefillik içerisinde geri kalmış yapısını koruyordu. Osmanlı döneminde köylerimizin gelişmesine Genel anlamda destek olunmamış, Eğitim düzeyi de çok zayıf kalmıştı. Buna bağlı olarak da köylerimizde ekonomik gelişme de sağlanamamış, Alt yapı ve Bayındırlık hizmetleri gerçekleşmemişti.

Köylerimizin her konuda geri bırakılmışlığının farkında olan Mustafa Kemal, 1 Mart 1922 tarihinde TBMM’sinde köylerimizle ilgili yaptığı bir konuşmada aynen şunları söylemiştir.

‘…Ulu kurulunuzdan ve bütün dünyadan bir soru sormama müsaade buyurun. Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi kimdir? Bunun cevabını derhal birlikte verelim. Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi üretici olan köylüdür. O halde herkesten daha çok varlık, mutluluk ve zenginliği hak kazanan köylüdür.

Bundan dolayı TBMM’sinin ekonomik politikası bu yüksek amacı gerçekleştirmek olmalıdır. Bazıları diyebilir ki, bugünkü büyük yıkım ve yoksulluğun tek yaptırımcısı bu gerçeği görmemiş olmamızdandır.

Gerçekten 700 yıldan beri Dünyanın Dört bucağına göndererek kanlarını akıttığımız, kemiklerini yabancı topraklara bıraktığımız ve 700 yıldan beri emeklerini ellerinden alıp savurduğumuz ve buna karşılık sürekli tahkir ettiğimiz ve küçümsediğimiz, bunca fedakârlık ve bağışlarına karşılık da Nankörlük, Küstahlık ve Cebbarlıkla uşak derecesine indirmek istediğimiz bu ülkenin gerçek sahibinin karşısında bugün tam saygı ile durumumuzu alalım.’

Gerçekten o tarihlerde bu sözler köylülerimizin o yıllardaki durumlarını gerçek manada yansıtmaktadır. Ama Cumhuriyet döneminden sonra Cumhuriyetin olanakları çerçevesinde köylerimize yetkililer kalkınmaları için çaba sarfetmeye başladılar.

Ülkemizde yıllar önce ‘Kalkınma Köylerden Başlayacaktır’ diye söylenen sözler vardır. Bu sözleri söyleyen de eski Başbakanlardan rahmetli Bülent Ecevit’ti.

Bin dokuz yüz yetmiş yedi seçimi öncesinde Bülent Ecevit bu sözü çok söylemişti. O tarihlerde de ülke nüfusunun çoğu köylerde yaşıyordu.

Rahmetli Bülent Ecevit 1978 yılında Başbakan olduğu dönemde köylerimizin kalkınması açısından çok önemli bir proje olan Köy-Kent projesini ortaya atarak, bu konuda Türkiye’nin belli yörelerinde birbirine yakın olan köylerin halkını ortak çalışma amaçları doğrultusunda birleştirmek istedi.

Örneğin Orman köylerinin çalışma alanlarını birleştirerek, Sanayileşmeyi ve Ekonomik geliri hakça paylaşmayı yarattı. Tarımda, Hayvancılıkta Kooperatifçiliği geliştirdi. Köy Kent projesiyle Ekonomik gelirleri birleşen köylerimizde, İnsanla insan, doğa ile insan arasında özgür ve bağımsız bir toplum yaratılma çabasını oluşmaya başlanıyordu.

Köy Kentler sayesinde insanlara Devlet olanakları daha çabuk kavuşmaya başlayacak ve sosyal etkinlikler bu köyler arasında sıkı bir bağ ile çoğalacaktı. Kırsal kesimde nüfusun ürettiği artı değerin Ekonomik güce kavuşması sağlanıyordu. Burada amaç köylerimizde yaşayan nüfusun hem Yerel Ekonomiye hem de ülke ekonomisine katkısı çoğalarak büyüyecekti.

Ama ne yazık ki Bülent Ecevit hükümetinden sonra Köy Kent Projeleri uygulamaları da kaldırıldı. Köylerimizin bugün dahi ekonomik büyümesi Köy Kent projelerinin Türkiye’nin her tarafına yayılmasıyla olacaktır.

 

 

 

359 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle