Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU’nun Kaleminden” ATLETİZM’DE DE YABANCI HAYRANLIĞI”

Erkan Ilik | 04 Nisan 2014 | Güncel A- A+

Ömrüm boyunca insanlar arasında ırk, din, mezhep ve etnik olarak hiç ayrım yapmadım. Bizim yetmiş sekiz kuşağının yetiştiği yıllarda insanlar arası ayrım yapıldığı zaman her kim olursa olsun ayıplanır ve ‘insanın insan olması önemlidir’ denilerek toplumdan dışlanırdı.   Çünkü sporcuların anlayışı buna müsait değildir.     Bizlerin yabancı ülkelerden sporcu arkadaşları var ve onlarla karşılandığımızda bir birimize çok iyi davranırız. Ama özümüzden de bir şey kaybetmememiz gerekir. Bu konuda samimi duygularımızın da yok olmasına fırsat vermemeliyiz.
Türkiye Cumhuriyeti işgalci güçlere karşı yoktan var olan ve haklı bir mücadele sonunda kurulan bir devlettir. Bu devlet yapısının da üretkenlikleri ve yaratıcılığı, ırkçılık yapmamak şartıyla uluslar arası alanda da doğru zamanda ve doğru yerde elbet olunması da gerekir.
     Bunu belirtmekle ben batının olumlu yönlerini görmezlikten gelmiyorum. Avrupa Birliğinin çok olumlu yönleri var. Bunların hepsini takdirle karşılıyorum ve benimsiyorum. Avrupa Birliği ülkelerinde yöneticilerin en küçük bir olumsuz tavırları tartışıldığında, o yönetici kim olursa olsun derhal görevinden istifa ediyor. Bunlar bir toplumum gelişmesi için çok olumlu izlenimler.
Son yıllarda bizde başta futbol olmak üzere birçok spor dalında bir yabancı hayranlığı devam ediyor.

  Hüseyin Turudoğlu, benim 1984 yılından bu yana Atletizm ortamlarından tanıdığım bir ağabeyimiz. Kendisi, Eskişehirli olup, spor konusunda da Kültürel yönden kendisini yetiştirmiş ve Dünya’nın birçok ülkelerine giderek oralarda da Atletizm’in önemini de kavramış birisi.

    Hüseyin Turudoğlu ağabeyimizle Fethiye’de Türk Atletizm’i üzerine uzun, uzun konuştuk. Kendisi 40 yaşından sonra Maraton koşmaya başlamış ve yakın bir zamana kadar aktif spor yapıyordu. Hüseyin Turudoğlu 40 yaşından sonra 42 Km 195 metrelik tam maraton koşularını da üç saatin altında koşmayı başarmıştır.

     Hüseyin Turudoğlu ağabeyimiz ile Türkiye’de Atletizm’in geleceğini konuşurken bana içtenlikle ve heyecanla ‘Erol Türkiye 780 Bin Km yüzölçümü ve 76 Milyon nüfusu ile Dünya’nın önemli bir coğrafyasında bulunuyor. Bu ülkede Ruhi Sarıalp, Şükrü Saban, Ekrem Koçak, Maratonda İsmail Akçay, Veli Ballı, Hüseyin Aktaş ve daha önce On bir yıl Atletizm Federasyonu Başkanlığı yapan Mehmet Terzi, orta ve uzun mesafelerde Mehmet Yurdadön, Sadık Salman,  Hanefi Atmaca, Gazi Aşıkoğlu, halen Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Cintimar ve Cihangir Demirel  gibi sporcular yetişti. Ama son yıllarda Atletizm’de de Afrika’da Kenya ve Etopya gibi ülkelerden sporcu devşiriliyor ve onlar getirilip Türkiye adına koşturuluyor. Ama inan bu ülkede araştırıldı ne kadar çok başarılı olacak Atletler çıkacaktır. Neden Afrika’dan sporculara hayranlık duyularak Türkiye’de sporcular aranmıyor’ dedi.   

Bu düşünce önemli bir düşünce. 780 Bin Km yüzölçümü ve 76 Milyon nüfusa sahip Türkiye’de Hüseyin Turudoğlu ağabeyimizin de dediği gibi araştırılsa çok iyi sporcularımızın ortaya çıkacağına inanıyoruz. Ama bu isimsiz kahraman sporcuları yöneticilerimizin Anadolu’da bulup Türk Atletizm’ine kazandırması gerekiyor.

Birer sporcu fabrikası olan okullarımız, özellikle kırsal alanda bulunan okullarımızda araştırma yapılmış olsa Türk Atletizmi için birçok isimsiz kahraman sporcunun çıkacağına inanıyoruz.

 

405 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle