Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU TRT Seçim Konuşmalarında Ecevit’ten Anılarım

eroldolu | 13 Nisan 2015 | KöşeYazar A- A+

 EROL DOLU  TRT Seçim Konuşmalarında Ecevit’ten Anılarım

Dün saat 17.00’dan sonra Seçime giren partilerin Milletvekili Adaylarının belli olmasından sonra 7 Haziran 2015 seçimlerine son hızla devam ediliyor. Milletvekili adaylarının kendilerini Halka kabul ettirmek için çabaları daha da hızlanacaktır.

Bu seçimleri bir başka özelliği de sanki seçime sadece CHP AKP ve MHP giriyormuş gibi sadece Üç parti ön plana çıkarılıyor.

Bu günden itibaren Partiler seçim Mitinglerine de başlayacaklar ve heyecan daha da artacaktır. Daha sonraları da Televizyonlarda konuşmalar yapılacak ve halkımızda bunları yakından takip edeceklerine inanıyoruz.

Yıllar önceden seçim konuşmaları Televizyon olmadığı için Radyolardan yapılıyor ve vatandaş da Radyonda parti liderlerinin konuşmalarını Halk takip ediyorlardı.

1974 yılından sonra Televizyonlar artık Köylere kadar girmeye başlamasıyla seçim öncesi siyasi partilerin liderleri seçim konuşmalarını TRT televizyonlarında yapmaya başladılar.

    7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri için de Mayıs ayının sonuna doğru TRT’den Siyasi Parti Liderlerinin veya Parti temsilcilerinin Seçimler için kendilerine ayrılan sürelerde konuşma yapacaklardır.

Ben 1984 yılında Ankara’da öğrenciydim. Muğla’dan Okul arkadaşım Akyakalı Ali Kulaksızoğlu ile beraber DSP’nin kuruluş çalışmalarının yapıldığı Ankara-Bakanlıklar semtindeki Büroya gidip geliyorduk.

Daha sonra DSP 14 Kasım 1985 tarihinde kuruldu ve Türkiye genelinde örgütlenerek DSP ilk defa 1987 Milletvekili Genel Seçimlerinde Türkiye çapında seçime girdi.

Bülent Ecevit de siyasi yasaklardan kurtulup DSP’nin Genel Başkanı olmuştu. Seçimlerden bir gün önce siyasi parti temsilcilerinin yaptıkları seçim konuşmalarını TRT Televizyonunda dinliyorduk.

Son sırada DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit konuşmasını yapıyor ve konuşmasını da o tarihlerde vatandaşlar da 12 Eylül 1980 sonrası vatandaşlarımız Ecevit’in nasıl konuşacağını merak ediyordu. O yıllarda Başbakan Turgut Özal hepimizin hatırladığı gibi sürekli Türkiye’nin çağ atladığını söylerdi.

     Bülent Ecevit, bir tanesi Turgut Özal’ın, Türkiye’nin çağ atlaması konusunda olmak üzere İki konuda çok anlamlı bir konuşma yapmıştı. Buraya aynen aktarıyorum.

     ‘SEVGİLİ VATANDAŞLARIM, BELKİ GAZETELERDEN OKUSAM, TELEVİZYONDA GÖRSEM VEYA BAŞKASINDAN DUYSAM İNANMAZDIM AMA, ÖZAL’IN ÇAĞ ATLAYAN TÜRKİYE’SİNDE MAĞARADA YAŞAYAN İNSANLARI KENDİ GÖZLERİMLE GÖRDÜM.

Diğer önemli konuşmasını sona bırakmıştı ve sözlerini şöyle tamamladı.

    ‘SEVGİLİ VATANDAŞLARIM, YARIN SEÇİM YAPILACAK VE SİZ ÜLKENİN YÖNETİCİLERİNİ SEÇECEKSİNİZ. EN SON OLARAK SİZE ŞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM. BU ÜLKEDE BEN AZDA OLSA İKİ DEFA BAŞBAKANLIK YAPTIM. İSTESEYDİM BENİM DE YATLARIM OLURDU, KATLARIM OLURDU. (çeketinin iç cebinin göstererek) AMA ŞU ÇEKETİMİN CEBİNDE DEVLETİN BİR TANE DOLMA KALEMİ YOKTUR, BUNA GÖRE OYUNUZU KULLANIN’ demişti.

Ama Bülent Ecevit’in bu anlamlı sözlerine karşı 1987 seçimlerinde DSP  % 8,5 oy alarak barajı geçemedi.  Türkiye’nin seçime doğru hızla gittiği şu günlerde rahmetli Bülent Ecevit’in, 1987 Kasım seçim konuşmasında yaptığı bu anlamlı sözlerini hatırladım.

Günümüz siyasetçilerinin siyasete bakış açılarında Bülent Ecevit çizgisini kendilerine rehber almalıdırlar. Onun heyecan yaratan konuşmalarını bugün DSP Genel Başkanı Sayın Mahsum Türker tarafından yapılıyor ama Televizyonlar kulaklarını tıkamışlar.

3753 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle