Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................

EROL DOLU Seki Erendağında Kayak Sporu

eroldolu | 20 Mart 2015 | KöşeYazar A- A+

EROL DOLU            Seki Erendağında Kayak Sporu

Üç gün önce Salı günü (17 Mart 2015)  Seydikemer İlçesinin Seki Bölgesine gittik. Karabeli aştıktan sonra Erendağı Beyaz Karlarla kaplanmış şekilde karşımız çıktı.

Fethiye’nin de Seki Bölgesi daha önceleri de yazdığım gibi bölgemizde yayla turizminin merkezi konumundadır. Burası Yaz turizmi açısından önemli olduğu gibi son yıllarda Kış turizmi açısından da büyük önem kazanmaya başladı.

     Seki bölgesi yazın serin bir havaya sahip olmakla birlikte kış mevsiminde de soğuk ve karlı bir havaya sahip olmasından dolayı Seki aynı zamanda Kış sporları açısından da önemlidir. Bundan dolayı Seki’de Erendağının yıllar önce Kayak tesislerine kavuşması için büyük mücadeleler verilerek buraya Kayak sporu için tesisler yapıldı ve son üç yıldan bu yana az da olsa burada Kayak sporuna adım atılmaya başlanmıştı.

     Son iki yıldan bu yana Seki Erendağında Kayak sporu için başta Fethiye ve Muğla yerel basınında olmak üzere ulusal gazetelerin Ege ve Akdeniz eklerinde haberler yer almaya başlamıştı. Bundan dolayı Fethiye ve Muğla bölgesinde diğer sporların yanında Kayak sporu da isminden söz ettiriyordu. Ama bu yıl bu konuda hiçbir faaliyet olmadı.

Bizde Kayak sporu genelde Bursa-Uludağ, Kayseri-Erciyes, Erzurum, Bitlis, Kars ve Ağrı’da yapılır. Buralarda yapılan Kayak tesislerinde önemli müsabakalar gerçekleşir.

Hatta Erzurum’da Üç yıl önce Dünya Üniversite Kış Olimpiyatları yapıldı. Bu Türkiye açısından önemli bir spor organizasyonuydu.

Kayak sporu yapmak görünürde biraz masraflı bir spordur. Ama Gençlik ve Spor Bakanlığı bu konuda Kayak Federasyonu Başkanlığı ve İllerde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri kanalıyla bu spor dalının halka yayılması için olanaklar sağlarsa, bu spor dalı da halka yayılmaktadır.

Ben hiç unutmuyorum, 1978 yılında Muğla Teknik Lisesinde öğrenciyken Kars’tan bir Beden Eğitimi öğretmenimiz vardı. İsmi İhsan Narin, kendisi Kars’ta Kayak yapmış bir sporcuydu. Beden Eğitimi derslerine de çok önem verir ve sporcu ruhunu öğrencilere aşılardı.

    İhsan Narin hocamız bize Kitle sporu konusunda bilgi verirken ‘arkadaşlar Avusturya’da Kayak Milli Takımı On bin kişi içerisinden seçiliyor. Biz de Yirmi, Otuz kişi içerisinden seçiliyor’ dediğini hiç unutmuyorum.

Salı günü (17 Mart  2015) Seki Bölgesine gittiğimizde Erendağının Karla kaplı halini görünce Beden Eğitimi Öğretmenimiz İhsan Narin’in bize yıllar önce Kayaj sporuyla ilgili anlattığı bilgiler aklıma geldi.

     Erendağında Kayak tesisleri Dört yıl önce açıldıktan sonra burada Kayak dalında faaliyet gösteren Yayla Ceylan Kayak kulübü de açılmıştı ve olanakları çerçevesinde burada Kayak sporunun gelişmesi için uğraş vermeye başlamışlardı.

Bu kulübün yetkililerinden Ümit Çetin ile bu kış sezonunda Erendağında Kayak faaliyetleri ile ilgili sohbet ettik. Ümit Çetin bu yıl tam olarak bir faaliyet olmadığını ama bundan sonra olabileceğini söyledi. Ayrıca Ümit Çetin burada yolun bazen sorun olduğunu ve bu sorunun giderilmesi gerektiğini belirtti.

Burada yoğun Kayak sporu faaliyetlerinin gerçekleşmesi için buranın reklamını yapılması gerekiyor. Bunun için Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Kayak Federasyonu ile çalışmalı ve buraya kış ortasında resmi bir Kayak müsabakası düzenleyerek buranın tüm Türkiye’ye tanıtılmasına destek olmalıdır.

     Ayrıca Seki’nin bağlı olduğu SeydiKemer Belediyesi de bu konuda biraz çaba göstermelidir. Bu zor bir şey değildir. Yeter ki insan bir defa istesin. Arkası gelir.

 

 

 

 

430 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,2844
EURO 9,7602
BIST 1,1755
ALTIN 500,40

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle