Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU İSTANBUL’DA BASIN MÜZESİNDEN İZLENİMLER

Erkan Ilik | 01 Mayıs 2014 | Genel A- A+

EROL DOLU

İSTANBUL’DA BASIN MÜZESİNDEN İZLENİMLER

Üç gün önce Pazartesi (28 Nisan 2014) günü İstanbul’da 1946 yılında kurulan ve Türkiye’nin en büyük Basın örgütü olan Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin her ayın son Pazartesi günü gerçekleşen Akşam yemeğine katılmak için İstanbul’a gittim.

Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin Akşam yemeğinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sayın Sibel Güneş, Nisan ayında Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin etkinlikleri hakkında orada bulunan Cemiyet üyelerine bilgiler verdi. Ben daha önce bu geceye 25 Kasım 2013 Pazartesi günü gerçekleşen geceye de katılmıştım. O tarihte de bazı Gazeteci arkadaşlarla ve büyüklerimizle tanışma fırsatım olmuştu. Bu defa da yeni Gazeteci arkadaşlarla tanıştık. Oralarda Basın da öyle ortamları gördüğüm zaman, her yıl Muğla’da 24 Temmuz günleri gerçekleşen Basında Sansürün Kaldırılışın yıl dönümünlerinde düzenlenen geceler aklıma geliyor.

İstanbul’da bulunduğum zaman Sultanahmet ile Beyazıt arasında bulunan ve kullanımı Türkiye Gazeteciler Cemiyetine ait olan Tarihi binada Basın Müzesini gezdim. Müzede Osmanlıdan bu yana Basında gelişmeleri Resimlerle ve yazılarla anlatan bir sergi var. Basın Müzesini gezmek için bir taraftan başladım ve birçok not aldım.
‘İlk Matbaa (Basımevi) M.S. 6–7. yüzyıllarda Çin’de icat edilmiş. Ama ilk olarak Koreliler ve Uygur Türkleri tarafından kullanılmış. Fakat bu toplumların Sosyo Ekonomik yapıları Matbaanın gelişmesine olanak sağlayamamıştır.
Matbaaların gelişmesi Avrupa’da 15 Yüzyılda özel girişimlerin arttığı ortamda olmuştur. Bunun için ilk Matbaa’yı kuranların başında Alman GUTENBERG ismi gelmiş olup, Basın Dünyasında Gutenberg bir simgeleşmiş olup Dünya’da Matbaa’nın kuruluş tarihi Gutenberg ile başladığı bilinir. Matbaa’nın 15. Yüzyılda geniş anlamda bulunup yaygınlaşmasıyla Avrupa’da Kitap, Dergi ve çok sayıda Gazete basılmıştır. Osmanlı Devletinde de 1514 yılında III. Murat tarafından Ferman verilerek Arap Harfleriyle Avrupa’da basılan Kitaplar da Basın Müzesinde bulunmaktadır. 16 Yüzyıla ait Avrupa’da Harf dökme ve basma Resimleri insanlara Matbaacılığın ne derece önemli olduğu görülmektedir.
Osmanlı Devletinde ilk Matbaa 1726 yılında Macar asıllı İbrahim Müteferrika tarafından kurulmuştur. İbrahim Müteferrika 1692 yılında Macaristan’da Krala karşı yapılan bir isyana katılmış olup, isyanın başarısızlığa uğraması sonucu Osmanlı’dan sığınma hakkı istemiş ve İstanbul’a gelmiştir. Burada Matbaa açmak isteyen Mehmet Efendinin desteği ile Osmanlı Topraklarında ilk Matbaayı 1726 yılında kurmuş ve 1745 yılından ölümüne kadar toplan 17 eser basmıştır. Basın Müzesinde Haritalardan da anladığımız kadarıyla 18. Yüzyılda Osmanlı Devleti Matbaaları İstanbul, Selanik, Bükreş, Lübnan ve Halep şehirlerinde kurmuş olup buralarda Basın faaliyetlerine önem verilmiştir.

Basın Müzesinde en çok etkilendiğim görüntülerden birisi de Milli Mücadele yıllarında yayınlanan gazetelerin Kurtuluş Savaşı ile ilgili yayınları oldu. İzmir’in İşgalinden önce Hasan Tahsin’in Hukuki Beşer gazetesinde 19 Şubat 1919 Tarihinde NAMUS UĞRUNA başlığı ile yazdığı yazıyı okuduğum zaman gözlerim yaşardı.

Osmanlı’dan günümüze Gazetecilerin Resimleri arasında hemşerimiz olan Cumhuriyet Gazetesinin kurucusu Fethiyeli Yunus Nadi’nin ve oğlu Nadir Nadi’nin Resimleri de Basın Müzesinde yerini almıştır.

En çok dikkat çeken görüntülerden birisi de 24 Temmuz 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin varlığını Dünyaya kabul ettiren Lozan antlaşmasının haberlerinin yer aldığı gazetelerdi.

O yıllarda yayınlanan Yerel Gazetelerin önemini Basın Müzesinde de anladım. İstanbul’da bulunan Basın Müzesi tüm Gazetecilerin gezmesi ve Ders olarak bilinmesi gereken bir yer.

 

 

369 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle