Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EROL DOLU BYEGM’NÜN İNTERNET SAYFASI

Erkan Ilik | 26 Nisan 2014 | Genel A- A+

 EROL DOLU BYEGM’NÜN İNTERNET SAYFASI

 

Muğla’da Teknik Lisede öğrenci olduğum 24 Mart 1979 tarihinden bu yana basında basın camiasının içerisindeyim.  O yıllarda bizim çalıştığımız yerel gazeteler bu günkü Teknoloji ile değil de bizzat kol gücü ve insan emeği ile basılıyordu.

Bu gün Pedallı ve Kurşunla çalışan Matbaa Makinelerini geride bırakılarak Masa üstü yayıncılığında, Ofset baskılarla Modern anlamda gazeteler yayınlanıyor. Gazeteyi çıkarmak için geçmiş yıllarda bizim ellerimiz siyah renkten kurtulmazdı. Ama o çalışmaların da ayrı bir zevkini tadıyorduk. Daha sonraları gelişen Teknoloji karşısında Yerel Gazetelerimiz daha iyi baskı teknikleri ile basılıyor.

     Her gün Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün İnternet sitesine muhakkak bakar ve orada Basın Yayın ile ilgili konuları yakından takip ederim. Yaklaşık bir aydan bu yana Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün İnternet sitesi de yenilenerek, yeni bir yayın dönemine geçildi. BYEGM’NÜN yenilenen internet sitesi bir gazetecilik okulunda okunan ders niteliği taşımaktadır. Basın Kartlarına müracaatlar dahi internet üzerinden gerçekleşiyor.  

Ülkemizde Basın Yayın konusunda en üst düzende bulunan ve bir kamu kurumu olan BasınYayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü 7 Haziran 1920 tarihinde kuruldu.

     O yıllar ülkemiz için önemli yıllardı ve işgalci güçlere karşı Bağımsızlık mücadelesi veriliyordu. Böyle bir ortamda Basın Yayın faaliyetlerinin yararlı bir şekilde olması için bir taraftan Avrupa basınında Milli Mücadelemizin temelini teşkil eden Bağımsızlık hareketimizi haklı zemine oturtup, işgalci güçlere karşı Bağımsızlığımızı savunmak için yayınlarda bulunmak, diğer taraftan uluslar arası alanda yabancı basını da yakından takip edip ülkemize karşı fikirlerini öğrenmek ve içinde bulunulan ortamda Gönül ve Ruh birliğini sağlam temeller üzerinde sağlamak için her konudan yararlanarak yayınlarda bulunmak doğrultusunda BYEGM kuruldu.

1920 yılından bu günlere gelirken BYEGM’DE birçok aşamalardan geçerek bu gün Modern Basın Yayın ve Enformasyon yönünden büyük aşamalar kaydetti.

Ben ilk defa BYEGM’NÜ 1996 yılından yakından tanıdım. 25–26 Kasım 1996 tarihinde Ankara’da 1. ANADOLU BASIN ŞURASI toplandı. Bu toplantıya Muğla’dan katılan Beş delegeden birisi olarak geldim. Ayrıca o yıl Anadolu Basını Özendirme Yarışmasında Makale dalında ödül de almıştım.

BYEGM çalışmalarına yakından tanık oldum. Anadolu Basınının yeniliklere kavuşması için BYEGM’NÜN çabalarına şahit oldum. Haber sıkıntısı çekilmemesi için hazırladıkları Basın Bültenleri bu günleri internet ortamlarında devam etmektedir.  Daha önceki yıllarda hazırladıkları Ayın Tarihi başlıklı kitaplarına hala saklarım. Bugün Ayın Tarihi kitapları İnternet üzerinden yayınlanmaktadır.

BYEGM’NE ulaşan gazetelerden toplanan haber ve yorumlardan meydana gelen ANADOLUNUN SESİ adlı aylık gazete 25 yıl yayınlandı. Ama daha sonra gelişen Teknoloji karşısında yerel gazetelerimiz şimdi internet aracılığı ile günlük olarak BYEGM’NE ulaşmaktadır. Ankara’ya gittiğim zamanları Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne uğrarım.

     Teknolojinin geliştiği günümüzde Enformasyon çağını da yaşıyoruz. Bu ortamların hazırlanması BYEGM tarafından gerçekleşmektedir.

     BYEGM aynı zamanda uluslar arası alanda Enformasyon bakımından Türkiye’nin Tanıtımı için çalışmalar yapmakta ve bu konuda basılı yayınlarda hazırlamaktadır.

 

 

 

431 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle