Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Erdal ORHAN’ın Kaleminden “Bir ‘’Beyefendi’’ daha eksildi”

Erkan Ilik | 14 Nisan 2014 | Genel A- A+

Bir ‘’Beyefendi’’ daha eksildi.   Erdal ORHAN

Yusuf Amca, unutturulmaya çalışılan Fethiye  kenti değerlerini savunan son kalelerden biriydi. Ticaretin  sınırlı olduğu yıllarda, Fethiyenin ilk Tüccarlarından Salih GÖKÇE’nin yaşam fakültesinde yoğurulan, kurtuluş savaşı anılarını dinlediği babasından kimliğine ulusalcılığı kazıyan, Mehmet Akif’in İstiklal marşının   her zaman okunan 2 kıtasını değil, 10 kıtasının tamamını  ezbere okuyan bir yurtseverdi.

Tüketim  mallarının kıt üretildiği, şeker, çivi, Nazilli Basması ve benzeri  ürünlerin vesikayla dağıtıldığı dönemde tasarrufun en değerli olduğu dönemde ticaret  yaparak birikimlerini ömrünün sonuna kadar topluma harcaayaan değerli bir insandı.

Ben çocukluğumdan beri onu politikanın içinde gördüm.Önce Demokrat parti, 27 Mayıs sonrası Adalet Partisinde, 12 Eylül sonrası ANAP Belediye Meclisi üyesi oldu. Ama; Demokratik davranıştan ve ATATÜRK’ten hiç vazgeçmedi.

Hem ticaretini helal yaptı, hem de hiç vergi kaçırmadan, sürekli vergi rekortmeni olarak geçip gitti bu dünyadan.

Ardında  2 okul bıraktı. Ülke var oldukça adının anılacağı 2 okulu armağan etti topluma.

Değerli eşi Gülsen ablamızın adını da taşıyan bir okulun armağan edildiği bu toplumun değer yargılarının ne kadar yozlaştığını cenaze günü gördüm. Toplum bu kadar mı tapar paraya pula. İşini  bırakıp Yusuf amcanın  cenazesine  gelemeyen bu insanlar  demekki dünya sivri olsa  bir yerlerine sokacaklar.

Yusuf GÖKÇE gibi varlığını topluma adayan insanlar  birer birer azalırken, kalan toplumun haline bakın? Anası bakirelik testine götürecek diye  güya namusunu korumak için öz anasını öldüren orospuların, karısına söz geçiremeyince karısını ve  6 aylık çocuğunu öldüren, okuldaki çocuğunu 4. kattan aşağıya atıp öldüren zavallıların  yoğun olduğu bu toplumun sonu ne olacak?

Ayda bir kez  mutlaka onunla sohbet eder, bu konuları görüşürdük. Geçmiş yılların deneyimiyle moralimi düzeltmeye çalışır, en umutsuz anda bile düzelebilecek  bir topluma olan umudunu eksiltmezdi.

Rakip partilerdeki  insanlara  saygısını hiç eksik etmezdi. Öldüğü güme kadar  ‘’Beyefendi’’ kimliğini hiç terk etmedi. Müftümüzün kıldırdığı cenaze Namazı Yusuf GÖKÇE’ye yakışır biçimdeydi. Müftümüz  Oğuzhan KADIOĞLU’nu  kutlamak ve teşekkür etmek  istiyorum. Cenaze namazı öncesi   yaptığı konuşmada, okuduğu Arapça surenin Türkçesini  anlaşılabilir ve güzel bir Tükçe ile anlatarak Yusuf GÖKÇE’nin değerini  bir güzel anlattı. Hem ölümü, hem yaşamı, engin bir felsefî  dille anlatan Müftümüzün Fethiye’de görev yapması bizim için bir şanstır. Halil ARIK’tan sonra gidip çayını içebileceğim bir müftü  olması beni sevindirdi.Müftülüğün Web sayfasına Yusuf GÖKÇE’nin cenaze töreni haberini koyması da ayrı bir kadirşinaslıktı.                                                                                                        Öğle namazından sonra, cenaze namazından önce Fethiye Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU,  “Yusuf İzzet GÖKÇE, Mallar ve oğullar dünya hayatının süsüdür. Ancak baki ve kalıcı olan kalıcı amallerdir. Okullar yaptıran hastane ve yurtlara hatta öğrencilere destek olan Yusuf İzzet GÖKÇE’ye Allah’tan rahmet kederli ailesine ve Fethiye’ye başsağlığı diliyorum” dedi.

Yaşamının son yıllarında Fethiye Belediye Başkanı Behçet SAATCI  en yakın dostuydu. Belediye dergisinde, o yaşarken Yusuf amca için özel sayfalar ayırmıştı. Belediye dergisinde yayınlanan o yazıyı tekrar  sizlere sunarken, Yusuf amcamın yakınlarının acısını bir kez daha paylaşıyorum. Zaman zaman onunla ilgili anılarımı bu  sayfalarda yazacağım. İşte Belediye dergisinde yayınlamam Yusuf İzzet GÖKÇE; (Belediyemiz Dergisi- 23. sayı-2008- Kültür köşesi)

‘’.. Yusuf İzzet Gökçe ismi, Fethiye için sıra dışıdır. Bu ismi bilenler, karşılarında nasıl bir insanlık timsali olduğunu da bilirler. Ama tanımayanlara, anlatmak lazım Önce Hayırsever, Sonra İş Adamı!

1.Dünya Savaşı ve İstiklal Harbine katılan İstiklal madalyası sahibi Salih Hoca namıyla bilinen Salih Gökçe ve Emine Gökçe’nin oğlu Yusuf İzzet Gökçe, 1932 yılında Fethiye Kaya – Keçiler Köyü’nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Fethiye’de tamamladı. Lise ve Üniversiteyi okuyabilmek için Fethiye’den ayrılması gerekiyordu; o bunu yapamadı. Fethiye sevgisi veticaret merakı nedeniyle, 1946 yılında babasının yanında ticarete başladı. 1952 yılında İstanbul Topkapı 66. Tümen Karargahı’nda askerlik görevini tamamlayan Yusuf İzzet Gökçe, 1967 yılında kendi adına açtığı ticarethanede halen faaliyetlerine devam etmektedir. Yusuf İzzet Gökçe, 1968-1973 yılları arasında Belediye Başkanı Muzaffer Dontlu’nun listesinde Belediye Meclis üyesi seçildi. Nazmi Tüfekçi, Ömer Tümtürk, İbrahim Solmaz, Necati Taban,  Muhittin Demirtaş, Abidin Ay, Şener Yorucuoğlu, Sami Coşkun, Emin Helvacıoğlu, Eşref Arıkan ve Ali Eroğlu ile aynı listede yer alan Yusuf İzzet Gökçe’nin, Fethiye’nin kalkınması için yaptığı Belediye çalışmaları sanki bugün gibi hafızasındadır.

Unutamadığı iki önemli olayı kendi ifadesi şöyle anlatıyor: “1970 yılında Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay Fethiye’yi ziyaret etti. Cumhurbaşkanımız ve beraberindeki heyete, Belediye Başkanı Muzaffer Dontlu ve Meclis üyeleri, kordondaki Rafet Restaurant’ta akşam yemeği verdik. Yemekte, içlerinde Canbolat Gürbüz’ün de olduğu gençlik gurubu, Fethiye- Ankara yolunun askeri yönden de önemini belirterek bir an önce yapılması isteğinde bulundular.                                                                                                    Bunun üzerine Cumhurbaşkanımız Cevdet Sunay, Başyaverine; ‘Gençleri dinle ve isteklerini not al’ demişti. Yusuf İzzet Gökçe’nin unutamadığı siyasi olaylardan biri de yine Rafet Restaurant’ta geçiyor. 1970 yılında zamanın Milli Eğitim Bakanı ile yemekte bir araya gelen Belediye Başkanı ve Meclis üyeleri, Bakan’dan lise yapılması müjdesini alıyorlar. Bu müjde de Belediye Meclis Üyesi                  Salih Gülada aracılığı ile duyuruluyor. 1989- 1994 yılları arasında Belediye Başkanlığını Özer Olgun kazanırken, Meclis üyelerinde çoğunluğunu CHP aldı. ANAP’dan yalnız Yusuf İzzet Gökçe meclise girebilmişti. Yusuf İzzet Gökçe’nin gelecek ile ilgili öngörülerinin de genellikle doğru olduğu görülür.  Yusuf Amca’nın öngörüleri ile ilgili iki olayı bilmek, onu tanımak açısından önemlidir:

18 Nisan 1999 seçimlerinden bir ay önce annesi vefat eden Gökçe’yi Belediye Başkan Adayı BehçetSaatcı ziyaret etti. Ziyaret sırasında, “Behçet oğlum şimdiden reisliğini tebrik ederim” diyerek ilk kutlayan kişi oldu. Yine 2004 Belediye seçimlerinde, seçime yirmi gün kala Başkan Saatcı’ya gönlünden geçen bağışı vererek, “Bu parayı Yaşlılar ve Huzur evi yapımında kullan” dedi. Bunu üzerine Başkan Saatcı, “Seçimi kazanıp kazanmayacağım daha garanti değil, bu parayı yeni seçilene ver” demesine rağmen, “Bu inşaatı ancak sen bitirirsin, seçimi kaybedeceğini de inanmıyorum” diyerek parayı ısrarla bıraktı. Yardımsever İş adamı Yusuf İzzet Gökçe’nin Türk Hava Kurumu Fethiye Şubesi’nde 1960 yılında beri görev yapmakta. Yusuf Amca, 18 yıl Vergi Dairesi Takdir Komisyonu’nda görev almıştır.  Fethiye Devlet Hastanesi Diş Polikliniği’ni tüm araç ve gereç donanımları ile birlikte yapmıştır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda 1990 yılından beri görev yapmaktadır. Fethiye Karagözler Camisi’nin yapımında büyük katkısı vardır. Fethiye Yaşlılar ve Huzur Evi’nin dördüncü katının yapımı ve donanımını üstlenmiştir. Ticari faaliyetleri sırasında yıllarca vergi şampiyonları arasında yer almış, bu nedenle Fethiye Vergi Dairesi Müdürlüğü’nce pek çok kez “Onur Belgesi” ve “Teşekkür Belgesi” ile ödüllendirilmiştir. En önemli eserlerinden biri de kendi adıyla yaptırmış olduğu, onbeş derslikli Yusuf İzzet Gökçe İlköğretim Okulu 1998 yılında eğitim ve öğretime başlayarak, yaklaşık 750 öğrencimize kucak açmıştır. Kendi adına yaptırdığı İlköğretim Okulunun ardından geçtiğimiz yılda Değirmenbaşı Ortaöğretim kampusune Eşi Gülşen Gökçe Adına Kız Meslek Lisesi yaptırmıştı.’’

 

 

 

 

1026 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle