Hoşgeldiniz  

Enine Boyuna Fethiye Tüm Sorunları Tartışıldı

admin | 27 Eylül 2011 | Güncel A- A+

Ticaret ve Sanayi Odası meslek komiteleri müşterek toplantısı ile Fethiye’nin sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Açılış konuşmasını yapan FTSO Başkanı Akif Arıcan, meslek komiteleri tarafından belirlenen sorunların çözüm önerileri ile birlikte dikkate alınmasını istedi. Ortaya konan sorunların Fethiyelilerin genel sorunları olduğunu aktaran Arıcan, “Bu toplantı, gerek meslek komiteleri gerekse oda meclisi ve yönetiminde görüşülen ve üzerinde mutabık kalınan konuların karar mercilerine iletilerek onların çalışmalarına istikamet verme amacını taşımaktadır. Bölge milletvekilleri ve yerel yöneticiler bu sorunların çözümünde elini taşın altına koyacağına inanıyoruz.”dedi. Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi Müdürlüğünde yapılan toplantıya, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Fethiye Kaymakamı Mehmet Ali Karatekeli, İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Turhan, Alper Çalıkoğlu, Çiftlik Belediye Başkanı Halil Doğan, Karaçulha Belediye başkanı Yusuf Çaylı, AKP İl Başkan Yardımcısı Hüsrev San, AKP ilçe Başkanı Mustafa Ali Türkan, CHP İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu, MHP ilçe başaçakanı Hamdi Gürbüz, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Esnaf Kefalet Koop. Başkanı İsmail Başoğlu birçok sivil toplum kuruluşu başkanı ve üyeler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını başkan Akif Arıcan yaptı. Arıcan, “sorunların çözümüyle Fethiye’nin daha yaşanabilir bir şehir olacağına inanıyoruz. Meslek komiteleri müşterek toplantımızın bir diğer amacı da bölge insanının bir araya gelmesi ve kaynaşmasını sağlamaktır. Herkes inanmalı ki birlik olunursa üzerinden kalkılamayacak hiçbir problem veya sorun yoktur. Birlikten güç doğar.”dedi. Konuşmanın ardından

5 Nolu Bilgisayar, Telekomünikasyon ve Ev Eşyaları Toptan ve Perakende Ticareti Meslek Komitesi

9 Nolu Konfeksiyon, Ayakkabı, Deri Giyim Deri Eşyaları, Ecza ve Kişisel Bakım Ürünleri Toptan ve Perakende Ticareti Meslek Komitesi adına Mustafa Özkaya söz alarak, 4 Nolu Yaş Sebze ve Meyve ile Gıda Maddeleri İmalatı ve Toptan Ticareti Meslek Komitesi, 8 Nolu Gıda ve İçecek Maddeleri Perakende Ticareti Meslek Komitesi adına Uğur ÇAÇARON, 13 Nolu Yiyecek ve İçecek Faaliyetleri Meslek Komitesi adına Selamettin YILMAZ, 3 Nolu Otomobiller ve Hafif Motorlu Taşıtların Satışı, Motorlu Taşıtların Parça ve Aksesuarları ile Akaryakıt Satışı Meslek Komitesi adına Nuri KIVRAK, 7 Nolu İnşaat Malzemeleri Hırdavat ve Yapı Materyalleri Toptan ve Perakende Ticareti Meslek Komitesi ,10 Nolu Kuyumculuk Saat Optik ve Hediyelik Eşya Toptan ve Perakende Ticareti Meslek Komitesi adına Mete AY, 14 Nolu Bilgi ve İletişim ile Finans ve Sigortacılık Faaliyetleri Meslek Komitesi, 15 Nolu Gayrimenkul Faaliyetleri Meslek Komitesi adına Fatma ÖZRENDECİ ile Turizmci ve Ölüdeniz Belediyespor Kulüp Başkanı Muzaffer KONAKÇI da söz aldı. Konuşmacılar,

FETHİYE KÖRFEZİ’NİN KİRLİLİĞİ

Fethiye’deki turizm sektörü, körfezin her geçen gün kirlenmesi ve dolmasından dolayı büyük yara almakta ve ilçenin turizm gelirleri her geçen gün azalmaktadır.  İlçenin turizm gelirlerinin artması, işsizliğin önlenmesi, ülke ekonomisine kazandıracağı döviz girdisi de dikkate alındığında körfezin, Fethiye’ye kazandırılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır

FETHİYE’DE KRUVAZİYER TURİZM LİMANI BULUNMAMASI

Fethiye’ye yapılacak kurvaziyer liman ile birlikte ilçeye deniz ulaşımı sağlanmış olacak ve bölgede turizm çeşitliliği artacaktır.  Fethiye, kurvaziyer turizmle birlikte, bölgesel ekonomiye ve ülke ekonomisine düzenli bir kaynak sağlamış, iç ve dış kurvaziyer turizmine hizmet etmiş olacaktır.

BİR TURİZM KENTİNDE ALTYAPI SORUNU

İlçemizde özellikle Hisarönü ve Ovacık mahallelerinde arıtma tesisi bulunmaması en büyük altyapı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Altyapısı düzgün olmayan bir yerin de doğal olarak üstyapı çalışmaları sağlıklı bir şekilde yürütülememektedir.

EKMEK PİYASASINDAKİ HAKSIZ REKABET

Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde yapılacak düzenleme ile ekmek çeşitlerinin piyasaya sunulması için asgari gramajlarının belirlenmesi ve ekmek çeşitlerinde (özellikle sütlü ekmekte) kullanılan malzemelerin oranlarına ilişkin net bir düzenlemenin yapılması söz konusu piyasadaki düzensizliği ve haksız rekabeti önleyecektir.

GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİ VE 24 SAAT UYGULAMASI

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nin belirlediği esaslar çerçevesinde açık havada bulunan bar işletmeleri, kapalı alanları var ise gece 24.00’den sonra kapalı alanda müzik yayınına devam etmek zorundalar, kapalı alanları yoksa işletmelerini ya kapamak zorundadırlar ya da ses yayınlarına kısık sesle devam etmek zorunda kalmaktadırlar. Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ndeki yükümlülükler, imar planları ile yaratılan fiili durumla paralellik arz etmemekte sonuç olarak eğlence sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimiz pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Bu kapsamda söz konusu Yönetmeliğin tekrardan gözden geçirilmesi kaçınılmazdır.

AKARYAKIT FİYATINDAKİ ARTIŞ

Türkiye ekonomisi siyasal yapıcılarının akaryakıt fiyatlarındaki artışı sadece ithal bir girdinin maliyet artışı olarak görmeyip, ekonominin derininde yol açabileceği niteliksel değişimleri görerek özellikle enerji politikalarında acil değişikliğe gitmesi gerekir.

2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU’NDAKİ ARAÇ TANIMLARI

1983 yılında çıkarılan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu günümüzün teknolojik gelişmelerine ayak uyduramamaktadır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’ndaki araç tanımları günümüzün şartlarına göre güncellenmelidir.  Motor hacimlerine göre vergi oranları belirlenmeli, otomobillerde olduğu gibi hususi ve ticari kullanımlar için vergilendirme oranları düzenlenmelidir.

İLÇEMİZDE İŞ YERİ ENVANTER SİSTEMİNİN BULUNMAMASI

Yeterli sermaye, pazar ve sektör araştırması yapılmadan açılan bu iş yerleri, bir sezon sonra batarken çevresindeki pek çok iş yerine ve devlete de zarar vermekte, bu kontrolsüzlük bir nevi kapkaç ekonomisine yol açarak pek çok ekonomik ve sosyal sorunu da beraberinde getirmektedir.

İşyerlerinin açılmasında ruhsatlandırma işlemini yapan belediyelerin yanı sıra odaların da serbest rekabeti bozmadan sektörlerin sağlıklı işleyişini garanti altına alabilmek için düzenleyici, yönlendirici, denetleyici ve tavsiye veren bir rol alması gerekmektedir.

YASA DIŞI DÖVİZ ALIMI

Bölgemizde bir çok işletme izinleri ve yetkileri olmadığı halde yasa dışı döviz alım satımı yapmaktadır. İzinsiz, yetkisiz olarak bu işi yapanlar ilgili mevzuata aykırı hareket ettiği gibi, döviz alım satım işini yasal olarak yapanlar açısından da haksız rekabet ortamı oluşturmaktadırlar.

Hazine Müsteşarlığı’ndan faaliyet izni olmadığı halde yasa dışı döviz alım satımı yapan işletmeler denetlenmeli ve caydırıcı tedbirler alınmalıdır.

KAMU MALLARININ SİGORTASIZLIĞI

Ülkemizde kamu mallarında sigorta yapılmamaktadır. Büyük bütçeler ayrılarak yapılan yatırımlarımızın ve tarihi miraslarımızın korunması ve olası bir zararda devlet hizmetlerinin aksamadan devamı için kamu binalarının sigorta yaptırılmasına olanak sağlayacak yasal düzenlemenin ivedilikle yapılması gerekmektedir.

EMLAK KOMİSYONCULUĞU SEKTÖRÜNDEKİ DENETİMSİZLİK

2003 yılında çıkartılan Emlak Komisyonculuğu Mesleki Standardı emlak sektöründe atılan önemli adımlardan birisidir. Ancak sektör etkin olarak denetlenmediği için birçok emlak komisyoncusunun tebliğ hükümlerinden haberi dahi yoktur ve sektör hala kontrolsüz bir şekilde faaliyet göstermektedir. Emlak komisyoncularına, ilgili mevzuata göre yerinde ve sık olarak denetimler yapılmalı ve sektör kontrol altına alınmalıdır.”gibi konulara değindiler.

307 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4210
EURO 9,0104
BIST 10,1497
ALTIN 443,04

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle