Hoşgeldiniz  

Engelliler Atölyelerini İstiyor

admin | 18 Ağustos 2011 | Güncel A- A+

Fethiye ve çevresinde bulunan zihinsel ve bedensel engelli bireyler daha önce Değirmenbaşı için çizilen ancak tamamlanamayan ve daha sonra Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesine verilerek bitirilen Türkiye’ye örnek olacak projenin uygulanmasını istiyor. Ortaca, Bodrum ve Muğla Merkez’de bulunan iş atölyeleri sayesinde engelli bireyler rehabilitasyon merkezleri ya da engelliler okullarından arda kalan zamanlarını bu atölyelerde değerlendirerek iş öğreniyor. Fethiye Zihinsel Özürlüler Derneği tarafından başlatılan ve uzun uğraşlar sonrasında 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından temeli atılan merkez maddi imkansızlıklar nedeniyle başladığı gibi temelde kalmış ve proje değişikliği ile sosyal hizmetler müdürlüğüne geçmişti. Aradan geçen sürede Muğla merkez ve diğer iki ilçeye açılan merkezin dışında özürlülerin gelişimleri için boş zamanlarını değerlendirebileceği bir atölye yapılamadı. Birçok engelli ailesi ilgili bakanlığa dilekçe gönderirken hiçbirinden sonuç alınamadı. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Eğitim uygulama okulu ve iş Eğitim Merkezi’nde otistik bireyler ile orta ve ağır zihinsel yetersizliği olanların faydalandığı merkeze acil ihtiyaç duyuluyor.

Fethiye Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Necdet Yaman merkez ile ilgili olarak, “Öğrenim çağından çıkmış bireyler için, öz bakım sınıfları olan iş atölyelerinin yer aldığı okullara acil ihtiyacımız var. Fethiye’den Ortaca’ya gitmek zor. Birçok çocuğumuz zaten köylerden gelerek rehabilitasyon merkezlerinde ve engelliler okulunda eğitim alıyor. Bu eğitimlerin yanında çocuklarımızın iş öğrenmesi gerekiyor. 200 bin nüfusa sahip ilçemizde bizler daha önce böyle bir proje başlatmıştık ama devamını getiremedik. Destek eğitimlerinin yanında bu eğitimler de şart.”dedi.

Fethiye’de Eğitim uygulama okulu ve İş eğitim merkezi açılması halinde 90 çocuğun yararlanmak için beklediği öğrenildi. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak yapılacak bu eğitim merkezinde bütün giderler bakanlık tarafından karşılanıyor. Çocuklar ise kurulan atölyelerde iş öğrenerek el becerilerini geliştiriyor. Haftada 30 saat olarak verilen eğitimler için yaş aralığı açılacak olan kurslara göre değişiyor. Fethiye, Ortaca, Dalaman ve Kaş ilçelerinden yaklaşık 2 bin civarında engelli Fethiye Rehberlik Araştırma Merkezi’nden hizmet almaya çalışıyor.

435 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,5045
EURO 9,0586
BIST 10,1727
ALTIN 443,04

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle