Hoşgeldiniz  

”En iyi yatırım ruh sağlığına yatırım”

admin | 20 Ekim 2011 | Güncel A- A+

Muğla Üniversitesi Fethiye Sağlık Yüksek Okulu ve Fethiye Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şubesi işbirliği ile bir seminer programı düzenlendi. Seminer programı üniversite öğrencilerine Muğla Üniversitesi Fethiye Sağlık Yüksek Okulu konferans salonunda verildi. Seminer programında Yrd. Dr. Doç. Dr. Sibel Coşkun, Öğr. Gör. Kader ŞARLAK, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürü Murat Tuncer, Öğretmen Dilek Bilgin, psikolog Arzu Şimşek yer aldılar. Seminer kapsamında, Dünya Ruh Sağlığı Haftası”nın bu yılki teması olan: ”En iyi yatırım ruh sağlığına yatırım” konusuna değinildi. Yeti yitimi kişinin kendinden beklenen iş, okul, ev, toplumsal roller ve kendi bakımına ait görevlerini aksatması anlamına gelir. Birçok hastalıkta kişide yeti yitimine yol açan olumsuz etkiler ortaya çıkar.  Ruh sağlığı sorunları kişide yeti yitimine yol açması bakımından tahmin edilenin tersine ön sıralarda yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün bir araştırmasında, dünyada yeti yitimine en çok yol açan 10 hastalık şu şekilde sıralanmıştır: 1. Depresyon 2. Demir eksikliği anemisi (Kansızlık) 3. Düşme ve ev kazaları 4. Alkol kullanımı 5. Kronik kısıtlayıcı akciğer hastalığı 6. Bipolar bozukluk 7. Doğumsal anomaliler 8. Osteoartritis 9. Şizofreni 10. Obsesif kompülsif bozukluk

Görüldüğü gibi en çok yeti yitimine yol açan 10 hastalıktan beşi ruh sağlığı ile ilgili hastalıklardır. Dünya Sağlık Örgütü’nün geleceğe yönelik öngörülerine göre; 2020’de depresyon kadınlar ve gelişmekte olan toplumlarda başta gelen yeti yitimine yol açan hastalık olacak. Ayrıca 2020’de tütün kullanımına bağlı hastalıklardan kaynaklanan yeti yitiminin de öne geçeceği tahmin edilmektedir. Ülkemizin 15-55 yaş arasındaki nüfusunda da en yaygın hastalıklar içinde depresyon ilk beşte yer almaktadır (1. İnfeksiyon hastalıkları, 2. Mide barsak sistemi hastalıkları, 3. Tansiyon yüksekliği, 4. Eklem hastalıkları, 5. Depresyon ve anksiyete bozuklukları).

Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü personelleri tarafından öğrencilere denetimli serbestlik yardım merkezi hakkında bilgiler verildi.

423 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4972
EURO 9,0483
BIST 10,1685
ALTIN 441,79

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle