Hoşgeldiniz  
..................................................................................

En çok gelir Kayaköy’de

admin | 06 Eylül 2011 | Güncel A- A+

Fethiye’de ziyarete açık müze ve ören yerlerini 2011 yılının ilk 8 ayında 80 bin kişi ziyaret ederken; 36 bin 796 kişinin ziyaret ettiği Kayaköy Antik Kenti ilk sırada yer aldı.

     Fethiye Müze Müdürlüğü, 2011 yılında ilçe genelinde bulunan müze ve ören yerlerine yapılan ziyaretçi sayıları ve elde edilen gelirleri açıkladı. Fethiye’de ziyarete açık olan 8 ören yeri ve Fethiye Müzesi ilk 8 ayda 80 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Ziyaret edilen müze ve ören yerlerinden toplam 403 bin 415 TL gelir elde edildi. Yerli ve yabancı turistler tarafından en fazla ziyaret edilen ören yeri ise Kayaköy ve Kaunos antik kentleri oldu. TURSAB tarafından biletleri kesilen iki tarihi kenti toplam 60 bin kişi ziyaret ederken elde edilen toplam gelir ise 280 bin TL civarında oldu. Yılın ilk 8 ayında gerçekleşen ziyaretlerle ilgili olarak açıklamalarda bulunan TURSAB Fethiye Bölgesel Sorumlusu Salih Taşçı, 1 Mart tarihinden itibaren bilet kesim işi kendilerine verilen Kayaköy’ün son yılların en fazla ziyaretçisini ağırladığını söyledi. Taşçı, 1 Ağustos tarihinden itibaren 8 TL olan giriş ücretinin de 5 TL’ye düşürüldüğünü belirtti.

    Fethiye Müzesi bünyesinde yer alan ören yerlerin başını ise Gemiler Adası alıyor. 2 bin 646 kişi tarafından ziyaret edilen Gemiler Adası’ndan 16 bin TL gelir elde edilirken burayı Tlos antik kenti takip ediyor. Kazı çalışmaları devam eden Tlos’u 2 bin 234 kişi ziyaret ederken elde edilen gelirin miktarı 10 bin 750 TL olarak kayıtlara geçti.

    Diğer ören yerlerinden Letoon’u bin 200 kişi, Amintas Kaya Mezarlarını bin 821 kişi, Pınara’yı 667 kişi ve Kadyanda’yı da 596 kişi ziyaret etti. 1 yıl önce tadilatı bitirilerek ziyarete açılan Fethiye Müzesi ise bin 022 kişi tarafından ziyaret edildi. 3 TL giriş ücreti alınan Fethiye Müzesi’nden elde edilen gelir ise bin 800 TL oldu.

    Fethiye Müze Müdürü İbrahim Malkoç, ziyaretçi sayısını artırmak ve insanların tarihle barışmasını sağlamak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti. Yenilenen Fethiye Müzesi’nin bu haliyle bölgenin en kapsamlı müzesi olduğuna değinen Malkoç, Yaka köyünde bulunan Tlos Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmaları ile ortaya çıkarılan Roma imparatorlarına ait heykellerin de Fethiye Müzesi’nde sergilendiğini kaydetti. Malkoç, özellikle yerli halkı müze ve ören yerlerini ziyaret etmeye beklediklerini sözlerine ekledi.

212 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8595
EURO 9,4143
BIST 10,4978
ALTIN 451,50

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle