Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Eğitim İş “Soru Saklanırsa Yanlış Nasıl Düzeltilecek”

Erkan Ilik | 21 Mart 2014 | Genel, Güncel A- A+

Eğitim İş “Soru Saklanırsa Yanlış Nasıl Düzeltilecek”

Eğitim ve Bilim İş görenleri Sendikası Fethiye İlçe Temsilciliği hafta sonu yapılacak olan sınavlarla ilgili eleştirilerini sıraladı. Eğitim İş Fethiye İlçe Temsilcilik Başkanı Uğurcan KÜÇÜKALA yaptığı açıklamada, “Bu hafta sonunda öğrencilerimiz geleceğini, meslek hayatını, hatta ilerde yaşayacağı yeri belirleyecek bir sınava gireceklerdir. Öncelikle bütün öğrencilerimize Pazar günü yapılacak sınavda başarılar diliyoruz. Her zaman olduğu gibi ÖSYM,  sınav öncesi yapacağını yine yapmıştır. “YGS soruları sınav sonrası gazetelerden verilmeyecek.” açıklaması yaparak yüz binlerce öğrenci ve velinin sınav öncesi huzursuz olmasına, sınavdan kuşku duymasına neden olmuştur. Gerekçeleri tamamen komiktir. Soru bankası oluşturmak için böyle bir uygulama yapıyoruz. Seçici soruları yani zorlayıcı soruları ilerdeki sınavlarda sormak için böyle yaptık gibi komik, bilimsellikten uzak gerekçeler ileri sürmekte ve kendileri ile çelişmektedirler. Bir sorunun zorlayıcı olup olmadığı sorunun cevaplanma yüzdesi ile belli olur. Sınavın ertesi soruların önce % 10’unu sonra % 20’ sini basınla paylaşacağını söyleyen ÖSYM belki de en zorlayıcı soruları paylaşmış olacaktır. O zaman zorlayıcı soruları saklayacağız gerekçesiyle ÖSYM, kendisini çürütmektedir. Ayrıca MEB ve ÖSYM’nin yaptığı her sınavda yanlış sorular çıkmaktadır. Bunları da sınav sonrası basından öğrenerek değerlendiren öğretmenler tespit etmektedir. En son, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavında  (TEOG) bazı soruların yanlış olduğu ortaya çıkmış ve soru iptalleri yaşanmıştır. Siz soruları saklarsanız yanlışlıklar nasıl ortaya çıkacaktır?

Yıllardır çeşitli iddiaların ortaya atılmasına neden olan ÖSYM her sınavda güvenirliğini yitirmektedir. Saklayarak gizleyerek, kaçırarak nereye kadar varacaksınız merak ediyoruz. Siz hiç mi bu ülkenin çocuklarını düşünmüyorsunuz? Her sınav öncesi bu çocukların moral motivasyonunu niçin bozuyorsunuz?

Yaptığı işe güvenenler, şaibesi olmayanlar ne şeffaflıktan ne yargılanmaktan korkarlar.

Yaptığı işten endişesi olanlarsa her şeyi gizlemekten, soruşturulmaktan, yasalar karşısına çıkmaktan korkarlar. Ey ÖSYM bu gizlilikle, bu kadar şaibe ile sen hangi sınavı yaparsan yap inandırıcılığın yok. Sınıflara kamera koymakla şeffaf olunmuyor. Öğrencileri, öğretmenleri kemerlerine kadar soymakla da güvenilir olunmuyor? Birilerine gene ne sağlamak istiyorsunuz? Yoksa geçmişte birlikte kotardığınız işlerde şimdi sorun mu yaşıyorsunuz da soru saklıyorsunuz?

18 Mart günü Çanakkale Zaferini kutladık, şehitlerimizi andık. Emperyalistlere karşı en büyük mücadeleyi veren Mustafa Kemal ve askerlerinden gururla söz ettik. Bugün eğitimde yaşadığımız sorunların temelinde Atatürk ilke ve devrimlerinden ödün verilmesi, öğretim birliğinin bozulması vardır. Okullara gidip Atatürk’ü birileri ile kıyaslatmaları da bundandır. Unutulmamalıdır ki Emperyalizmin eş başkanları ancak emperyalistlerin oyuncakları ile kıyaslanabilir. Atatürk ise emperyalizmle, mücadele edenlerle kıyaslanabilir. Tabii, Yüce Önder Atatürk kadar emperyalizmle mücadele eden birini bulabilirseniz. ”dedi.(FG)

eğitim iş (2)_453x480

437 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle