Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

EĞİTİM, EĞİTİM DEDİKLERİ ŞEKERDİR YEDİKLERİ

Tuğrul Yılmaz | 25 Eylül 2014 | KöşeYazar A- A+

EĞİTİM, EĞİTİM DEDİKLERİ ŞEKERDİR YEDİKLERİ

Gün geçmiyor ki eğitimle ilgili olumsuzluklar yaşanmasın. Toplum sürekli geriliyor. Cumhuriyet değerlerinin temelden yok edilmesi için çok yönlü yıkımlar olan hızı ile devam ediyor.

Bir devletin ulus devlet olabilmesi için mutlaka laik olması gerekir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti ulus devlet olma niteliğini kaybetmemesi için laiklik ilkesini korumak durumundadır. Laiklik ilkesine sırt dönmek veya bu ilkeden vazgeçmek demek ulus devlet olmak yerine din devletine dönüşmek demektir.

Cumhuriyetimiz yaşamakta olduğu ortamda büyük sıkıntı içersindedir. Eğitim tam anlamı ile dönüşüm içersine sokulmuştur. Dini olguların ön plana çıkartıldığı bir eğitim sitemine yönelinmiştir. Eğitim içinden çıkılmaz noktaya getirilerek korkarım en son bu iş böyle olmaz deyip doksan yıllık bir kazanımdan vazgeçilip cumhuriyet öncesi eğitimi sistemi topluma dayatılacaktır.

Son alınan kararla, tüm okullarda başı açık okula gelme zorunluluğu kaldırılmıştır. Her ne kadar orta öğretim dense de yönetmelik bir bütün olarak değerlendirildiğinde tüm okulları kapsar. Bu olgu Cumhuriyetin temel değerlerine aykırıdır. Yanlış bir karardır. İlk ve orta derecili okullardaki çocukların başından elinizi çekiniz. Çağdaş bir toplumu nasıl oluşturacaksınız?

Karma eğitim az kaldı tarihe karışacak. Tüm liseler İmam Hatip Liselerine dönüşmektedir. Bu yetmedi bu okulların kızları ile erkekleri ayrı okullarda okutulmaya başlandı.

 

Fethiye de ilk ve orta okullar çift öğretim yaparken, dersliklerde 50-60 öğrenici üst üste otururken 2000 kapasiteli Fethiye Lisesinin boşalttığı Atatürk ilkokulu binası 136 imam hatipli kız öğrenciye tahsis edilmesi akıl ve mantığın gereği olamaz. Üst üste çift eğitim yapan öğrenciler kimin çocukları, bunlarla ilgili birilerinin hiç mi sorumluluğu yoktur?

 

İlçe de Eğitimden sorumlu birilerinin olması gerektiğini biliyorum. Yeni geldiğini de biliyorum, bir çok konuda bilgi edinememiş olmasını da kabul edebiliriz. Ama bir bakıyorsunuz henüz geldiğin günün haftasında tüm okul müdürleri hakkında karar verebilecek kadar bilgiye sahip olduğunu, hepsini objektif şekilde değerlendirerek büyük bir çoğunluğunun yöneticilik yapamayacağına karar verdiğini gördük.

 

Şimdi sormak gerekir; okulların ne durumda olduğunu göremeyen muhterem, yöneticilerin nitelikleri ve kapasiteleri konusunda hızlı bir öngörüye sahip olması oldukça şaşırtıcı.

 

Bence artık baş vuru mercileri değişti. Devletin kademelerinden sorunların çözümü için istekte bulunmak yerine, iktidarı oluşturan partinin milletvekillerine ve parti yöneticilerine başvuruda bulunmak noktasına geldik.

 

Sayın Ali Boğa, Sayın Yüksel Özden Beyefendilere sesleniyorum, Sayın Saruhan’a sesleniyorum.

İktidar partisinden iki milletvekilimiz var, Sayın Prof. Dr. Yüksel Özden’in milletvekili olmadan önce Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim Genel Müdürlüğü yaptığını da biliyoruz. Sayın Boğa’nın Fethiyeli olması olaya bakışının ne denli gerçekçi olacağını da söyleyebiliriz. Bu olgu içersinde Fethiye merkezinde yaşanan eğitim planlanmasından kaynaklanan sorunun neden çözülemediğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Lütfen soruna el atmanızı ve öğrencilerimizin daha sağlıklı bir eğitim alması yönünde katkı sağlamanızı bekliyoruz. Lütfen soruna çözüm getiriniz.

3796 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle