Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Domateste hayal kırıklığı

admin | 29 Ocak 2012 | Güncel A- A+

Büyükşehirlerde halk kötü hava şartları, kar ve yağmur nedeniyle pazarlara fazla çıkıp alışveriş edemeyince turfanda sebze ambarı olan Fethiye’de üreticinin elindeki domates tüccar tarafından alınmayınca üretici domatesi kasası 40 kuruştan salça fabrikasına satmak zorunda kalıyor.
Fethiye ve çevresindeki domates üreticileri yaklaşık 1 ay önce 2 TL’den sattıkları domatesi Rusya ve Avrupa ülkelerindeki kötü hava şartları yüzünden tırlarla bu ülkelere ulaştırmakta zorlanmaları, büyük şehirlerdeki vatandaşların kar ve olumsuz hava şartları yüzünden fazla alışveriş yapmamaları nedeniyle domates adeta dalında kaldı. Domatesin fiyatı arz talep yüzünden bir anda düştü. Vatandaşlar ihracata yönelik domatesi 70 – 80 kuruşa toptan güçlükle satarken iç piyasaya satılan domatesin kilosu 40 kuruşa kadar düştü. Fethiye ve çevresindeki soğuk hava şartları yüzünden bu kış mevsiminde geçtiğimiz yıllara oranla ürünlerini dondan daha fazla korumaya çalışan üreticiler dalında kalan domatesin derelere dökülmemesi için salça fabrikasına göndermeye başladı. Hemen her yıl yaz sezonunda salça fabrikaları Fethiye’den alım yaparken bu yıl kış mevsiminde de alıma başladı. Kasası 40 kuruştan salçaya dökülen domates için üreticiler adeta şok yaşıyor.
Yıllardır domates üreticiliği yapan Mehmet Güner Kıvrak bu yıl domatesin fiyatının birden düştüğünü bir ay önce 2 TL ye satılan domatesin 40 – 50 kuruşa gerilediğini gübre naylon ve ilaç ile odun fiyatını bile bu para ile karşılayamayacaklarını fiyatın en az 1 TL olması gerektiğini söylerken Ramazan Çelik ise “Kötü hava şartları biz domates üreticilerini etkiledi. 30 – 40 kuruşa domates satıyoruz. Oysa bizim bu sattığımız domates büyük şehirlerde en az 2 TL ye satılıyor. İlk kez kış mevsiminde salça için domates alımı yapılıyor. 10 yıl önce yine aynı durumu yaşamıştık.” dedi. Salça Fabrikası için kasası 40 kuruştan domates teslim eden Hasan Adıgüzel ile Hasan Ali Dereboğaz ise şok yaşadıklarını belirtip “Gece gündüz üzerine titreyip yetiştirdiğimiz ürünü yok pahasına salça fabrikasına satıyoruz. Kasası 40 kuruştan domates teslim ediyoruz. Gerçekten çok üzgünüz. Üreticiler olarak borçlarımızı ödeyemeyeceğiz” diye konuştular.

350 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8175
EURO 9,3430
BIST 10,4424
ALTIN 447,55

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle