Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................

Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan’ın Anlattıkları

eroldolu | 25 Mart 2015 | KöşeYazar A- A+

EROL DOLU

Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan’ın Anlattıkları

Daha önceleri yazdığım Ekonomi ile ilgili yazılarda bir bölgenin Ticaret hayatının önemine değinerek bu konuda Ticaret Odalarının çabalarının olmasını belirtmiştim.

Sahil kentlerinde Denizler aracılığı ile çeşitli Ticaret hayatı da yaşama geçmektedir. Ülkemizin Üç tarafının Denizlerle çevrili bir Coğrafi yapısı olmasından dolayı Deniz Ticaretinin önemi de Türkiye Ekonomisi açısından önem arz etmektedir.

     Fethiye de Sahil kenti olmasından dolayı Deniz Ticaretinin büyümesi açısından çok önemli özelliğe sahip bir yerdir. Zaman, zaman Fethiye Limanına büyük yük gemilerinin gelip gittiğini görüyoruz. Ayrıca Yat Turizmi açısından da Fethiye önemli bir özelliğe sahip bir yer.

Geçen hafta Cuma günü (20 Mart 2015) Fethiye Deniz Ticaret Odası, Fethiye Basınında Köşe Yazarlığı yapan Gazetecilerle bir Kahvaltılı toplantı yaptı. Bu toplantı için Fethiye Yerel Basınında Köşe Yazarlığı yapan İlker Türkmen’in bu ortamın yaratılmasında değerini de takdir ile karşılıyoruz.

Fethiye Yengeç Restoranda başta Başkan Şaban Arıkan olmak üzere Fethiye Deniz Ticaret Odasının yöneticileri karşılayarak Kahvaltıdan sonra bize Fethiye Deniz Ticaret Odasının Fethiye’de çalışmaları hakkında bilgiler verdiler.

Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Sayın Şaban Arıkan burada ilk sözü alarak özetle ‘arkadaşlar, bu kahvaltının amacı sizlerle kaynaşmak ve Fethiye’de Deniz Ticareti hakkında bilgi vermektir. Bu toplantı için İlker kardeşimiz bize Gazetelerin Köşe Yazarları ile bir araya gelmemiz için bir öneri alıp geldi ve biz de sizlerle bir araya gelmişken sorunlarımız hakkında konuşalım dedik.

    Bu zamana kadar belki Fethiye Denizciliğini Fethiyeliye anlatamadık. Bunda bizim de hatalarımız olabilir. Fethiye Ekonomisinde Denizcilik de var arkadaşlar. Fethiye’de Yatcılık, Fethiye’de Marinacılık olmaz ise, Fethiye’de Denizcilik olmaz’ diyerek Fethiye’de Deniz Ticaretinin Önemini vurgularken, Fethiye’nin Yat Çekek yerleri konusunda da şunları söyledi.

     ‘İnsanların yaşamlarını devam ettirmeleri için bir Eve ihtiyaçları vardır. Yatlarında bakıma ihtiyaçları vardır. Fethiye’de ortalama Üç bin Tekne var. Bu Üç bin Tekneye karşılık bir onarım yerimiz yoktur. (Karşı kenarlara bulunan Tekneleri göstererek) Karşıda gördüğünüz Teknelerin bakımları oralarda yapılıyor ve Deniz kirliliğine neden oluyor. Bu da Fethiye’de Denizcilik açısından olumsuz bir görüntü veriyor. Bundan dolayı Fethiye’de Denizciliğin ayaklar altına alındığını’ belirtti.

Şaban Arıkan Muğla’dan yeni seçilecek Milletvekili adaylarının kendisini ziyarete geldiklerinde de Fethiye’nin Denizcilikle ilgili sorunlarını anlatarak ‘arkadaşlar ben bu sorunları Muğla Milletvekillerine de anlatıyorum. Ama bizim 6 tane Muğla Milletvekilinin Ankara’da TBMM’sinde hiçbir etkisi yok. 7 Haziran 2015 Tarihinde yapılacak olan Milletvekili seçimlerinde Muğla’dan parti farkı gözetmeksizin sorunlara sahip çıkacak etkili Milletvekili çıkması gerektiğini’ belirtti.

Toplantıda bizler Fethiye Deniz Ticareti konusunda çok yararlı bilgiler öğrendik. Fethiye’de gerçekten Deniz Ticaretinin gelişmesi gerekiyor.

     Şaban Arıkan’ın konuşmasından sonra bazı Köşe Yazarı büyüklerimiz ve arkadaşlarımız da toplantıyla ilgili günlük siyasi konularda da değerlendirme yaparak Fethiye Ticaret Odasına teşekkür ettiler.

Fethiye Ekonomisine katkı sağlayacak Deniz Ticaretinin gelecek günlerde gelişmesi için bizlere bu konuda bilgi vermeleri kamuoyunu bilgilendirilmesi açısından önemlidir.

     

 

2587 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,1994
EURO 9,6615
BIST 1,1781
ALTIN 503,17

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle