Hoşgeldiniz  

Demir, “Köylüler 2B’de Sıkıntı Yaşayacak”

admin | 20 Mart 2012 | Güncel A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Orman ve Su İşleri Bakanlığı komisyonunda kabul edilen 2B yasa teklifi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Halkın beklentilerinin karşılanacağı belirten Milletvekili Demir, ülkemizde bulunan 410 bin dekar 2B arazisinden 300 bin dekarlık bölümünün satılacağını söyledi. Öte yandan önümüzdeki haftalarda görüşülecek olan büyükşehir yasa tasarısına da değinen Demir, “Muğla’nın büyükşehir olması konusunda endişelerim var. Çünkü köy ağırlıklı bir ilde yaşıyoruz. Köylere yapılacak hizmetler planlanacak” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir yaptığı açıklamada, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı komisyonunda geçen hafta 2B yasa teklifi görüşüldü. Muhalefet ve iktidar birçok konuda görüşünü aktardı. Orman köylülerin ödeme güçlüğü göz önünde bulundurularak, belirlenen rayiç bedelin yüzde 50’si ile komisyondan geçti. Genel olarak halkın beklentilerini sağlayacak bir şekilde, uzlaşı içinde komisyon süreci tamamlandı. Ülkemizde 410 bin dekar 2B arazisi var. Bunun yaklaşık 300 bin dekarlık bölümü satılacak. Muhalefetin taleplerinin bir kısmı da kabul edilerek, bu tasarı genel kurula geliyor” diye konuştu.

“HALKIN BEKLENTİLERİ KARŞILANACAK”

Ödeme konusunda sağlanacak olanaklar konusunda görüşler bildirildiğini ifade eden Milletvekili Demir, “Orman köylüleri bu arazileri alırken gerçekten bir sıkıntı yaşayacaklar. Böyle bir imkanları yok. Mülkiyet sorunu çözülemedi, bunlardan en önemlisi de 2B arazileriydi… Bunların cüzi bir fiyata veya ücretsiz verilmesi talebinde bulunuldu. Fakat iktidar partisi bunu kabul etmedi. Ortak noktada buluşuldu. Geçmiş yıllarda açılan davalar düşecek. Ecrimisil ödeyenlerin fiyatları aşağıya çekilecek. Türkiye’nin önemli bir sorunu çözülmüş olacak. Önümüzdeki hafta son rötuşlar yapılacak ve 2B ile insanların beklentileri büyük oranda karşılanmış olacak” ifadelerini kullandı.

“YASALAR KAPALI KAPILAR ARKASINDA HAZIRLANIYOR”

“Adalet ve Kalkınma Partisi, yasaları konusunda pek açık değil” diyen Demir, “Yasaları kapalı kapılar arkasında hazırlama alışkanlıkları var. Milletvekilleri olarak bazı şeylerden son dakikada haberdar oluyoruz. 16 büyükşehir belediyesinin sayısı 29’a yükselecek. Bu yerler içerisinde Muğla da var. Tasarı önümüzdeki haftalarda İçişleri Bakanlığı komisyonuna gelecek ve görüşülecek. Tasarının detayı o zaman belli olacak. Bu kapsamda belde belediyeleri ortadan kalkıyor. Onların ilçe belediyesine bağlanması söz konusu. Muğla’nın büyükşehir olması konusunda endişelerim var. Çünkü köy ağırlıklı bir ilde yaşıyoruz. Köylere yapılacak hizmetler planlanacak. Orada bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum. İlçe sayısını arttırarak bunun önüne geçebileceğimizi düşünüyorum. Seki Beldesi’nin ilçe olması için bir kanun teklifi verdim” şeklinde konuştu.

323 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4565
EURO 9,0358
BIST 10,1711
ALTIN 437,34

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle