Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

CKD Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Korubükü Köyünde kutladı.

Erkan Ilik | 10 Mart 2014 | Genel, Güncel A- A+

CKD Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Korubükü Köyünde kutladı.

Dünya Emekçi Kadınlar gününde, Cumhuriyet Kadınları Derneği Fethiye Şubesinin üyeleri Fethiye’de Beşkaza Meydanındaki törenin ardından Korubükü köyüne giderek toplantı yaptılar. Bu toplantıda dernek başkanı Dr. Nalan Ünal bir konuşma yaptı.

Nalan Ünal konuşmasında; “1957 yılında Amerika’da bir dokuma fabrikasında çoğu kadın olan işçiler ücret ve çalışma şartlarının iyi olmaması nedeniyle greve gidince baskı ile karşılaştılar ve fabrikaya kilitlenen kadın işçilerin 129 u,çıkan yangında hayatlarını kaybettiler.8 Mart’ta olan bu hadise sonraki yıllarda tüm dünyada ve bizde “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başladı. Dünya nüfusunun yarısını teşkil eden kadın nüfusu, ne dün, ne de bugün hak ettiği yerde değildir. Sahip olduğu mal vardığı ve ücreti, erkeklerden daima az olmuştur ve emeğine saygı duyulmadığı gibi, her türlü tacizin mağduru olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Eğitilmemiş, cahil bırakılmış, aşağılanmış sadece cinsel meta ve çocuk doğurma aracı olarak görülmüş kadına yapılan haksızlığı kınıyoruz. Ancak önce kadının bizzat kendisinin kendi değerini bilmesi, bilinçlenmesi, kimseye boyun eğmemek için ekonomik önden özgür ve her konuda söz sahibi olduğunun farkında olması gerekmektedir. Köylerde üretimin neredeyse tamamını yapan kadınlarımızın emeğine sahip çıktığını, bu konuda çok bilinçli olduğunu, 1,5 senedir Fethiye’nin köylerini yerel tohum üretimi projemiz sebebiyle dolaştığımız için biliyoruz. Bu projeyi hep birlikte geliştirip genişleteceğimize inanıyoruz.”dedi.

Dernek üyeleri beraberlerinde getirdikleri Tohum Takas Şenliği sırasında toplanan çeşitli ürünlere ait tohumları dağıttılar.(FG)

CKD Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Korubükü Köyünde kutladı (4)_640x480 CKD Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Korubükü Köyünde kutladı (3)_640x480 CKD Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Korubükü Köyünde kutladı (2)_640x480 CKD Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Korubükü Köyünde kutladı (1)_640x480 CKD Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Korubükü Köyünde kutladı (5)_640x480

 

1335 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle