Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Buzdolabından Kuluçka Makinesi Yaptı

Erkan Ilik | 31 Mart 2014 | Güncel A- A+

Buzdolabından Kuluçka Makinesi Yaptı

Fethiye de beslediği tavuklardan verim alamayan üniversite öğrencisi 24 yaşındaki Raşit Sabancı, civciv üretmek için buzdolabından kuluçka makinesi yaptı. Fethiye’nin Karaçulha Beldesi Çardak Mahallesi’nde oturan Anadolu Üniversitesi Maliye Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Raşit Sabancı, beslediği tavuklardan yeterli verim alamayınca kuluçka makinesi yapmaya karar verdi. Öncelikle makinenin projesini hazırlayan Sabancı, daha sonra eski bir buzdolabı satın alarak işe başladı. Merdaneli çamaşır makinesi, sera şanzımanı, fırın, ampul, termometre ve domates kasası kullandığı kuluçka makinesini 20 günde tamamlayan Sabancı, montaj aşamasında babası 56 yaşındaki Hıdır Sabancı’dan da yardım aldı.

YÜZDE 80 BAŞARI ELDE ETTİ

Raşit Sabancı 1000 yumurta kapasiteli kuluçka makinesine 300 yumurta koyarak 1 ay önce üretime başladı. Yumurtalarından yüzde 80 oranında civciv çıkarmayı başaran Sabancı’nın kuluçka makinesi, koşularının da dikkatini çekti. Mahalleliler civciv çıkarması için Sabancı’ya yumurta getirmeye başladı.

İçerdeki sıcaklığı 37,5 derecede sabitleyen makine yumurtaları döndürerek, eşit derecede ışık ve ısı almasına olanak sağlıyor. Makinenin içinde nem oranı yüzde 60 civarında tutulurken, 21 gün süren kuluçka döneminin sonlarına doğru nem oranı yükseltiliyor.

15 TL ELEKTRİK YAKIYOR

Beslediği tavuklardan verim alamadığı için kuluçka makinesi yapmaya karar verdiğini anlatan Raşit Sabancı, makinenin 2 parçası dışında tamamen 2’nci el makine parçalarından oluştuğunu söyledi. Bir tavuğun kuluçka döneminde en fazla 11-12 civciv çıkarabildiğini kaydeden Sabancı, “Bu makinede ise 21 günde 1000’e yakın civciv çıkarabiliriz. Makine bir tavuğun yumurtaya sağladığı ısı, nem ve döndürme işlemlerini otomatik yapıyor. Makinede, içindeki ısı derecesini sabit tuttuğu için buzdolabı kullandık. 21 günlük kuluçka süresinde 15 TL elektrik yakıyor. Tek harcamamızda bu.” diye konuştu.

Daha büyük ve farklı işlere yarayan makinelerde yapabileceğini anlatan Sabancı, “Bunları yapmak için maddi imkânlar gerekiyor. Şimdilik imkânımız bu makineye el verdi. Ancak ilerleyen günlerde benzer makineler yapmak için çalışmalarım var.” diye konuştu(FG)

Fethiye- Buzdolabindan kulucka makinesi yapti6_640x427 Fethiye- Buzdolabindan kulucka makinesi yapti7_320x480 Fethiye- Buzdolabindan kulucka makinesi yapti8_640x427

3358 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle