Hoşgeldiniz  
................................................

BÜYÜK FOTOĞRAF/ MEHMET UÇAR’ın Kaleminden, “BAŞBAKAN’A AÇIK MEKTUP”

Erkan Ilik | 27 Nisan 2014 | Genel A- A+

BÜYÜK FOTOĞRAF/ MEHMET UÇAR BAŞBAKAN’A AÇIK MEKTUP

Sayın Başbakanım, 17 yıldır ülkemize fedakârca hizmet eden bir eğitim gönüllüsüyüm. Peşinen belirteyim sizi zor durumda bıraktığını iddia eylediniz paralel yapıyla(!) da harbiden bir bağım yok. Ayrıca herhangi bir anlayışla gönül bağı olan insanları topyekûn potansiyel suçlu olarak görmek de vefaya sığmaz. Biliyorum sizin çok değerli vakitlerinizi alacağım ama artık mızrak çuvala sığmıyor, yazmasam olmaz. Söyleyeceklerimi, memleketimizin sayıca en büyük eğitim sendikaları, üyelerinin her birine makam aramaktan yorgun düştüğü için zannediyorum haklı olarak size iletememişlerdir.  Ayrıca bakanlığa şu ana kadar nezaret eden birbirinden değerli büyüklerimiz tam meseleye vukufiyet kesbettiklerinde sizce malum bizce karanlık sebeplerle görevden alındıkları için sorunları aktaramamış olabilirler. Yaparsanız bunu siz yaparsınız; aynı yerel seçimlerde sizin çalışıp birilerinin belediye başkanı, il ve belediye meclis üyesi hatta muhtar olması örneğinde yaşandığı gibi.

Sayın Başvekilim,  Hakkınızı yiyemeyiz, ülkemizin kangrenleşmiş hemen bütün sorunlarına el attınız iktidarınız esnasında. KEY ödemeleri, konut üretimi, paradan altı sıfır atılması, ekonomik istikrarın sağlanması ve yatırımların artması, bölünmüş yolların yapılması, yenihavaalanlarının inşa edilmesi, Marmaray Projesi, üçüncü köprü, üçüncü havalimanı, kanalistanbul, seçimlerin zamanında yapılması, hak etmediği halde bir çok racule makam mansıp sağlanması, askeri bağımsızlığımızı temin eden yatırımlara öncülük edilmesi,  inançların önündeki engellerin kaldırılması, engellilerin hayata bağlanması, derin güçlere haddinin bildirilmesi hizmetlerinizin bazıları olarak sayılabilir. Kuşkusuz şu an bir çırpıda aklıma gelmeyen daha pek çok alanda ciddi hizmet ederek sizi sevmeyenlerin bile takdirini kazandınız. Ancak eğitim konusunda üzülerek ifade edeyim, kitapların ücretsiz dağıtılması ve okulların teknoloji çöplüğüne dönüşmesi dışında bir icraatınızı göremedik. Kabul imam hatip okullarını açarak dini eğitime de zemin hazırladınız; amma velâkin iki kız babası ve bir veli olarak da görüyor ve eriyorum; nesillerimizi kaybediyoruz ve herkes susuyor.

Sayın devletlûm, İşte geldiniz görünen o ki cumhurbaşkanlığına doğru işte gidiyorsunuz. İhtimal ki sizin elinizi kolunuzu bağlayacaklar reisi cumhurluğunuz sırasında. Siz bakmayın istemezük deyü bağırıp çağırmalarına. Muhalefetin tamamı bile sizin cumhurbaşkanı olmanızı belki rahatlarız bize de gün doğar diye dört gözle bekliyor. Kendi partinizin mensupları dahi gizli saklı toplantılar yapıyorlar sizden sonra nasıl olur bu işler, yerimi ne eder de garantilerim diye.  Paralel yapılar dâhil birçok cemaat sizden sonrası için Allah ü âlem hemen yanı başınızdakilerle pazarlığa başlamışlardır bile. Bir bildiğim yok inanın ama seziyorum bütün bunları; bilirsiniz müslüman ferasetinden. Benim de arzum sizin reisicumhur olmanız ama bu eğitim meselesi siz giderseniz ne olur diye samimi olarak endişeleniyorum. Çünkü cesaret ve kararlılığınızı takdir ediyor ve aynı durumu eğitim meselelerine şimdiye kadar yönlendirmediğiniz için hem hayıflanıyor hem de size az biraz kızıyorum.

Büyük Fotoğrafın önerisi çok açık Sayın Başbakanım, Nasıl olsa besle kargayı oysun gözünü nevinden sizi arkadan(!) vuran kimi istifalara rağmen kanun çıkarmak için mecliste yeterli gücünüz hala var. Diyorum ki cumhurbaşkanlığına geçmeden evvel okul müdürlerinin görevden alınmasında kullanılan formül bir kez daha çalıştırılsa ve ‘Bundan böyle AK PARTİ hükümetleri boyunca hiç değişmeden Milli Eğitim Bakanı olarak tek bir bakan görev yapar.’ şeklinde bir kanun çıkarılsa yerinde olur. Çünkü ulaştırma ve sağlık hizmetlerindeki başarıyı ve vatandaş memnuniyetini biraz da bu bakanlıklardaki bakan istikrarına borçluyuz. Eğer bunu yaparsanız tıpkı son 12 yıldaki AK PARTİ hükümetleri döneminde sizi en çok eleştiren ve hiç oy vermeyenlerin bile sizin için Allah bu iktidarı başımızdan eksik etmesin şeklinde dua etmeleri gibi bir dua daha alacağınızı şimdiden muştulayayım. Yoksa eğitimin sorunları katmerleşiyor ve nesilleri kaybediyoruz. Demedi demeyin, haberiniz olsun. Reçeteyi mi soruyorsunuz? Bekleyin, onu da bir sonraki yazıda yazacağım. Şimdilik reçeteyi uygulayacak bakanlık makamı için tiyo vereyim: Ya Binali YILDIRIM ya da bendeniz bu işi yapabiliriz. Yanlış anlaşılmasın Nabi Hoca ile bir alıp veremediğim yok. Ona iletişimi bırakıyorum…

751 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle