Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

BU SÖZLER FETHİYE STADINA DA YAKIŞIYOR

Erkan Ilik | 29 Ocak 2014 | Genel, Güncel A- A+

 

BU SÖZLER FETHİYE STADINA DA YAKIŞIYOR

 

 

İsmet İnönü, Türkiye Cumhuriyetinin Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra gelen değerli Devlet adamıdır. Onun ismini ilk defa Bin dokuz yüz yetmişli yılların başında Köyceğiz’in Tepearası İlkokulunda öğrenci olduğum dönemde duymuştum.

     O yıllarda İsmet İnönü’yü bize Kurtuluş Savaşı yıllarında Batı cephesi komutanı, CHP Genel Başkanı ve Atatürk’ün silah arkadaşı diye öğretmişlerdi.

Ayrıca bizim çocukluk yıllarımızda Radyoda her gün akşam saat 19.00 da Ana haber bülteni okunur ve o zaman haberlerin okunduğu Radyolarda vatandaşlar ajansları dinleyelim diyerek haberlere çok ilgi gösterirlerdi. Bu sırada bizlerde büyüklerimizin yanında haberleri dinlerken o tarihlerde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Malatya milletvekili olan İsmet İnönü’nün sesini de duyardık.  
İsmet İnönü, Atatürk’le beraber Türkiye Cumhuriyeti’ne yön veren ve Atatürk’ün 10 Kasım 1938 tarihinde ölümünden sonra ülkemizin demokrasiye geçmesini sağlayan bir Devlet adamıdır.

1945 yılında Türkiye’nin çok partili sisteme kavuşmasından sonra 14 Mayıs 1950 seçimlerinde Demokrat Parti’nin tek başına iktidara gelmesinden sonra iktidarı sorunsuz bir şekilde Demokrat Parti’ye devrederek ne kadar demokrasinin bilincinde olduğunu göstermiştir.
İsmet İnönü’nün 1936 yılında Başbakanlığı zamanında Gençlik ve Spor konusunda tarihe geçmiş sözü vardır. Bu söz bu gün Ankara’da 19 Mayıs stadının Batı yönünde Mermer üzerine büyük harflerle ‘TÜRKİYE’Yİ İDARE EDENLER STADYUMU HER YERE MEKTEP GİBİ KURMAYA ÇALIŞACAKLARDIR. TÜRKİYE’NİN İSTİKBALİNİ İDARE EDECEK OLAN GENÇ NESİL, AÇIK HAVADA, AÇIK MEYDANLARDA YETİŞECEKTİR. 15.12.1936

İSMET İNÖNÜ BAŞBAKAN
Merhum İsmet İnönü’nün Gençlik ve spor açısından tarihe geçmiş bu sözü yenilenmiş Fethiye Şehir Stadına ne kadar güzel yakışır.

 

368 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,7660
EURO 10,3245
BIST 12,0573
ALTIN 493,63

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle