Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Boğa’dan Vekillere Hal Yasası Dersi

admin | 14 Aralık 2011 | Güncel A- A+

Milletvekili, Plan ve Bütçe komisyonu üyesi Ali BOĞA, 2012 yıllında yürürlüğe girecek olan ve kamuoyunda “Hal Yasası” olarak bilinen “5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun”la ilgili olarak yaş meyve ve sebze üretiminde önde gelen Antalya, Adana, Mersin, Hatay, Muğla, Aydın illerinin AK Partili Milletvekillerine yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. 11.12.2011 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonu salonunda Ali BOĞA’nın moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda Ali BOĞA, sözkonusu kanunun kendi müsteşarlığı döneminde Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca hazırlandığını ve 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan kanunun yaş meyve ve sebze üreticileri, tüketiciler ve belediyeler açısından çok önemli yenilikler getireceğini belirterek toplantıda, ülkemizde yaş meyve ve sebze ticaretinin 60 milyar Dolarlık bir sektör olduğunu ve sektörde 23 milyar Dolar tutarında kayıtdışılık olduğunu belirterek, uygun olmayan depolama, taşıma ve sunma koşullarından dolayı toptan üretimin yüzde 25’inin zayi olduğuna dikkat çekti HAL YASASININ GETİRDİĞİ YENİLİKLER

Hal Kayıt Sistemi kurulacaktır. Böylece ülkemizin herhangi bir yerinde alım ve satıma konu sebze ve meyvelerin miktar ve fiyatlarına ulaşılabilecektir. (Örneğin; Antalya’daki bir domates üreticimiz, domatesin o gün için İstanbul veya İzmir İlinde oluşan fiyatlarını hal kayıt sistemini kullanarak görebilecektir.)

Toptancı haline bildirimde (Hal Kayıt Sistemine) bulunmak kaydıyla genel olarak hal dışında da toptan alım satım yapılabilecektir.

Meslek mensupları kayıt altına alınacaktır. Böylece üreticiler mallarını satacakları tacirlerin irtibat bilgilerine erişebilecek ve onlar hakkında bilgi sahibi olabilecektir. (Örneğin, Aydın’da incir üreten ve oluşan yüksek fiyatlar nedeniyle bu ürünlerini İstanbul’da pazarlamak isteyen bir üreticimiz, mallarını pazarlayabileceği meslek mensuplarının iletişim bilgilerini hal kayıt sistemi ile anında görebilecektir. Bunun yanında, tarlasına gelerek malını satın almak isteyen kişilerin, geçmişteki ticari durumunu ve faaliyetlerini hal kayıt sistemi üzerinden anlık olarak sorgulayabilecektir.)

Üreticiler, ürünlerini daha çok kar edebileceği pazarlara yönlendirebilecek, geleceğe yönelik planlama yapabilecek ve tacirler karşısında daha güçlü bir pozisyonda bulunabilecektir.

Hal içi ve dışı işlem maliyetleri azaltılacak, böylece;

Tüketici daha ucuza mal temin edebilecek,

Sebze ve meyve fiyatlarının enflasyon üzerindeki olumsuz etkisi giderilecek,

Kayıt dışılık azalacak ve buna bağlı olarak belediye gelirleri artacaktır.

Malların gıda güvenliği analizini yaptıranlar hal rüsumunun yarısını ödeyecektir. Bu sayede malların analizinin yapılması teşvik edilmiş olacaktır.

Malların kaliteli ve standartlara uygun olarak ticareti yapılacak, ürün kayıpları giderilecektir.

Semt pazarları modern bir yapıya kavuşturularak, tüketicilere daha düzenli ve hijyenik bir ortamda alış veriş imkanı sunulacaktır. (Kanunda, malların tüketiciyle buluştuğu son noktalardan biri olan ve ülkemiz insanının alışveriş alışkanlıkları arasında önemli bir yer tutan semt ve üretici pazarları da düzenlenmektedir. Bu düzenlemeler içinde, pazar yerlerinin kuruluş ve işleyişi, pazarcıların uymak zorunda olduğu kuralar, bu kurallara uymayanlara uygulanacak cezalar, belediyelerin sorumlulukları yer almaktadır. (Örneğin, Kanunla, pazarcıların yüksek sesle satış yapmaları yasaklanmış, buna uymayanlara da idari para cezası öngörülmüştür)

01.01.2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan Kanun ayrıca toptancı hali bulunan belediyelere gıda güvenilirliği açısından laboratuvar ve soğuk hava depolu paketleme tesisi kurma, çağdaş standartlara ve tüm ticari faaliyetin işleyişine uygun alt yapı oluşturma, elektronik kayıt sistemi tutma vs. gibi yükümlülükler de getirmektedir.

Toplantıda ayrıca Ali BOĞA, belediyelerin şikâyetçi olduğu, halen yürürlükteki halleri düzenleyen 552 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede %2 olan hal içi işlemlerdeki belediye rüsmunun %1’e düşürülmesi ile ilgili olarak Bakanlar Kurulunun, Bakanlığın teklifi üzerine hal rüsumu oranlarını, değişen piyasa şartlarına göre, genel olarak veya mal bazında uygulanmak üzere yüzde doksanına kadar azaltmaya veya artırmaya yetkili olduğunu belirterek işlemlerin kayıt içine girmesiyle belediye rüsum gelirlerinin toplamda artacağını belirtti.

Toplantının sonunda vekiller, böyle bir toplantı düzenlediği için Muğla Milletvekili Ali BOĞA’ya teşekkürlerini ifade ederek belediyelerin hal içi işlemlerden elde edeceği %1 oranındaki rüsum gelirlerinin üretici ve tüketici bölgelerindeki haller arasında en azından eşit dağıtılmasıyla ilgili olarak ortak hareket etme kararı aldılar. Mevcut haliyle Kanun, rüsum gelirlerinin %75’ini tüketici bölgesindeki belediyelere, %25’ini ise üretici bölgesindeki belediyelere veriyor.

 

235 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8003
EURO 9,3509
BIST 10,4219
ALTIN 443,31

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle