Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

Bir Anda Atatürk Geldi Zannettiler…

Erkan Ilik | 19 Şubat 2014 | Genel, Güncel A- A+

Fethiye Rumeli ve Balkan Türkleri Derneği yönetimi ile üyeleri ve Fethiye’de yaşayan Balkan ve Rumeli kökenli Türkler; bundan 91 yıl mübadele ile birlikte Türkiye’ye gelirken, yolculuk sırasında hayatını kaybeden soydaşları için denize çelenk bıraktılar. Vale Bistro Kafe’de düzenlenen etkinliğin ise sürpriz bir konuğu vardı. Atatürk’e benzerliği ile dünyada ün yapan sinema sanatçısı Göksel Kaya idi. Göksel Kaya’yı görenler bir anda Atatürk geldi zannettiler.

Açılış konuşmasını ve sunumunu Gazeteci Erdal Orhan’ın yaptığı etkinliğe; Fethiye Belediye Başkanı ve DP belediye başkan adayı Behçet Saatcı, başkan yardımcısı M. Yılmaz Cesur, Ölüdeniz Belediye başkanı ve CHP belediye başkan adayı Keramettin Yılmaz, MHP belediye başkan adayı Mehmet Üyük ile Ak parti Fethiye ilçe yönetimi, Fethiyespor kulübü başkanı İsmail Öztürk,  Fethiye Rumeli ve Balkan Türkleri Derneği yönetimi ile üyeleri ve Fethiye’de yaşayan göçmen vatandaşlar katıldılar. Ak partili gençlerin kırmızı karanfil dağıttığı etkinliğe;  Ak parti Fethiye belediye başkan adayı Muhsin Eryılmaz ile AK parti Fethiye ilçe başkanı Kadir Sarıhan Ankara’da oldukları için katılamadılar.

Göçmenliğin tarihçesini ve Rumeli ile Balkanlarda yaşayan Türklerin zorlu acı, gözyaşı ve ölüm dolu yolculuklarını anlatan Gazeteci Erdal Orhan konuşmasında “Sırf Türk oldukları ve ırkları, dilleri ve dinleri farklı oldukları için yaşadıkları yurt edindikleri topraklardan Anadolu topraklarına hayatlarını kaybederek göç etmişlerdir. Göç kelimesi ile acı kelimesi aynı iç içe olmaktadır. Osmanlı’da özel eğitimden geçen kültürümüzü çok iyi bilen ve Balkanlara giden soydaşlarımız yurt edindikleri topraklarda zor bir mücadeleden sonra buralarda diğer toplumlarla bir arada yaşayan soydaşlarımız zorunlu göç ile evlerini ve yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalmışlardır. Aylarca süren bu zorlu yolculuklarda katliama uğramışlar ve birçoğu da bakımsızlıktan, hastalıktan hayatlarını kaybetmişlerdir. Fethiye’de de ve ülkemizde yaşayan göçmen kardeşlerimizin yaktıkları acı dolu türkülerini hepimiz iyi biliriz ve dinleriz. Dünya tarihinde bir benzeri olmayan bu insanlık dışı olay sonucunda milliyetinden, dininden ve dilinden ötürü zorla yaşadıkları topraklardan kopartılan insanlarımız Anadolu topraklarında da zorlu bir hayat geçirmişlerdir” dedi.

Erdal Orhan konuşmasından sonra Fethiye Belediye Başkanı ve DP belediye başkan adayı Behçet Saatcı, CHP belediye başkan adayı Keramettin Yılmaz, MHP belediye başkan adayı Mehmet Üyük ile Ak parti Fethiye ilçe yönetiminden bir genç birer konuşma yaptılar. Siyasilerin konuşmasından sonra Fethiye’nin tanınmış simalarından aynı zamanda göçmen olan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı ve derneğin kurucularından Rafet Tuna bir konuşma yaparak göç öyküsünü anlattı. Rafet Tuna’nın konuşmasından sonra etkinliğin sürpriz misafiri Atatürk’e benzerliği ile dünyada ün yapan sinema sanatçısı Göksel Kaya bir konuşma yaptı. Göksel Kaya konuşmasında “Dünyada fiziksel olarak Büyük Önder Atatürk’e en çok benzeyen tek şanslı kişi benim. Ama her zaman her gittiğim yerde şunu söylüyorum. Mustafa kemal Atatürk’e kimse benzeyemez” diyerek Atatürk’e benzerliği nedeniyle yaşamış olduğu anıları anlattı. Etkinliğin sonunda ise Fethiye Rumeli ve Balkan Türkleri Derneği başkanı Mehmet Tokgöz ve dernek üyeleri ile belediye başkan adayları ve Atatürk’e benzerliği ile dünyada ün yapan sinema sanatçısı Göksel Kaya mübadelenin 91. yıldönümü nedeniyle hayatını kaybeden soydaşlarımız için denize çelenk bıraktılar.(FG)

IMG_2594_640x427 IMG_2606_640x427 IMG_2611_640x427 IMG_2622_640x427 IMG_2625_640x427 IMG_2630_640x427 IMG_2635_640x427 IMG_2645_640x427 IMG_2647_640x427

1036 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,7718
EURO 10,3176
BIST 12,0812
ALTIN 493,38

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle