Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................

BENCİLLİK ÇAĞI

6. Mehmet Uçar | 28 Mart 2016 | KöşeYazar A- A+


BENCİLLİK ÇAĞI

 

‘Her yer karanlık…’ Bu öbek, Tanzimat şairi Abdülhak Hamit Tarhan’ın karısı Fatma Hanım’ın ölümü üzerine yazdığı o ünlü ‘Makber’ şiirinde geçiyor. Eşinin konulduğu kabri ve dünyada yalnız başına kalınca kendisine zindan olan hayatı bu şekilde betimliyor üstat Tarhan. Gerçekten öyledir, her yer karanlıktır, ölen kadar geride kalanlara da artık. Etrafımızdan, hayat devam ediyor, tesellilerine muhatap olsak da en azından bir süre yaşayan bir ölü modundan çıkamaz ve  hayatın o diriliğinden hiçbir emare taşımayız.

Bir insanın ölümü eşini böyle bir karanlığa iterken ya arzın her yeri terör olaylarıyla çalkalanıyor ve kimin nerede, hangi terör saldırısına kurban gideceği meçhul hale geliyorsa tüm insanlığı zifiri karanlığın kuşattığı söylenemez mi? Bir gün ülkemizin en büyük şehirlerinin göbeğinde, bir gün Fransa ve Belçika’nın başkentlerinde, bir gün Afganistan’da, bir gün Irak’ta ve Suriye’de kısaca her an her yerde karşımıza çıkan ve masum insanları tarifsiz acılara gark eden terörün karanlık yüzü ve nedenleri cidden irdeleniyor mu?

Bugün için terörün kaynağı olarak görülen Ortadoğu coğrafyasını ele aldığımızda zengin yer altı kaynaklarına rağmen neredeyse mutlu bir insana rastlamak oldukça güç. Niye peki, son ve hak din İslam’a inanan, her türlü zenginliğin içinde yüzen bu bölgenin insanları huzurdan niçin nasipdar değiller? Yani dinleri ve zenginlikleri onları huzura ulaştırmada yetersiz mi kalıyor dersiniz? Sebep ne olabilir bu acılara; kılınan onca namaz, tutulan oruçlar ve yapılan içli dualar kabul görmüyor mu yoksa? Eğer öyleyse, neden?

Batı uygarlığında ekonomik göstergeler, özgürlük nakaratları, sanattaki akıl ve gerçek ötesi akımlar, politik seçenekler, yaratılışın özüne dair araştırmalar, sporun birleştirici ruhu sloganları ve bilimsel buluşlar zirvedeyken sahiden bu düzey, birim insanın mutluluğunu sürekli perçinleyen bir işlev icra ediyor mu? Bir an medeniyetin(!) dünyanın diğer coğrafyalarını topyekun sömürmesini unutalım; batı insanı gerçekten mutlu mu? O zaman bireysel silahlanma ve uyuşturucu müptelalıklarını nasıl izah edeceğiz?

Peki yenidünya yani hepimizin rüyalarını süsleyen Amerika kıtası çok mu mesut bir hayat sürüyor? Siz boş verin Hollywood film endüstrisinin parlattığı cazip hayatları; asıl, yaşamın insana dokunan yüzüne bakalım. Mesela en basitinden obeziteyi niye çözemiyorlar, o kadar gelişmeye rağmen ne diye zenginler de fakirler gibi aynı güvenlik sorunlarıyla boğuşuyorlar, diğer ülkelere burnundan kıl aldırmaz raconlar keserken bir fırtınada şehirlerini ve insanlarını korumaya gücü neden yetmiyor yeryüzü ejderhasının?

Ne gariptir ki insanoğlu, geleceğe dair araştırmalar yapmak üzere Mars’a uzay araçları gönderdiği çağımızda bakıyorsunuz hala en ilkel zamanlardakinden de vahşice öldürme yöntemlerini kullanmaktan ve o öldürme hazzını tatma girişiminden hiç geri duramıyor. Sorsak psikologlar bizlere bu tezadın bir dolu nedenini sayabilir; ancak hakikatteki bu ironik açmaz, sürekli bir ilerleme halinde olduğunu iddia eden hedonizmin esiri insanın bencilliğinin ve onun ötesinde ilahlık iddiasının dışında ne ile açıklanabilir ki?

Eşref-i mahlukat olarak vasıflandırılan biz insanların şu cüretine bir bakar mısınız siz? Bencilliğinin doruklarında uçarken, süper egonun hırçın dalgalarında adeta sörf yaparken terör geliyor ve ona acizliğini hatırlatan bir manivela oluyor. Üstat Sezai KARAKOÇ, Hızırla Kırk Saat’te ‘İnsanlar havada uçtu ama yerde öldüler’ diyordu naifçe. Bugün, ‘acziyet’ temasını daha yoğun ve sürekli biçimde insanlığa sezdirecek şiirlere gereksinim var. Yoksa çağımız antik Yunan’daki gibi insan, pardon ilah(!), savaşlarına hazır olmalı…

mehmetucar

2529 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,2837
EURO 9,7571
BIST 1,1753
ALTIN 500,71

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle