Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Belediye Ovacıklı Mehmet’i unutmadı…

admin | 06 Şubat 2012 | Güncel A- A+

Ovacıklı Mehmet Çavuş’a ait mezar Fethiye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından düzenlendi. Fethiye’nin işgali sırasında ilk kurşunu atan ve hikâyesiyle göz yaşartan Ovacıklı Mehmet’i unutmayan Fethiye Belediyesi, kahramanı mezarı başında andı. Kahraman Mehmet Çavuş’u mezarı başında anan torunlar, “Fethiye Belediyesinden Allah Razı olsun. Başkanımıza teşekkür ederiz” dediler.Soyadı kanununun çıkarılmasından sonra kendisine Tunçyürek soyadı verilen Ovacıklı Mehmet Çavuş,  1936 yılında maden naklinde kullanılan dekovil vagonunun altında kalarak hayatını kaybetti. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın talimatı ile ilk kurşunu atan manganın komutanı olan Ovacıklı Mehmet Çavuş’un yakınları ile görüşülerek mezarı yeniden düzenlendi. Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur, Araştırmacı Ünal Şöhret Dirlik, AR-GE Sorumlusu Hasan Recai Şeker ve Ovacıklı Mehmet Çavuşun yakınlarının katıldığı bir törenle mezarı başında anıldı.

Cesur “Kahramanlar Kolay Yetişmiyor”

Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur, “Türkiye herkesin gözü önünde bir ülke. Herkesin Türkiye’de gözü emeli var. Dünya’nın belki en güzel ülkesi, Fethiye’de ülkemizin en güzel bölgelerinden bir tanesidir. Ovacıklı Mehmet Çavuş Yunan İşgalinde ilk kurşunu atan insandır. Birde kahramanlar kolay kolay yetişmiyor. Biz maalesef kahramanlarımızı hapis’e doldursakta, Mehmet Çavuş kahramandır. Kahramanlık bir noktada saldırıp bir daha geri dönmemektir. Herkez kahramanlık yapamaz. Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Torunlarına da sağlık, sıhhat ve esenlikler diliyorum” dedi.Başkan yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur’un ardından bir konuşma yapan Araştırmacı Yazar Ünal Şöhret Dirlik, Ovacıklı Mehmet Çavuş’un hayatı hakkında bilgiler verdi.

“Kurtuluş Savaşına böyle katıldı”

“Fethiye’nin İtalyan’lar tarafından işgali sırasında, bir grup İtalyan askerinin arasında bir Rum doktorun da karaya çıkmak istemesi üzerine Türk askeri tarafından Rum doktorun çıkmasına izin verilmez. Ancak, doktor dönüşte el ve kol hareketleri ile karadaki asker ve sivillere hakaret eder. Ovacıklı Mehmet Çavuş’un Mangasındaki bir asker, tek kurşunla doktoru vurur. Daha sonra İç Anadolu’ya giderek Kurtuluş Savaşına katılır. Savaşın bitişiyle beraber tekrar Fethiye’ye döner”

456 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8336
EURO 9,4586
BIST 10,5189
ALTIN 456,41

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle