Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

Bedensel Engelliler Farkındalık Kermesi

Erkan Ilik | 03 Şubat 2014 | Genel, Güncel A- A+

Bedensel Engelliler Farkındalık Kermesi

Fethiye Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği tarafından engellilere dikkat çekmek amacıyla kermes tertiplendi. 2013 yılı içinde Ali Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu karşısında açılan parkta yer alan dernek yönetim merkezi en yoğun günlerini yaşadı. Kermese Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mehmet Üstün, Fethiye’deki rehabilitasyon merkezlerinin yöneticilerinin yanısıra CHP Fethiye Belediye Başkan Adayı Keramettin Yılmaz’ın eşi Ümit Yılmaz da çalışmalarda yer aldı. Fethiye evi gönüllülerinin ve Başkan Behçet Saatcı’nın eşi Nesrin Saatcı’nın da katıldığı kermes ile engellilerin sorunlarına dikkat çekilmek istendi. Özellikle park da engellilerin de spr yapabilecekleri şekilde spor aletlerinin olduğuna vurgu yapılırken, Fethiye Bedensel engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Bozbaş engellileri parka davet ederek, “birbirimizi ancak biz anlarız gelin hem parkımızı kullanalım hem de dayanışmamızı artıralım.”çağrısında bulundu. Mustafa Bozbaş yaptığı açıklamada, “engellilerin sorunlarını da aktarark her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. Bunun bilincinde olunması gerekir.”ifadelerini kullandı. Bozbaş açıklamasında; “Engelli kimdir? Engellilik insanlığın ortak sorunudur. Fiziksel veya zihinsel bir sorunu nedeniyle hareketleri, fonksiyonları, duyuları kısıtlanan ya da işlevlerini hiç yerine getiremeyen bireylerdir. Engellilik genetik olabildiği gibi anne karnındayken engel şekillenebilir, doğum esnasında olabilir, sonradan geçirilen bir kaza sonucu olabilir, bir hastalık sonrası olabilir. Nedeni ne olursa olsun bir insanın kendi engeli ile baş başa kalması veya başkasının yardımına mahkûm olması, şüphesiz yaşamın zor evreleridir. Aile içerisinde engelli bir bireyin bulunması mutlaka ailenin bütün hayatını etkiler.  Engellilerin en büyük problemlerinden biri, sosyal çevrenin bireye yaklaşma biçimidir. Hafif engelli durumda olanlar kendi özel ihtiyaçlarını (yemek, tuvalet vs.) karşılayabilirler. Ağır engelliler ise özel veya yaşamsal ihtiyaçlarını ancak bir başkasının yardımıyla karşılayabilirler. Engellilerin  öncelikli olarak kültürel, sosyal ve eğitim anlamında daha etkin bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 2014 yılı yoğun bir çalışma yılı olsun.

Başta zihinsel, bedensel, spastik, görme, duyma ve benzeri tüm engel gruplarını içine alabilecek şekilde toplumdaki tüm engellilerin sosyal hayata daha etkin katılmalarının önündeki engelleri kaldıran sistemi uygulamayıp engellilerin el becerilerinin geliştirilmesi çeşitli eğitim konularında eğitici kurslar düzenlemeli.

Bedensel engellilerin günlük hayatta sorunlarını en aza indirilmesi yönünde neler yapabiliriz?Engelli kişinin bir çok sağlık sorunu, psikolojik sorunu olabilir ama en önemlisi  bence mimari engeller dolayısıyla gideceği yere gidememesidir.

Engelli insanlar ne gibi zorluklar çeker ?  Onların hayatını kolaylaştırmak için neler yapabiliriz.
Engellilerin topluma katılmalarının önündeki en büyük engellerden biri de ulaşım, fiziksel çevre ve konut sorunudur. Engellilerin içinde yaşadıkları fiziksel çevre, sahip oldukları fiziksel işlev bozuklukları yetersizlikleri ve bunun yol açtığı sınırlamalar yüzünden büyük önem taşımaktadır.
Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar:

1- Fiziksel Sorunlar
a- Altyapı ve Üstyapı sorunları ve Çözüm Önerileri
b- Ulaşım sorunları ve Çözüm Önerileri
2- Sosyal Sorunlar
a- Negatif Ayrımcılık ve Çözüm Önerileri
b- Sosyal Red, Acıma ve Eksik Görme sorunları ve Çözüm Önerileri
3- Ekonomik Sorunlar
a- Aile desteği açısından ekonomik sorunlar
b- Devlet desteği açısından ekonomik sorunlar
Engelsiz bir dünya yaratmanın mümkün olduğunu biliyoruz. Fethiye’mizde engellerin kaldırılması için her vatandaşımızı, siyasilerimizi ve bürokratları desteğe ve etkin katılım sağlamasını bekliyoruz.

Özetle “insanca ve onurlu bir hayat” istiyoruz.

Bugün engelliler için yaptıklarınız aslında yarınınız için yatırımızındır.

Gelin hep birlikte beyin fırtınası yapalım.

Bizleri bu etkinliğimizde yalnız bırakmayan tüm dostlarıma yürekten teşekkür ederiz.”dedi.(FG)

bedensel engelliler derneği mustafa bozbaş (1)_640x427 bedensel engelliler derneği mustafa bozbaş (2)_640x427 bedensel engelliler derneği mustafa bozbaş (3)_640x427

 

 

1310 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,5430
EURO 10,1290
BIST 11,9198
ALTIN 496,40

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle