Hoşgeldiniz  
..................................................................................

Baltacı, “Balon Patlamıştır”

admin | 09 Aralık 2011 | Güncel A- A+

Birlik Haber – Sen Muğla İl başkanı Salih Baltacı haklarımızı almak için uğraşıyoruz.”dedi. Baltacı yaptığı yazılı açıklamada, “YPK kararı ve 666 sayılı khk ile ilgili aylardır ‘’çok güzel olacak’’ diye balon şişirilmekteydi ve hepimizin yakından takip ettiği üzere maalesef şişirilen bu balon patlamıştır. Malumunuz olduğu üzere ypk kararı ve 666 sayılı kamu oyunda eşit işe eşit ücret kararnamesi olarak adlandırılan khk ile genelde 399’sayılı khk’ya tabi olarak çalışan sözleşmeli personel, özelde ise ptt personeli için, ne ek ödeme oranı artırılmış, ne de eşit işe eşit ücretten yararlandırılmışlardır. Bizlerin beklentisine cevap vermeyen ve PTT personelinin mağduriyetine neden olan YPK Kararı çıktıktan sonra; Sendikal anlamda üzerimize düşeni yapıp PTT çalışanlarının hakkını arama adına; 3 Kasım ve 23 Kasım 2011 de Ankara Kızılay Meydanında Memur Sen Konfederasyonuna bağlı kardeş sendikalarımızla birlikte eylem yaparak YPK Kararını kabul etmediğimizi belirtip yayınlanan YPK kararını yaktık. Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in Memur Sen’i ziyaretinde ve Memur Sen’in Bakanı ziyaretinde konuya çözüm bulunmasını istedik. Bursa Memur sen İl Başkanlığı binasının açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ’a konu ile ilgili taleplerimiz iletilmiş fakat bu zamana kadar konuya ilgililer tarafından çözüm bulunamamıştır.

Kamuoyu ve PTT Personelinin şunu bilmesi isteriz ki;

Biz üzerimize düşeni yapıp çalışanlarımızın hakkını her türlü platformda arama adına sırası ile bahsettiğimiz eylemlerimize başladık. Bu eylemlerimiz mağdur olan PTT çalışanlarının mağduriyeti giderilip EK YPK Kararı çıkana kadarda devam edecektir. PTT Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan dağıtıcı, memur, teknik personel, şoför, hizmetli, aşçı gibi unvanlardaki personellerin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için çıkmasını istediğimiz EK YPK kararında;

1-) En yüksek Devlet memuru maaşının ek gösterge dahil %67’si oranında şef, amir ve uzmanlara ödenen ek ödeme oranını yerinde bulmakla birlikte bu artış diğer personellerin almış olduğu ek ödeme oranından çok fazla olduğundan bu durum personeller arasında infiale neden olmuştur.

İş yükünün ağırlığını çeken diğer personellerin durumu göz önüne alınarak, personellerin iş verimliliğinin artırılması,moral motivasyonunun yükseltilmesi için ekonomik şartlarda göz önüne alınarak adı geçen diğer PTT personellerinin ek ödeme oranlarının 20 şer puan arttırılması gerekmektedir.

3-)666 sayılı KHK ile KİT’lerde çalışan sözleşmeli personel arasında eşit işe eşit ücret uygulaması göz önüne alınmamıştır.

Şöyle ki Ziraat Bankası ve benzeri birkaç kurumda 399’a tabi olarak çalışan personelin yüksek okul mezunu olanlarının ek göstergeleri 3600 olarak hesap edilirken PTT ‘de ki sözleşmeli personelin en yüksek ünvanda ki yüksek okul mezunu personelinin ek göstergesi 2.200 olarak belirlenmiştir. Eşit işe eşit ücret ilkesi göz önüne alınarak PTT deki çalışanların ek göstergeleri de en düşüğü 3.600 ek gösterge olmak üzere bütün unvan ve kadroların adı geçen diğer kurumlarla aynı orana getirilmesi.

4-) PTT’de görev yapan personelin iş yükü Ziraat Bankası ve benzer diğer kurumlardan çok daha fazla olmasına rağmen, bu kurumlarda yüksek okul mezunu bir memur 2.700-2.800 TL maaş alırken PTT’deki üniversite mezunu bir memur ise en fazla 2.000 TL maaş almaktadır.666 sayılı KHK göz önüne alınarak PTT personelinin maaşlarınında aynı seviyeye getirilmesini talep ediyoruz.

Yağmur, çamur, kar, kış demeden sokakları arşınlayan Posta dağıtıcısı, hastalık nedir bilmeden kişisel ihtiyaçlarını bile iş yoğunluğundan karşılayamayan gişe memuru, dağlarda yollarda gece gündüz demeden çalışan teknik personel ve PTT Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan bütün çalışanlar bu yapılan haksızlığa reva görülmemelidir. Memur Sen’in yetkili olduğu iş kollarının çoğunda çalışan arkadaşlarımız bizlerin yaşadığı bu sıkıntıları artık yaşamamaktadırlar bu yıl iş kolumuzda yetkiyi aldıktan sonra şu müjdeyi vermek isterim ki bizler de artık rahat edeceğiz. Değerli basın Mensupları; YPK Kararı ve 666 sayılı KHK için aylardır şişirilen balonu burada patlatıp PTT çalışanı arkadaşlarımızın EK YPK kararı çıkarılıp hakları alınana kadar eylemlerimizin artarak devam edeceğinin bilinmesini istiyor.”dedi

 

381 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
BIST 10,4091
ALTIN 449,83

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle