Hoşgeldiniz  
................................................ ..........................................................

Asım Cezayirlioğlu’nun Kaleminden “2014 Yerel Seçim Sonuçları Üzerine”

Erkan Ilik | 31 Mart 2014 | Genel A- A+

2014 Yerel seçimlerin genel seçim havasına dönüşmesi sebebiyle seçim sonuçları merak edilen bir durumdu. 17 Aralık süreci sebebiyle seçimler  yerel olmaktan çıkıp genel seçim havasına dönüştü. Partiler açısından gerçek bir kamuoyu araştırması yapılmış oldu. Her parti toplum nezdinde geçerliliğini test etme imkanına erişmiştir.
Bu seçime girilirken nasıl bir atmosfer vardı. Ülkede büyük bir yolsuzluk iddiaları ile seçime gidildi. Bu iddiaya muhatap olan hükümet yani Başbakan ya yargıya gidecekti, ya da bunun doğru olmadığından hareketle mücadele yolunu seçecekti. Başbakan ikinci yolu seçti. Bu yol toplum nezdinde büyük kabul gördü. Tersini de söyleyebiliriz halk yolsuzluk iddialarına pek inanmadı. Muhalefetin topluma pozitif enerji verememesi, yolsuzluk üzerinden seçim siyaseti yapması geçerli olmadı. Burada şunu da belirtelim. Yolsuzluk söylemi daha iyi bir Türkiye ve gelecek vizyonuna ne kadar katkı sağlayabilir? Sorumuz nettir. Sadece yolsuzluktan bahsetmek vizyon sahibi olmak mıdır? Muhalefet toplumun ekonomik durumunu düzelteceğine dair projeler üretememesi bu sonuçların ortaya çıkmasının nedenlerinden biridir.
Türkiye haritasına baktığımızda üç temel tablo ortaya çıkıyor. Ege kıyılarında CHP, bazı yerlerde MHP, Güneydoğuda BDP ve Türkiye’nin tamamına yakın yerde ise Ak Parti’yi görüyoruz. Ak Parti’nin 10 yıllık sürede gerçekleştirmiş olduğu birçok değişim, toplum ile Ak Parti’yi aynı yerde buluşturdu. Ekonomik alandaki değişim, şimdiye kadar dışlanmış olan muhafazakar kesimin taleplerinin bu dönemde hayata geçirilmesi, başbakanın  açık sözlü olması toplumun alt kesimleri tarafından kabul gören bir durum. Bunun yanında Başbakanın bu süreçte toplumla kurmuş olduğu gönül bağı insanların Ak Parti’ye oy vermesini kolaylaştırmakta.
Bu seçimlerin en önemli olayı ise sayın Başbakanın tek başına girmiş olduğu mücadeledir. Seçim öncesinde kendi arkadaşlarına korkmamaları gerektiğini ve daha fazla çalışmalarını ifade etmişti. Malum 17 Aralık süreci nedeniyle bu açıklamayı yapmıştı. Sonuçlar itibari ile başbakanı tebrik etmek lazım. Tek başına girmiş olduğu mücadelede böyle bir sonucun ortaya çıkmasında birinci faktördür. Türkiye genelinde adaylar Başbakan’dan sonra kendilerine pay çıkarmalı. Örneğin 2009’da Ankara’da %38.5 olan oy oranı bu seçimlerde % 44.7 olarak ortaya çıkmasında başbakanın ağırlığı inkar edilemez.
Bu seçimde dikkat çeken bir durum ise Ak Parti’nin kazanmış olduğu yeni iller; Ordu, Kastamonu, Uşak, Balıkesir, Antalya, Artvin, Yalova. Yalova seçimlere çok ilginç sonuçlandı. Bir oy farkla el değiştirdi. Sivas, Gümüşhane ve Şanlıurfa. Her ne kadar Eşref Fakıbaba Ak Parti’ye katılmış olsa da seçimleri bağımsız olarak kazanmıştı.
YSK kesin sonuçları açıklamamış olmakla birlikte Türkiye genelinde Ak Parti 17 Büyükşehir olmak üzere toplam 49 ili kazandı. CHP 7’si Büyükşehir olmak üzere toplam 13 ili kazandı. MHP 3′ Büyükşehir olmak üzere toplam 8 ili kazandı.  BDP 3’ü Büyükşehir olmak üzere toplam 11 ilde ipi göğüsledi.
Türkiye geneline baktığımız zaman Ak Parti %45.6, CHP %27.9, MHP %15.2 ve BDP %4 oy alarak partilerin genel görünümü ortaya çıktı. Ak Parti 11 yıllık sürede girmiş olduğu 8 seçimi de kazanarak kırılması zor bir rekora imza attı. Her seçim biraz daha üzerine koyarak yoluna devam etmekte. Yeni soru ise açık. Önümüzdeki seçimde ne kadar oy alacak?
Başbakan seçimlerin belirgin hale gelmesinden sonra Parti merkezinde bir konuşma yaptı. Balkon konuşması diye tabir edilen konuşmada şunları söyledi; “81 ili muhabbetle kucaklıyorum. Dünyanın tüm dost, kardeş şehirlerini yürekten selamlıyorum. Dünyanın her yerinde zaferimiz için ellerini duaya açan dost ve kardeşlerime teşekkür ediyorum. Kurtuluş savaşı öncesinde olduğu gibi ellerini semaya açarak Türkiye’nin istiklal mücadelesinde dua edenlere teşekkür ediyorum. Elbette en büyük teşekkürü bu aziz millet hak ediyor. Kaosu gördük. Bu milletin, devletin, ülkenin ulusal güvenliğine müdahale, Dışişleri Bakanlığı’nı dinleyecek kadar vatan hainlerini bu ülke tanıma fırsatı buldu. Aziz milletimizin verdiği mesaj çok açık. Milletimiz biz buradayız dedi. Türk milleti geçilmez dedi. Millet, bu milletin sahipleriyiz dedi. Statüko bugün çok büyük bir darbe almıştır. Kirli ilişkiler bugün kaybetmiştir. Vesayetçi odaklar bugün milletten tam bir Osmanlı şamarı yemiştir. Kibir, gurur kaybetmiştir. Harflerinden, manşetlerinden öfke, kan damlayan o kalemler bir kez daha yenilmiştir. Aylardır dudaklarından dualar düşmeyen dedelere, ninelere, çocuklara, gençlere, hanım kardeşlerime, beyefendilere teşekkür ediyorum”.
Sevgili dostlar toplum bu olayı bir mücadele olarak gördü. Zira yerel seçim olmasına rağmen % 38’8’den %45.6’ya çıkmasını başka türlü izah etmek zordur. Son haftalarda meydanlardaki kalabalık da bu durumun bir göstergesi olsa gerek.
asimcezayirlioglu@hotmail.com
1 NİSAN 2014 SALI

497 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2022 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle