Hoşgeldiniz  

Arıcan Kardeş Şehir Gezisinden Döndü

admin | 30 Kasım 2011 | Güncel A- A+

Dalaman Belediyesi’nin “Kardeş Şehir” projesi kapsamında yürütmekte olduğu çalışmalar içinde yer alan Eschweiler ve Rotterdam belediyeleri görüşmeleri programına bu şehirler ve yakın bölgeleri ile görüşme ve toplantı programı yapılmıştı.  Bu kapsamda 17-23 Kasım 2011 tarihleri arasında Muğla Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil, Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz, Dalaman Belediye Başkan Yrd. Kadir Fırat, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yrd. İbrahim Akkaya, Muğla Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Levent Özkan, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan tarafından Almanya ve Hollanda ülkelerine ziyaretler yapıldı. Program kapsamında Köln Başkonsolosluğu’na, Eschweiler Belediyesi’ne, Rotterdam Başkonsolosluğu’na, Charloise Belediyesi’ne, Feyenoord Belediyesi’ne ve Rotterdam Belediyesi’ne ziyaretler gerçekleştirildi.

Ayrıca söz konusu şehirlerdeki ticaret odaları ve işadamı dernekleri ile yapılan görüşmelerde bölgemizdeki girişimciler ile Avrupa’daki Türk girişimciler arasındaki ticari iş birliği fırsatları ele alınmıştır.

Ziyaretlere ilişkin izlenimlerini aktaran FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Almanya ve Hollanda’daki 3. kuşak soydaşlarımızın bu ülkelerin sosyal, ekonomik ve siyasi yaşamında büyük bir ağırlığının olduğunu, özellikle Türk müteşebbislerin başarılı çalışmalara imza attığını vurgulamıştır. Arıcan, bölgemizdeki, Avrupa’da pazar arayışında olan girişimcilerimizin bu ülkelerdeki Türk girişimcileri ile temasa geçmeleri ile bu alanda işadamları derneklerinden oluşan etkin bir ağı kullanabileceklerini ifade etmiştir.

Akif Arıcan, “İlçemiz iklim koşulları sebebiyle 12 ay turizm yapılabilecek potansiyeli içinde barındırıyor. Bu itibarla Hollanda ve Almanya’da gerçekleştirdiğimiz temaslarda orta yaş ve üstü Alman ve Hollandalıların kış tatillerini ilçemizde geçirmeleri konusunda bazı girişimlerde bulunduk. Bu girişimlerimizin olumlu etkilerini yakın bir zamanda göreceğimizi umut ediyorum. Ayrıca ilçemizin turizm yanında önemli bir tarım merkezi olması sebebiyle dünyanın en büyük tarım ihracatçısı konumundaki Hollanda’nın kullandığı ileri tarım tekniklerini görmek amacıyla örtü altı tarım yapılan bir çiftliği ziyaret ettik. 25 dönüm arazi üzerine kurulan serada yılda üç kez ürün alınmakta ve sulama ve iklimlendirme dahil tüm sistemlerinde ileri teknoloji kullanılmakta. İlçe tarımımızın daha ileri noktalara taşınması amacıyla tarımdaki bu ileri teknolojilerinin mutlaka kullanılması gereklidir.” dedi.

274 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4186
EURO 9,0091
BIST 10,1436
ALTIN 442,56

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle