Hoşgeldiniz  

ANNE BABALAR DİKKAT

admin | 19 Eylül 2011 | Güncel A- A+

Eğitim Öğretim döneminin başlamasıyla birlikte okul bahçelerini dolduran velilere çok önemli uyarılar geldi. Fethiye Rehberlik ve Araştırma Merkezi Rehber Öğretmeni Yelda Yıldız anne ve babaların çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilgiler verdi. Yıldız, “Okul korkusunu çocuklarda okulda oluşan yoğun sıkıntı ve huzursuzluk hissi nedeniyle okula gitmek istememe ve okulda yalnız kalamama durumu olarak tanımlamak mümkündür. Çocuklarda her yaşta çıkabilecek bu durum, anaokuluna giden ve başlayan çocuklarda sık görülür. Okul korkusu olan çocuklar ve aileleri üzerinde yapılan birçok araştırmada şu sonuçlar görülmüştür: Anne-baba çocukla ilişkilerinde aşırı verici, koruyucu kollayıcı bir tutum takınmaktadır. Çocuğun yapabileceği her şeyi onlar yapmaktadır. Böylelikle çocuk pasif ve bağımlı kişilikte yetişmektedir.  Okul korkusu olan çocuklar ‘Ben hastayım’, ‘Karnım ağrıyor’, ‘Başım ağrıyor’, ‘Annemi istiyorum’, ‘Niçin okula gitmek zorundayım?’, ‘Beni bırakma’ gibi çeşitli bahaneler dile getirerek evde kalmak isterler. Bu durumda okula gitmesi konusundaki zorlamalar çocuğun varolan sıkıntısını daha da arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Çocuğun anneden ayrı kaldığında duyduğu bunaltı bazen sürekli ağlama, bağırma, hırçınlık nöbetleri biçiminde kendini gösterir. Okul korkusu sorunu ailenin tüm bireylerinin sorunu olup bütün aile bireylerinin sorunun çözümüne katkıda bulunması beklenir. Aile öncelikle çocuğa ‘içinde bulunduğu durumu anladığını ve sana yardımcı olacağız’ mesajını vermelidir. Eleştiren, aşağılayan, korkutan ve sindiren bir yaklaşım başarıya ulaşmaz. Böylesi bir yaklaşım, ancak soruna geçici bir çözüm getirebilir. Diğer yandan, daha sonra oluşacak daha büyük sorunlara açık kapı bırakır.

NELER YAPILABİLİR?

Deneyim Paylaşın ve Destek Alın: Bir önceki öğretim yılında, çocuğu okula başlayan ailelerle konuşun. Onların kendi çocuklarının okul korkularıyla nasıl başa çıktıklarını öğrenin ve deneyimlerinden yararlanın. Kendi çocuğunuzun okul korkusunun nedenleri ve bununla nasıl başa çıkabileceğiniz konusunda okul rehber öğretmeni, psikolog ya da psikiyatr ile iletişime geçerek destek alın.

Çocuğunuzla Okul Korkusu Hakkında Konuşun: Bu durumun birçok çocuk tarafından yaşanabildiğini ve zaman için kendisini mutlaka daha iyi hissedeceğini söyleyin. Çocuğunuzu tam olarak neyin mutsuz ettiğini öğrenmeye çalışın. Çocuğunuza olabilecek en kötü şeyin ne olabileceğini sorun. Eğer sizin bu konuda yapabilecekleriniz varsa söylemesini ve elinizden geleni yapacağınızı belirtin. Bütün bunları yaparken onu dinleyin ve anlattıklarıyla ilgilenin. Sakin olun, ne olacağına ilişkin ona bilgi verin. Sizin okula başladığınızdaki ilk korkularınızı ve olumlu deneyimlerinizi onunla paylaşın.

BİR ÇOCUK KİTABI OKUYUN: Okula başlama ya da gitmeye ilişkin okuyacağınız bir kitap, çocuğunuzun korkularını anlamada size çok şey öğretecek ve ona daha fazla yardımcı olmanızı sağlayabilecektir.

Bir Öykü Betimleyin: Bir öykü betimleyecek kadar yetenekli olamayabilirsiniz, ancak çocuğunuzla birlikte okulda neler yapıldığına ya da olduğuna ilişkin bir resim çizin. Çizeceğiniz bu resimde çocuğunuz okula, sınıfa yürüyüşünü, kucaklaşıp ayrılmanızı, teneffüste okul bahçesinde arkadaşlarıyla oynamalarını, sınıfta yapılan faaliyetleri, okul bitiminde sizin onu bekliyor olmanızı ve eve geldiğinde ne yaptığına yer verin.

FİZİKSEL ŞİKAYETLERE HAZIR OLUN: Çocuğunuza kendisini nasıl hissettiğini sormayın bu durum çocuğunuza şikayet etmek için olanak ve cesaret verecektir. Çocuğunuz okula geç kaldığında, servisi kaçırdığında, mutlaka onu okula göndermek için başka çözümler geliştirin ve en kısa zamanda okula gönderin. Bazen çocuğunuz kendiliğinden eve dönebilir, bu durumda da yapmanız gereken onu okula geri göndermektir.

Çocuğunuzla Okulculuk Oynayın: Çocuğunuzla siz okula gidiyormuşsunuz gibi oyun oynayın. Sınıfta ve çocuğunuzun öğretmeniymiş gibi davranın.  Okul için erken kalkma, kahvaltı yapma, elbiselerini giyme ve çantasını hazırlama alıştırmaları yapın.

OKUL ÇALIŞANLARININ YARDIMINI İSTEYİN

Çocuğunuzun Yaşıtlarıyla Zaman Geçirmesine Yardımcı Olun

Okulu çocuğa yeniden tanıtma ve özendirme girişimleriyle gerekirse önce bir saat, sonra yarım gün, sonunda tam gün okula gidilmesi sağlanabilir. Eğer mümkünse anne çocuğun yanında kısa bir süre oturarak, çocuğun okula alışmasına yardımcı olabilir. Bu arada çocuğun okula gitmesi desteklenirken bir yandan da aile içi ilişki ve iletişimlerdeki bozuk yanlar ve bu korkuya yol açan nedenler, çocuk ve aileyle birlikte ele alınarak çözümlenmeye çalışılır.”dedi.

303 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4210
EURO 9,0104
BIST 10,1497
ALTIN 443,04

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle