Hoşgeldiniz  
.................................................................................. ...................................................................

Ankara’da Pakistan Milli Günündeydim

eroldolu | 25 Mart 2015 | KöşeYazar A- A+

EROL DOLU

Ankara’da Pakistan Milli Günündeydim

Daha önceleri Pakistan ile ilgili yazdığım yazılarda da belirttiğim gibi Dünya üzerinde Türkiye ile Pakistan arasında gerçek samimiyete dayanan bir iş birliği başka hiçbir ülkede belki yoktur.

2013 yılından bu yana Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından ben de bazı etkinliklere davet ediliyorum. İlk olarak 2013 Kasım ayında Pakistan Askeri Gemilerinin Marmaris Aksaz Deniz Üssünü ziyaret ettiklerinde kendileriyle tanışmıştım. Daha sonraki zamanlarda da Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği Basın Ataşesi Sayın Abdul Akbar tarafından bazı etkinliklerine davet ediliyoruz.

23 Mart tarihi Pakistanın Milli Günü. Bu gün dolayısıyla Ankara’da Pakistan Büyükelçiliği Basın Ataşesi Sayın Abdul Akbar, beni de Ankara’ya davet etti ve 23 Mart 2015 Pazartesi günü Ankara’da Swiss Hotelde Pakistan Milli Günü Anma etkinliğine ben de katıldım. Gerçekten Pakistan ile Türkiye Dostluğunu orada da sağlam temeller üzerinde büyüdüğünü bir kez daha gördüm.

23 Mart 2015 Pazartesi Akşamı Saat 19.oo-21.oo arası gerçekleşen “Pakistan Milli Günü” için Pakistan Büyükelçiliğinde tarafından düzenlenen anma töreni çok iyiydi. Anma etkinliğindePakistan’lı topluluk, Türkiye’de Üniversitede okuyan öğrenciler ve Büyüelçilik çalışanlarının katıldığı törende Pakistan ve Türkiye Milli Marşları söylenirken Sayın Büyükelçi SohailMahmood göndere bayrak çekti. Pakistan Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ının mesajlarıda törende okundu.

Mesajında, Pakistan CumhurbaşkanıSayınMamnoon Hussain; 23 Mart’ın çok önemli birgünolduğunu, 75 yılönceMüslümandüşünürlerve Alt Kıta’nınPolitikliderleribirarayagelerekBağımsızlıklarınıkazandıklarını, Quaid-e-Azam Muhammad Ali Jinnah’ınliderliğindebüyükmücadelesonrasında Pakistan Devletikurulduğunusöyledi. Hussain; Pakistan’ınhalkınçabalarıvebağlılığınaihtiyacıolduğunuvebuşekildePakistan’ınbirleşerekdahagüçlübirülkeolacağınıiletti.Pakistan BaşbakanıSayın Muhammad NavazŞerifmesajında; Pakistan’ınkuruluşunun Quaid vebuişegönülveren Alt Kıta’dakiMüslümanlarınkararlılığıilePakistan’ınkurulduğununiletti.Pakistan halkınınbugünde karşılaştığızorluklarıbuşekildeçözdüğünübelirtti.Şerif; aydınatalarımızında arzuettiğigibiözgürlüğü, eşitliğivesosyaladaletikoruyacaklarınıekledi.Measjında son olarak; eminolunmalıki Pakistan Halkınınözgürceyaşamasıiçintümimkanlarısağladıklarını, eğitimalma, işbulmavehayatlarınıyaşamakonusundakarşılarınahiçbirkorkuveengelinçıkmayacağınıdayeniledi.

BüyükelçiSohail Mahmood yaptığıkonuşmada; buyüreklimücadelenin Quaid-e-Azam Muhammad Ali Jinnah’ınilhamvericiliderliğindeyapıldığınıveQuaid’ınvizyonuilePakistan’ınbüyükbirkararlılıklakurulduğunusöyledi.  YeniBüyükelçiolarakönceliğininPakistan veTürkiyearasındakimükemelilişkiyestratejikaçıdan da yönvermekiçinçalışamakolacağınıiletti.Mahmood; Türkiye’deyaşamaktaolanPakistan’lıvatandaşlarınvePakistan’lıöğrencilerinikiülkenindaha da yakınilişkilersürdürmesikonusundaaktifbirroloynadıklarınındavurguladı.

Törende Pakistan Büyükelçiliğiokuluöğrencileri (PEISG) Pakistan MilliMarşındanayrı PakistanMilliŞarkılarını dasöylediler.

Pakistan BüyükelçisiSohail Mahmood Ankara Swiss HoteldedüzenlenenResepsiyondaTürkLiderler, Milletvekileri, SivilToplulumÜyeleri, Basın mensuplarıve Pakistan Vatandaşilarınıkarşılayarakonlarahoşgeldinizdedi .Aynızamanda, Pakistan’ınönemliotelzincirindengelenşeflerinhazırladığıyemeklerlebirhaftasürecekolan Pakistan YemekFestivalibaşladı.

 

2525 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

Ankara’da Pakistan Milli Günündeydim için 1 yorum

  1. mustafa alp dedi ki:

    Erol ağabey merhaba, benden bahsetmeyi unutmuşsunuz sizin Akbar beyle Urduca Türkçe tercümanlığınızı yapmıştım, Selamlar.

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 8,2837
EURO 9,7571
BIST 1,1753
ALTIN 500,71

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2020 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle