Hoşgeldiniz  
..................................................... .................................................... ...............................................

Akuttan Keçi Kurtarma Operasyonu

Erkan Ilik | 19 Ocak 2014 | Genel, Güncel A- A+

 

Akuttan Keçi Kurtarma Operasyonu

Kesikkapı Mahallesi Debboy mevkiinde 20 keçisini otlatmak üzere bırakan 66 yaşındaki İbrahim Çakal, 10 Ocak’ta yeni yavrulayan keçilerinden birinin kayalıklarda mahsur kaldığını öğrendi. Bölgeye gelerek sürekli meleyen keçisinin bulunduğu kayalıklara inen İbrahim Çakal, keçiye ulaşamayacağını anlayınca kurtarma fikrinden vazgeçti. 1 hafta boyunca keçinin mahsur kaldığı yerden çıkmasını bekleyen Çakal, daha sonra AKUT Fethiye Ekibi’nden yardım istedi.

Bölgeye gelen 6 kişilik AKUT ekibi, keçinin kurtarılması için operasyon başlattı. Saat 06.00’da başlayan kurtarma çalışması kapsamında ilk aşamada 120 metre yüksekliğindeki sarp kayalıklara tırmanan ekip, önce mahsur kalan henüz 1 aylık oğlağa ulaştı. Oğlakla birlikte keçinin mahsur kaldığı kayalıkların üzerine gelen ekip üyeleri, istasyon kurduktan sonra inişe başladı. 20 metrelik inişin ardından keçinin mahsur kaldığı kaya parçasının üzerine inen AKUT üyesi, keçiyi yakalamak için uzun süre uğraştı. Keçinin kayalıklardan atlamasından korkan İbrahim Çakal, bu anları korku dolu bakışlarla izledi. Uzun uğraşlar sonucu yakaladığı keçiyi fileye sararak kayalıktan çıkaran AKUT görevlisi, İbrahim Çakal’ın isteği üzerine keçiyi oğlağı ile birlikte otlamak üzere bıraktı.

‘KEÇİM YAVRUSUNA KAVUŞTU, ÇOK MUTLUYUM’

AKUT Fethiye Ekibi’ne teşekkür eden İbrahim Çakal, Keloğlu Boğazı’nda oturduğunu belirterek, tek geçim kaynağının keçileri olduğunu söyledi. Keçiyi kendi imkanlarıyla kurtarmayı denediğini ancak başarılı olamadığını anlatan Çakal, keçinin yavrusuna kavuştuğu için çok mutlu olduğunu kaydetti.

‘AKUT SADECE KEÇİ KURTARIYOR İZLENİMİ YARATILDI’

5 saat süren operasyonu başarıyla tamamladıklarını aktaran AKUT Fethiye Ekip Lideri Ersin Gür, can kurtarırken insan ya da hayvan ayırmadıklarını söyledi. Keçiyi kurtarmak için kendilerine gelen yardım talebine olumlu cevap verdiklerini anlatan Gür, ‘Bugün 3’üncü keçi operasyonumuzu yaptık. AKUT Fethiye Ekibi sadece keçi kurtarıyor gibi bir izlenim yaratılıyor. Oysa bu 68’inci operasyonumuz. 85 insanın canı kurtarıldı. 5 cansız beden güvenli noktaya nakledildi. Üstelik biz hayatı hayvanlarla birlikte paylaşıyoruz. Bir keçinin de canı bizim için kutsaldır ve kurtarılmaya değerdir diye konuştu.(FG)

Fethiye- Fethiye’de kayalıklardaki keçiyi AKUT kurtardı1_640x427 Fethiye- Fethiye’de kayalıklardaki keçiyi AKUT kurtardı2 (Soldaki Ersin Gür-İbrahim Çakal)_640x427 Fethiye- Fethiye’de kayalıklardaki keçiyi AKUT kurtardı3_640x427 Fethiye- Fethiye’de kayalıklardaki keçiyi AKUT kurtardı4_640x427 Fethiye- Fethiye’de kayalıklardaki keçiyi AKUT kurtardı5_320x480 Fethiye- Fethiye’de kayalıklardaki keçiyi AKUT kurtardı6_640x427

 

772 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 9,2620
EURO 10,7921
BIST 12,7720
ALTIN 526,44

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle