Hoşgeldiniz  

AKPLİ MECLİS ÜYELERİNDEN BASINDA ÇIKAN HABERLERE YANIT

admin | 11 Kasım 2011 | Güncel A- A+

Ak Parti Fethiye Belediye Meclis üyesi ve gurup başkan vekili Selahattin Kayaman geçtiğimiz hafta yerel basında çıkan haberlere tepki göstererek, medcliste alınan birçok karara grup olarak destek verdiklerini aynı zamanda eleştiride de bulunduklarını belirtti. Kayaman yaptığı yazılı açıklamada birçok konuya da açıklık getirmek istediğini ifade ederek, suya zam yapılmamasına karşı çıkmadık şehit yakınları ve gazilerin inşaatlar kullandığı su için yapılan artışlara karşı çıktıklarını ancak konunun yanlış anlaşıldığı kaydetti.

Kayaman, “Ak Parti Belediye Meclis Gurubumuz Fethiye’de çözülmesi gereken imar sorunları için halkımızın önünün açılması için çalışmalar da yapmaktadır.  Geçtiğimiz aylarda Adnan Menderes Bulvarı, Süleyman Demirel Bulvarı ile 22 mt’lik yol güzergâhlarındaki parsellerin tamamı ticari fonksiyonlara dönüştürülmüştür. Hemşerilerimiz bundan böyle söz konu caddelerde inşaatlarını ticari olarak yapabileceklerdir. Bu konuda ilçe başkanımız Mustafa Beyin de katkıları olmuştur. İmardaki kargaşada sona ermiştir. Geçen hafta yapılan Fethiye Belediye meclis toplantısında 2012 Belediye bütçesi görüşmelerinde Ak partinin meclis üyeleri olarak Fethiyelilerin, tüyü bitmemiş yetimlerin haklarını savunmak için belediye meclisinde görev yapıyoruz. Bütçe görüşmeleri 1 saate sığdırılmamalı, her müdürlüğün bütçesi saatlerce tartışılması gerektiğini savunuyoruz. Belediyemizin plan bütçe komisyonu, bütçe görüşmelerini yarım saatte sonuçlandırıyor. Biz Ak parti grubu olarak bütçenin alelacele görüşülmesini doğru bulmuyoruz. Bütçedeki bazı olumsuzlukları da bilgilerinize sunuyorum.

AVM MERKEZİNİN HAL YERİNDE YAPILMASINA NEDEN KARŞIYIZ?

Geçtiğimiz yıl Fethiye hal birliğinin kurulması için Ak Parti gurubu olarak başkana tam yetki verdik. Hal birliği yasal olarak tamamlandı. Ancak haller henüz birleşemedi. Bunun nedeninin başkandan açıklamasını bekliyoruz. Alış veriş merkezleri günümüzün gerçeğidir. Fethiye’mizde de yapılmalıdır. İlçemizde sayıları 25-30’u bulan marka alış veriş mağazaları bulunmaktadır. Küçük esnaflarımız bu yüzden çok zor şartlar altında ticaretlerini devam ettirmekte zorlanmaktadır. Dükkânlar kapanmaktadır. Başta Ticaret sanayi odamız, esnaf odamız merkeze AVM yapımına karşı olduklarını defalarca açıkladılar. Bizde Ak parti grubu olarak halin bulunduğu yere AVM yapımına karşıyız. Bu yer için Önerimizi iki yıldır tekrarlıyoruz. ÇOK AMAÇLI KÜLTÜR MERKEZİ olarak (Konferans salonları, kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonları) yapılmasını parti gurubu olarak 01.06.2010/2720 sayı ile Belediye başkanlığına talepte bulunduk. Belediye yönetimi tarafından talebimiz kabul edilmedi. İlçemizde AVM merkezleri şehir dışında çevre yolu güzergâhında yapılması hem esnafımızın, hem de ticaret ve sanayi, esnaf odalarının görüşlerine de katılarak AVM merkezinin şehir dışında olmasını destekliyoruz.

İLÇEMİZDE UYGULANMAKTA OLAN PARKOMET OTOPARKÇILIĞI HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİMİZ. KISACA ŞUNLARDIR; Adnan Menderes Bulvarının bir kısmı, Cahit Gündüz Caddesi, İnönü Bulvarı

Lokman hekim kavşağının bulunduğu alanlarda parkomat-otoparkçılığı yapılması Ak parti meclis grubumuzun karşı olmasına rağmen oy çoğunluğu ile meclisten geçmiştir. Yukarıda ki caddeler halkımızın çok kullandığı yerlerdir. Uygulanmakta olan parkomat otoparkçılığında sabit parkomat makineleri bulunmadığından halkımızla görevliler arasında zaman zaman kavgalar olmaktadır. Parkomat uygulamasında 0-30 dakikanın ücretsiz olmasını talep ettik. Fethiyelilerin lehine olacak talebimiz kabul görmemiştir.

FESKİ BÜTÇESİNDE ÖZÜRLÜ SU ABONELERİ İLE İLGİLİ HUSUSLAR İKİYE AYRILMIŞTIR;

1)Meskenler için beher tonu kanalizasyon varsa 1.12 TL/ m³   kanalizasyon yoksa 0.96 TL/ m³

2)Şantiye beher tonu kanalizasyon varsa 1.36 TL/ m³   kanalizasyon yoksa 1.20 TL/ m³   olarak belirlenmiştir.

3)2011 yılı Feski bütçesinde özürlü abonelerden kanalizasyon varsa 0.35TL/ m³   kanalizasyon yoksa 0.30TL/ m³   olarak belirlenmiştir. Bizde Ak parti meclis grubu olarak 2011 yılı bütçesine evet dedik.

4)2012 yılı teklif bütçede Meskenler 0-10 m³’e kadar kanalizasyon varsa 1.00TL/ m³  kanalizasyon yoksa 0.80TL/ m³, 10 m³  üstü kanalizasyon varsa 1.40TL/ m³  kanalizasyon yoksa 1.20TL/ m³  olarak teklif edilmiştir.

Yukarıda ki örneklerde 2012 bütçesinde özürlü vatandaşlarımız cezalandırılmıştır. Geçen yıla göre suya % 400 daha fazla ödeme yapacaklardır. BİZ AK PARTİ GRUBU OLARAK BU HAKSIZLIĞA EVET DİYEMEZDİK.

5)Hayır çeşmelerinin 2012 bütçesinde 0.30TL/m³ su parası istenmektedir. Hayır çeşmeleri Türk milletinin, İslam aleminin, Osmanlının gelenek ve törelerinde ücretsizdir. Bizde Ak parti meclis grubu olarak ücretsiz olmasını talep ettik. Belediye Başkanı: Hayır çeşmelerinin ücretsiz olmasının mümkün olamayacağını sert bir ifadeyle meclis de açıklama yaptığını herhalde biliyorsunuz.

6) Size bir örnek daha vermek istiyorum. Günlükbaşı gidişinde ki köprünün 7-8 aydır tamamlanmadığını bütçe görüşmelerinde başkana sorduğumda yapamadığını, başaramadığını açıklamış olması belediyenin hizmetlerde ki yaklaşımını ifade etmektedir.

Belediye Başkanı Van-Erciş depreminden sonra yapı ruhsatlı olupta yıkım bekleyen 1800 kaçak bina olduğunu açıklamıştır. Başbakanlık makamından genelge gelirse bu yapılar hakkında yasal işlem yapacağını söylemektedir. Biz Ak parti meclis grubu olarak 2009’dan bu yana şunu söylüyoruz. 1/5000 – 1/1000 ölçekli imar planlarında revizyon yapalım, başbakanlık genelgesi beklemeyelim. İlçemizde ki yapıların tamamının depremsel araştırmalarını belediye olarak yapalım. KİMSENİN BİNALARINI YIKMAYALIM. Yapacağımız plan tadilleri ve gerekiyor ise depreme karşı yapıları güçlendirerek Başkanın kaçak olarak nitelendirdiği yapıları ruhsatlandıralım. Hiç kimseyi mağdur etmeyelim. BU KONULARI DA SİYASİ POLİMİK YAPMAYALIM.

Sayın basın mensupları; Belediye başkanı 03-11-2011 tarihli meclis toplantısında sahte dilekçelerle şikayet edildiğinden bahsedip şahsımı hedef göstermiştir. Şimdi ben şu soruları sizin aracılığınızla sormak istiyorum: Şikâyet dilekçesinin içeriğini, kimlerin şikayet edildiğini, şikayet edilen konuların gerçek olup olmadığını, gizli olan soruşturmanın bazı belediye meclisi üyelerinin elinde dolaşıp dolaşmadığının şikayet konuları 2-3 belediye meclis üyesi ile belediye çalışanına ait olup olmadığının açıklamasını bekliyorum. Bu sorularımın cevapları kamuoyuna duyurulduktan sonra partimiz ve şahsım ayrıca başka konularla beraber açıklama yapacaktır. Belediye imkânlarıyla siz basın mensupları aracılığı ile hedef gösterilmekteyim. Proje üretmeyenler, hizmet götürmeyenler başkalarını suçlu ve kötü ilan ederek cephe yaratmaya çalışmaktadır. Halkımız artık demagoji yapanlara değil, hizmet götürenlere itibar etmektedir. İhbar konusuna gelince bir usulsüzlüğü, bir yanlışlığı, kanunsuzluğu yetkili makamlara haber vermek anlamına gelir ki bunu kim yaparsa ona saygı duyarım. Aynı merkezden servis edilen şahsımla ilgili hakaret dolu açıklamalar yapan bu kişileri mahkemeye vereceğim.

2012 bütçe görüşmelerinde ak parti meclis gurubu olarak Fethiye Belediyesi bütçesinin zarar görmemesi belediye encümeninden geçen meclise takdim edilen gelirlerin ekonomik sınıflandırılması tablosunda 12.117,296,00 TL’nin olmadığını bu hatanın düzeltilmesi gerektiğini yapıcı olarak anlattık. Şayet bu hata sayıştayca tespit edilmesi halinde bütçenin hukuki durumunun ne olacağını o zaman görülecektir.  Bütçede 9.536.00 TL borçlanma öngörülüyor. Fethiyelileri borçlandırmamalıyız. Belediyemizin kaynakları vardır. Borçlanma bütçenin %12’ sine tekabül etmektedir. Ayrıca bütçede 1.835.000,00 TL para cezası öngörülmektedir. Halkımızı para cezalarıyla değil hizmetle ödüllendirelim. BÜTÇE GELİRLERİNİN YAKLAŞIK 30.000.00 TL’ Sİ YANİ BÜTÇENİN YARISINA YAKINI HÜKÜMETİMİZ TARAFINDAN KARŞILANMAKTADIR. Siz basın mensuplarına kısaca görüşlerimi arz ettim. Buraya kadar geldiniz hepinize teşekkür eder saygılar sunarım.”dedi.

259 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

*

code

*

EN SON HABERLER

Özel Reklam Alanı

* * * * * Oscar Rent A Car * * * * *

Fethiye’de Konaklama Fırsatı

Bu Kitabı Okumalısınız!

Bu Kitap Başucu Kitabıdır
DOLAR 7,4176
EURO 8,9877
BIST 10,1627
ALTIN 439,37

Çok Okunan Haberler

Haberlerin kopyalanması telif hakkı ihlalidir. © 2021 FETHIYE GAZETESİ Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle